[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

دیابتی‌ها برای تنظیم قند خون، چه خوراکی‌هایی باید مصرف کنند؟، روزنامه شیراز نوین

دیابت «ملیتوس» یا بیماری قند، بیماری متابولیکی مزمنی است که با سوخت و ساز غیرطبیعی کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها همراه است. 
در حالت طبیعی، غذا پس از هضم در بدن تبدیل به قند شده و پس از ورود به جریان خون تحت تأثیر انسولین وارد سلول‌های بدن می‌شود.  
به گزارش بهداشت نیوز، در بیماری دیابت، انسولین به میزان کافی در بدن وجود ندارد و یا انسولین موجود قادر نیست که وظایف خود را به درستی انجام دهد؛ در نتیجه قند خون نمی‌تواند به طور مؤثری وارد سلول‌های بدن شده و مقدار آن بالا می‌رود.
امروزه نزدیک به ۴۶۳ میلیون نفر بزرگ‌سال یا به عبارتی یک نفر از یازده نفر در دنیا، با دیابت زندگی می‌کند که این موضوع به یکی از مهمترین مشکلات بهداشتی، درمانی، اجتماعی و اقتصادی در جهان تبدیل شده است.
چند توصیه برای پیشگیری از دیابت
۱- فعالیت فیزیکی داشته باشیم؛ فعالیت فیزیکی مستقل از کاهش وزن، سبب اصلاح و بهتر شدن حساسیت به انسولین می‌شود.
۲- وزن خود را در محدوده مطلوب نگه داریم؛ حتی اندکی کاهش وزن منجر به اصلاح و بهتر شدن چربی، فشارخون و بهبود کنترل قند خون می‌شود.
۳- در سه وعده صبحانه، ناهار و شام تا آنجا که امکان دارد از سبزی و سالاد استفاده کنیم. 
سبزی‌ها به دلیل داشتن فیبر، نقش مهمی ‌در پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر مانند دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، انواع سرطان و چاقی بازی می‌کند.
۴- مصرف قند و شکر را کاهش دهیم.
۵- به جای مصرف کمپوت و انواع آب‌میوه‌های تازه یا صنعتی، از میوه تازه و در صورت تمایل به مصرف کمپوت از انواع کم شکر استفاده کنیم.
چند توصیه تغذیه‌ای برای مبتلایان به دیابت
۱. روزانه از حبوبات در وعده‌های غذایی استفاده کنیم؛ در وعده‌های غذایی اصلی مانند صبحانه، مواد خوراکی نظیر عدسی و لوبیا پخته بخورید. 
ترکیب حبوبات با غلات ارزش پروتئینی بالایی دارد؛ پس بهتر است برنج را به صورت مخلوط با حبوباتی مانند باقلا، عدس، ماش و لوبیا چشم بلبلی مصرف کنیم.
۲. در وعده‌های غذایی از سبزی‌ها استفاده کنیم.
۳. روزانه دو واحد لبنیات کم چرب مصرف کنیم.
۴. مصرف نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های شیرین را بسیار محدود کنیم؛ مصرف زیاد نوشیدنی‌های سرشار از مواد قندی که شامل نوشیدنی‌های بدون الکل مانند شربت و نوشابه، نوشیدنی‌های میوه‌ای، نوشیدنی‌های ویتامینه و انرژی زا نیز منجر به پیشرفت دیابت می‌شود.
۵. بهتر است از نان‌های تهیه شده با آرد سبوس‌دار، برنج قهوه‌ای، ماکارونی سبوس‌دار، جو و گندم کامل (پوست نگرفته) بیشتر استفاده کنیم.
۶. میوه‌های تُرش مانند نارنگی، پرتقال و لیمو ترش نیز دارای قند هستند؛ بنابراین در مصرف آن اعتدال را رعایت کنیم.
۷. غذا خوردن منظم در تنظیم میزان قندخون تأثیر بسیاری دارد، به ویژه اگر قرص یا انسولین مصرف می‌کنیم.
۸. مصرف میوه‌هایی که قند زیادی دارند، نظیر خربزه، انگور، انجیر، انبه و موز را نیز محدود کنیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی