[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

حس گزگز وسستی در پاها نشانه تنگی کانال نخاعی است، روزنامه شیراز نوین

جراح و متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این که تنگی کانال نخاعی بیماری فرسایشی، مزمن و پیشرونده است گفت: دلیل اصلی ابتلا به این بیماری آرتروز و یا فرسایش مفاصل مطرح می‌شود، بخشی از علل این بیماری وابسته به سن و بخش دیگری ژنتیکی گزارش شده است.
به گزارش بهداشت نیوز، دکتر علیرضا زالی در برنامه طبیب با اشاره به این که تنگی کانال نخاع یکی از مسایل مبتلابه کشور محسوب می‌شود، اظهار کرد: امروزه باتوجه به سالمند شدن جمعیت کشور و نحوه فعالیت‌های اجتماعی این بیماری شیوع بیشتری پیدا کرده است.
دکتر زالی خاطرنشان کرد: نوع فعالیت‌های شغلی، اجتماعی، کاهش فعالیت‌های ورزشی مناسب، تغذیه و الگوی ساختاری بدن  ایرانیان باعث شده بیش از هر زمان دیگری مردم با مشکل تنگی کانال کمری دست و پنجه نرم کنند.
۸۰ درصد ایرانیان فرسودگی ستون فقرات را تجربه می‌کنند
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این موضوع که طبیعتاً افزایش سن بیشترین عامل ابتلا به تنگی کانال کمری است توضیح داد: مطالعات در ایران گواه این است که بعد از ۵۰ سالگی حدوداً ۸۰ درصد ایرانیان اعم از زنان و مردان بحث فرسایش و یا فرسودگی ستون فقرات را به صورت فزاینده تجربه می‌کنند، به شکلی که این عدد در افراد بالاتراز ۶۰ سال به ۹۵ درصد می‌رسد.
فرسایش ستون فقرات کمر اصلی‌ترین عامل ابتلا به  تنگی کانال نخاعی
به گفته دکتر زالی، مهمترین عامل خطر و اصلی‌ترین عامل بروز تنگی کانال نخاعی، فرسایش ستون فقرات کمری است.
وی با بیان این که تنگی کانال کمری یک فرایند مزمن است هشدار داد: این بیماری، مشکلی نیست که فرد طی مدت زمان کوتاهی به آن مبتلا شده باشد.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا برخی افراد به تنگی کانال نخاعی مبتلا می‌شوند، گفت: این بیماری در مرحله اول به ژنتیک وابسته است چرا که همه افراد با قطر مشخصی از کانال نخاعی  به‌دنیا می‌آیند، بنابراین قطرکانال نخاعی در بعضی به صورت ژنتیکی کوچک‌تر است، بنابراین، این افراد بیش از سایرین مستعد ابتلا به این بیماری هستند.
ردپای ژنتیک در ابتلاء مبتلایان به تنگی کانال نخاعی
وی ادامه داد: گاهی حتی جوان‌ترها هم دچار این بیماری می‌شوند که در بررسی‌های ثانویه مشخص می‌شود زمینه ژنتیکی در این دسته وجود دارد.
به گفته استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی عمق کانال نخاعی انسان به ژنتیک وابسته است، بنابراین تعجبی ندارد که ابعاد سرشتی و اشتراک ژنتیکی در بروز تنگی نخاع مؤثر باشند.
نحوه فعالیت‌های شغلی یکی دیگر از علل ابتلا به بیماری تنگی کانال نخاع است که دکتر زالی به آن اشاره کرد و توضیح داد: افرادی که مشاغل سخت دارند و بیش از سایرین از ستون فقرات خود استفاده می‌کنند و افرادی که فیزیک مناسبی در ساختار ستون فقرات ندارند نیز بیشتر استعداد ابتلا به این بیماری را دارند.
دکتر زالی عنوان کرد: به طور کلی تنگی کانال نخاعی فرایندی طبیعی است که با افزایش سن در بیشتر افراد ایجاد می‌شود.
شایع‌ترین نشانه‌های ابتلا به بیماری تنگی کانال نخاع را بشناسید
وی در ادامه به نشانه‌های ابتلا به تنگی کانال نخاعی اشاره کرد و افزود: درد در ناحیه کمر اولین و شایع‌ترین نشانه ابتلا به بیماری تنگی کانال نخاعی است.
این استاد دانشگاه با بیان این که درد ابتلا به تنگی کانال نخاعی از نوع فیزیکی و مکانیکی است، خاطرنشان کرد: به این مفهوم که این دردها با فعالیت بیشتر می‌شود، با راه رفتن تشدید می‌شود و به محض استراحت این درد کم می‌شود. درد‌های مقطعی در پاها، احساس گزگز و یا سستی هم  از دیگر علامت‌های ابتلا به این بیماری است.
جراح و متخصص مغز و اعصاب دانشگاه با بیان این که لنگ زدن یکی دیگر از علامت‌های ابتلا به بیماری تنگی کانال نخاعی است توضیح داد: فرد هر چه مسافت طولانی‌تر را طی می‌کند احساس می‌کند توان یا استقامت ندارد و مدام در فواصل کوتاه  می‌نشیند و گاهاً لنگ می‌زند، این عارضه در مبتلایان به تنگی کانال نخاعی به لنگش متناوب معروف است.
وی با بیان این که با بالا رفتن سن عضلات کمر ضعیف‌تر، ربات‌ها شل، انعطاف‌پذیری کم و مفاصل ساییده و فرسوده می‌شود، تأکید کرد: بدن برای جبران  این مشکلات استخوان‌سازی اضافی انجام می‌دهد و زمانی که این استخوان‌ها رشد می‌کنند سوراخ‌های بین مهره‌ای را تنگ‌تر کرده و عصبی که از نخاع بیرون می‌رود دچار فشار و اصطکاک می‌شود، این موارد وضعیت را در مبتلایان به تنگی کانال نخاعی پیچیده‌تر می‌کند.
نگران نباشید، در روش تشخیصی  ام آرآی از اشعه استفاده نمی‌شود
وی به مهمترین روش‌های تشخیص بیماری تنگی کانال نخاعی اشاره کرد و افزود: معاینه بالینی و بررسی وضعیت بیمار توسط پزشک اصلی‌ترین راه شناسایی و تشخیص این بیماری است.
وی با تأکید بر این موضوع که با کمک MRI می‌توان به صورت سه بعدی محل دقیق تنگی کانال نخاعی را بررسی و تشخیص داد، گفت: ام آر آی وضعیت این بیماری را برای درمان‌های بعدی مشخص می‌کند ضمن این که در این روش تشخیصی از اشعه استفاده نمی‌شود.
اصلاح سبک زندگی مساوی با کاهش علائم آزاردهنده تنگی کانال نخاعی
وی گفت: اصلاح سبک زندگی مهمترین نکته‌ای است که فرد مبتلا به تنگی کانال نخاعی باید به آن توجه داشته باشد چرا که اگر این موضوع اصلاح نشود به صورت فرسایشی علامت‌های آزار دهنده این بیماری استمرار و یا بیشتر می‌شود.تقویت عضلات شکمی ‌و ستون فقرات، اصلاح سبک زندگی و مداخلات توانبخشی تحت نظر پزشک متخصص مهمترین توصیه دکترزالی برای بهبود روند درمان وکنترل عوارض ناشی از بیماری تنگی کانال نخاعی به مبتلایان بود. وی در خاتمه با بیان این که تنگی کانال نخاعی بیماری فرسایشی، مزمن و پیش‌رونده است، یادآور شد: علت اصلی ابتلا به این بیماری آرتروز و یا فرسایش مفاصل است، بخشی از علل این بیماری وابسته به سن است و بخش دیگری ژنتیکی گزارش شده ولی نکته اینجاست که پیروی از الگوی صحیح  زندگی، انجام فعالیت‌های شغلی و فیزیک مناسب، ورزش کردن و تقویت عضلات شکم و پشت می‌تواند عارضه‌ها و عملکرد مخرب این بیماری را به شکل قابل توجهی کنترل کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی