[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۱۹
  • دوره جدید

بسیج، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

ورود به هفته بسیج یادآور مشارکت جدی در تأمین امنیت وپاسداری از مرزهای کشوراست. بسیجی که مردمی است وتمام قد در راه پاسداری از کشور کوشیده است. پس از جنگ باید رویکرد بسیج به‌طور کل تغییر می‌کرد، چرا که بسیج از صف مستضعفین خاصه کشاورزان وکارگران تشکیل شده بود و حالا باید به وقت سازندگی و تلاش تغییر موقعیت می‌داد.
ما باید روحیه بسیجی را در صف تولید و اقتصاد حفظ می‌کردیم هر چند در تمامی شعارها این موقعیت برای بسیج تعریف شد اما نمی‌توان عملکرد این نهاد را در حوزه اقتصاد کاملاً مثبت ارزیابی نمود، چراکه مشکلات و بحران‌های اقتصادی در ایران گواه عدم استفاده از توان بسیج مردمی 

به‌طور مثال دولت سیزدهم با شعار انقلابی‌گری به میدان آمد، این انقلابی‌گری را باید در روحیه بسیجی خلاصه نمود و این سؤال را مطرح کرد که چرا در تمام این سال‌ها که با بحران‌های اقتصادی و معیشتی دست به گریبان بودیم نیروهای انقلابی کنار نشسته و شاهد این ماجرای تأسف انگیز بودند؟ 
حالا کار خراب‌تر از آن است که یک کابینه دریک دوره چهار ساله بتواند امور را ساماندهی کند، چرا که ما آن‌قدر که گرفتار بد اخلاقی‌های داخلی هستیم گرفتار تحریم‌های خارجی نیستیم. راه قاچاق باز است و اجناس خارجی به سهولت و البته گران و تورم‌زا وارد کشور می‌شوند. ورود این محصولات خارجی حکایت از رانت داخلی دارد. آنجا که دولت و مجلس چشم خود را بسته‌اند و سکان هدایت را به آقازاده‌ها سپرده‌اند!
تفکر بسیجی یعنی در میدان عمل بودن و ان‌شاالله امروز که راه برای میدان‌داری باز است همه در خط ولایت باشیم تا وحدت کلمه حفظ شود. بسیج میثاق پابرهنگان است. بسیج متشکل از اکثریت مستضعفان ایرانی است. این روزها که با انواع مشکلات اقتصادی و به تبع آن مشکلات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی روبه‌رو هستیم باید از بدنه بسیج در حوزه اقتصادی و اجتماعی بهره برد. در واقع هر کسی که به فکر تعالی انقلاب وکشور است بسیجی است و نباید با دیوار کشی بین نیروهای خدوم فاصله انداخت.  به‌نظر می‌رسد استفاده از نخبگان داخلی خصوصاً از بدنه دانشگاه‌ها و افراد خبره یک اقدام انقلابی و بسیجی‌گونه است. اگر با آمار رشد مهاجرت نخبگان روبه‌رو هستیم بدان معناست که دیوارکشی کردیم و نخبگان را آن‌طرف دیوار تنها گذاشته‌ایم! ما هم اکنون از موقعیت بسیج سازندگی برخوردار هستیم. این یک موقعیت خاص و پرطرفدار است؛ موقعیتی آماده جذب برای نخبگان و باید دید چه تعداد از نخبگان آماده مهاجرت را جذب این سازمان بزرگ کرده‌ایم؟ در نگاه معقولانه عملکرد دولت‌ها به فرار مغزها وسرمایه‌ها کمک کرده است. در واقع اگر بسیج نیز خواسته باشد این نخبگان را جذب کند اما موانع تولید و اشتغال که البته قانوناً سد راه تفکر بسیجی شده است، مانع این امر خطیر بوده چرا که ما در سنوات گذشته تنها خسارت‌های بزرگ اقتصادی برای کشور ایجاد کرده‌ایم. به گفته نمایندگان مجلس یازدهم در روزهای انتخابات! نقص اصلی ما در استفاده از بنیه مدیران ناکارآمد بوده است چرا که افراد ناکارآمد را برکار سوار نموده بودیم، اما سؤال اینجاست این افراد ناکارآمد را چه کسانی برسر کار آورده‌اند.  به‌طور قطع تمامی مدیران کشور باید مراحل گزینش را طی کنند و از فیلترهای اطلاعاتی، امنیتی  بگذرند. در واقع نمی‌توان پذیرفت مدیران دیروز و امروز از آسمان آمده‌اند و ریاست را قبضه نموده باشند. در هر صورت انتظار می‌رود همان‌طور که در دوران دفاع مقدس کسی برای تصدی پست فرماندهی و یا سربازی مطالبه‌ای از ملت و دولت نداشت امروز هم فرماندهی از آنِ افرادی باشد که انتظاری از ملت نداشته باشند. 
ما اگر دریک اقدام انقلابی حقوق و مزایای نمایندگان مجلس و وزرا را زیر ذره بین ببریم و آن را قطع و یا متناسب با دریافتی یک کارگر و یا یک کارمند کنیم به‌طور قطع میل به صدارت در بسیاری افراد از بین خواهد رفت و تنها خادمان و نوکران ملت برای تصدی این پست‌ها داوطلب می‌شوند. اما امروز حب دنیا باعث شده در سطوح نمایندگی و وزارتی، با پدیده مورث‌گرایی مواجه شویم و هر کسی در فکر بالا کشیدن عشیره خود است. پس تفکر بسیجی را باید در سطوح مدیریتی گسترش دهیم هر چند مردم بسیجی بوده‌اند و خواهند بود. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی