[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

کتابداران مشاوران امین جامعه هستند، روزنامه شیراز نوین

آیین گرامیداشت روز کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار در استان فارس با تقدیر از کتابداران و مروجان کتاب‌خوانی برگزیده در استان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی ‌اداره کل کتابخانه‌های عمومی‌استان فارس، آیین گرامیداشت روز کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار در استان فارس صبح دیروز یکم آذرماه با تقدیر از 31 کتابدار و فعال برگزیده حوزه کتابخانه‌های عمومی ‌در استان برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی ‌فارس در‌این آیین ضمن قدردانی از خدمات کتابداران کتابخانه‌های عمومی ‌عنوان کرد: کتابخانه‌ها در‌ایام کرونا تلاش‌های بسیار کرده‌اند و  فصل جدیدی از ارائه خدمات را شاهد بودیم؛ همچنین در ‌این ‌ایام برای ارائه خدمات جدید در کتابخانه‌های عمومی ‌برنامه‌ریزی شده است. 
روح‌الله منوچهری اضافه کرد: در مدت یک سال گذشته در حوزه زیرساخت در شهرستان‌های جدید التأسیس ادارات کتابخانه‌ها تشکیل شده است. پنج کتابخانه نیز در استان افتتاح شده که چهار مورد در شهرهای فاقد کتابخانه است. همچنین سه ساختمان جدید کتابخانه به بهره‌برداری رسید و سه پروژه کتابخانه‌ای کلنگ زنی شد.‌این در حالی است که در بیشتر ‌این برنامه‌ها از ظرفیت خیرین استفاده شده است.
وی به حوزه سالن‌های مطالعه اشاره و اضافه کرد: در حوزه سالن‌های مطالعاتی هم برنامه‌ریزی شده و هفت سالن با مجوز رسمی ‌در ‌این مدت ساخته شده است. 17تفاهم نامه نیز در سال جاری با سازمان‌ها و نهاد‌ها برای همکاری بیشتر منعقد شده است. 
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی ‌فارس به برنامه‌ریزی برای گروه‌های خاص اشاره و عنوان کرد: در حوزه نابینایان، ناشنوایان، روستاییان و عشایر و نوسوادان برنامه‌ریزی شده است. 
سید باقر میرعبداللهی، مدیرکل تأمین منابع نهاد کتابخانه‌های عمومی‌کشور نیز در‌این آیین ضمن قدردانی از خدمات کتابخانه‌ها و کتابداران تصریح کرد: نام‌گذاری روز و هفته‌ای به نام کتابخانه یک مناسبت تقویمی ‌نیست و فراتر از ‌این است؛ هم یادآور شرافت و ارج کار کتابداران برای جامعه و هم به نوعی حساسیت و اهمیت ‌این کار را گوشزد می‌کند. 
میرعبداللهی با بیان‌اینکه کتابداران عینی‌ترین مواجهه با کاربران را دارند، گفت: بعد از مرحله سیاست گذاری مرحله اجرا آغاز می‌شود که کتابداران در آن مرحله ‌ایفای نقش می‌کنند. ساز و کارهای آن‌ها به مصوبات و سیاست گذاری‌ها شکل و شمایل می‌دهد. کتابداری از جمله مشاغلی است که رشته تحصیلی و حرفه‌اش با هم مرتبط است و به نوعی کتابداری تلفیق مهارت و دانش است.
در‌این آیین همچنین عبدالرضا قاسم‌پور معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس با اشاره به ‌اینکه تولید کنندگان و عرضه کنندگان کتاب را باید تکریم کنیم، گفت: گرامیداشت کتاب و کتابدار فقط به هفته کتاب محدود نباشد؛ همه روزها باید روز کتاب و همه هفته‌ها هفته کتاب و کتاب‌خوانی باشد.
وی اضافه کرد: اهمیت کتاب و کتاب‌خوان بر کسی پوشیده نیست، کتاب برای توسعه کشور ضروری است. کیفیت زندگی را کتاب تعیین می‌کند. بزرگ‌ترین اختراع بشر کتاب است و ساعت‌های لذت بخش را با کتاب می‌شود سر کرد.
عبدالعلی رحیمی ‌مظفری، نماینده مردم شهرستان‌های کوار، سروستان و خرامه در مجلس شورای اسلامی ‌نیز در‌این نشست گفت: هیچ چیز حتی  فضای مجازی نمی‌تواند جای کتاب را بگیرد و هیچ چیز نمی‌تواند استنادش به اندازه کتاب باشد. 
‌حتی در فضای مجازی نیز تا کتاب نباشد نمی‌توان مطلبی را بیان و به آن استناد کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی