[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۲
  • دوره جدید

دوربینی که درون همه چیز را می‌بیند! ، روزنامه شیراز نوین

یک دوربین جدید تقریباً درون هر چیزی از جمله بافت و استخوان انسان را می‌تواند ببیند و پتانسیل تصویربرداری از اجسام متحرک سریع را نیز دارد.
به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، وقتی از مردم پرسیده می‌شود که دوست دارند چه ابرقدرتی داشته باشند، بسیاری می‌گویند توانایی دیدن درون هر چیزی. اکنون دوربینی ساخته شده است که احتمالاً می‌تواند این هدیه را به مردم بدهد.
این دوربین جدید با وضوح بالا که توسط محققان مهندسی دانشگاه «نورث وسترن»(Northwestern) توسعه یافته است، می‌تواند گوشه‌ها و درون پوست و حتی استخوان‌های انسان را ببیند. همچنین پتانسیل تصویربرداری از اجسام متحرک سریع مانند اتومبیل‌های سریع یا حتی قلب در حال تپش را دارد.
این حوزه تحقیقاتی نسبتاً جدید، تصویربرداری «غیر خطی میدان دید»(NLoS) نامیده می‌شود و دارای وضوح بسیار بالایی است که حتی می‌تواند تصویر کوچک‌ترین مویرگ‌ها را نیز در حین کار ضبط کند.
«فلوریان ویلومیتزر» نویسنده اصلی این مطالعه می‌گوید: فناوری ما موج جدیدی از قابلیت‌های تصویربرداری را رقم خواهد زد.
وی افزود: نمونه‌های اولیه حسگر فعلی ما از نور مریی یا فروسرخ استفاده می‌کنند که بر پایه یک اصل جهانی است و می‌توان آن را به طول موج‌های دیگر گسترش داد. به عنوان مثال، همین روش را می‌توان برای امواج رادیویی به منظور اکتشافات فضایی یا تصویربرداری صوتی زیر آب به کار برد. همچنین می‌توان آن را در بسیاری از حوزه‌های دیگر به کار گرفت و ما هنوز در ابتدای راه هستیم.
این فناوری جدید می‌تواند کاربردهای مختلفی از جمله تصویربرداری پزشکی غیرتهاجمی، سیستم‌های ناوبری هشدار اولیه برای وسایل نقلیه و بازرسی صنعتی در فضاهای کاملاً محدود داشته باشد.
اما این دوربین چگونه کار می‌کند؟ این حسگر اساساً نور پراکنده‌ای را که از یک جسم می‌آید، رهگیری می‌کند تا اطلاعات ذاتی مربوط به زمان سفر آن را بازسازی کند تا شیء اصلی را آشکار کند.
روش «NLoS» می‌تواند نور پراکنده شده از انعکاس تابش به یک جسم را بگیرد و آن را به شکل یک تصویر منسجم بازسازی کند.
همین تکنیک را می‌توان برای اهداف متفاوتی مانند دیدن نقاط کور و تصویربرداری از داخل بدن انسان به کار برد و یک دوربین همه کاره قدرتمند ایجاد کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی