[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

نشاط افزایی با گسترش فضای سبز، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
شهردار منطقه 2 شیراز گفت: همکاری شهروندان در پاسداشت و نگهداری از فضاهای سبز قوت قلبی برای مدیریت شهری به منظور افزایش ارایه خدمات است. شهریاری از فضاهای سبز شهری به عنوان ریه‌های کلان‌شهر یاد کرد و افزود: با وجود ترافیک روز افزون و گسترش آلودگی‌های زیست محیطی به نظر می‌رسد توسعه فضای سبز و‌ ایجاد محیطی پرنشاط یکی از ضروریات مهم در زندگی شهر نشینی امروز است. باید توجه داشت که بهره‌مندی شهروندان از فضای سبز از جمله نیازهای مهم شهر است و در راستای دستیابی به جامعه‌ای شاد نقش مهمی ‌ایفا می‌کند.
او در ادامه با تشریح موارد راهگشا برای ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان خاطر نشان کرد: در‌این راستا با دو رویکرد مهم مواجه هستیم. در گام اول باید با برنامه‌ریزی مدون به گسترش فضای سبز شهری همت گماشت و در قدم بعد حس مسئولیت و همکاری را در شهروندان برای نگهداری از زیرساخت‌های ‌ایجاد شده تقویت کرد.
شهریاری افزود: شهرداری منطقه 2 با توجه به مفاد و تبصره‌هایی که در زمینه‌ ایجاد و گسترش فضای سبز مصوب در سال 1359 به تصویب رسیده اقدام به توسعه فضای سبز در بوستان‌ها، بلوارها، جنگل کاری‌ها و بهسازی پارک‌ها کرده که با استقبال چشمگیر شهروندان روبه‌رو شده است. البته گسترش فضاهای سبز شهری با‌ ایجاد و تقویت روشنایی معابر و پارک‌ها چشم انداز زیبایی در شب ‌ایجاد می‌کند و به موازات آن نقش ارزنده‌ای در گسترش امنیت فضاهای عمومی‌ دارد.
 شهردار منطقه 2 شیراز در ادامه با بیان ‌این که در پارک‌ها از گیاهان مناسب اقلیم شیراز و دوستدار محیط زیست استفاده می‌کنیم، اظهار داشت: در حال حاضر سرانه فضای سبز در منطقه 2 شهرداری شیراز در حدود 6 متر محاسبه می‌شود که نسبت به گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای دارد. توجه داشته باشیم از پوشش‌های گیاهی به عنوان ریه‌های شهری یاد می‌شود و در کاهش آلایندگی و تلطیف هوا نقش ارزنده‌ای را‌ ایفا می‌کنند.
وی افزود: علاوه بر کاشت چمن و انواع گل و گیاه، درخت و درختچه در بلوارها، شهرداری منطقه 2 اقدام به توسعه فضای سبز در پروژه‌های در دست اجرا کرده که از جمله ‌این پروژه‌ها می‌توان به فضای سبز آبنمای موزیکال در بلوار مأذون قشقایی، فضای سبز پارک زندگی، فضای سبز زمین چمن قلعه شاهزاده بیگم، فضای سبز فاز یک محراب، بهسازی پارک‌های حسینی و ولیعصر، فضای سبز پیاده راه‌های سلامت و بلوار لاوان و دیگر مواردی از ‌این دست اشاره کرد.
شهریاری در بخش پایانی سخنانش با اشاره به ‌این که در فصول گرم سال کاشت چمن و گل و گیاه صورت نمی‌گیرد، اظهار داشت: در خصوص گونه‌های گیاهی و فصل کاشت آن‌ها باید به ‌این نکته اشاره کرد که از ابتدای فروردین تا پایان اردیبهشت که هوای مساعدی وجود دارد و زمان برای کاشت هر نوع بافت سبز مناسب است. سایر گونه‌های درختی مانند یاس هلندی، گاج توپی و کاشت‌های نشا از ابتدای آبان‌ماه بذر آن را در خزانه کشت کرده و در آبان به بستر اصلی انتقال پیدا می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی