[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

پاهایی که بوی دیابت می‌دهند !، روزنامه شیراز نوین

پیشگیری کردن از دیابت بسیار بهتر از درمان آن می‌باشد، به همین دلیل بهتر است از علائم و هشدارهایی که خبر از ابتلا به دیابت می‌دهند به خوبی مطلع باشید.
به گزارش نمناک، دیابت بیماری جدی است که در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به مشکلات جدی در سلامت فرد شود، اما با کنترل آن می‌توان از بدترین عوارض جلوگیری کرد. متأسفانه، تا زمانی که شرایط وخیم نشده باشد، می‌توان از علائم جزیی گذشت پس مهم است که خود را از نظر علائم احتمالی دیابت کنترل کنید. در ادامه این بخش از بهداشت و سلامت نمناک به تأثیرات دیابت روی پا می‌پردازیم.
در مطلب «دیابت، از علائم تا راه‌های درمان» به تمام نشانه‌های دیابت اشاره کرده‌ایم.
کمبود حس در پاها:
دیابت کنترل نشده می‌تواند به اعصاب آسیب برساند. اگر عصب در پاها آسیب دیده باشد، ممکن است در آن بخش از بدن احساس گرما، سرما و درد نکنید. این عدم و یا کمبود حس «دیابت نوروپاتی حسی» نام دارد، همچنین اگر به دلیل نوروپاتی متوجه بریدگی یا زخم در پای خود نشوید، ممکن است بریدگی بدتر شده و عفونی شود. عضلات پای شما ممکن است به درستی عمل نکند زیرا اعصاب عضلات آسیب دیده‌اند و این می‌تواند باعث شود که پای شما به درستی تراز نشود و فشار زیادی به یک قسمت از پا وارد کند.
مشکل در گردش خون و درمان زخم‌ها:
دیابت همچنین بر جریان خون تأثیر می‌گذارد و بدون جریان خوب خون مدت زمان بهبود زخم یا بریدگی بیشتر طول می‌کشد. جریان ضعیف خون در بازوها و پاها را «بیماری عروق محیطی» می‌نامند. اگر به دلیل ضعف در جریان خون عفونت و یا زخم عفونی روی پایتان بهبود نمی‌یابد، در معرض ابتلا به زخم یا قانقاریا (مرگ بافت به دلیل کمبود خون) هستید.
زخم غیرطبیعی روی پا:
اگر در پاهایتان زخمی‌ مشاهده کردید، این می‌تواند یکی از علائم دیابت باشد. زخم پا در کسانی که به دیابت مبتلا هستند بسیار شایع است و پاسخ بدن به استرس، عفونت و آسیب را کاهش می‌دهد و این به نوبه خود باعث می‌شود که ترمیم زخم در بیماران دیابتی دشوارتر از سایرین باشد.
در بسیاری از موارد، بیماران دیابتی دچار ترک پوست در کف پا به ویژه در نواحی نقطه فشار، مانند پاشنه پا می‌شوند. افراد مسن زخم پا مبتنی بر فشار را بیشتر تجربه می‌کنند زیرا حرکات تکراری مثل پیاده روی چندین سال منجر به افزایش فشار در پا می‌شود.
بنابر گفته متخصصان لکه روی جوراب‌ها می‌تواند نشانه زخم پای دیابتی باشد زیرا زخم‌های پا دقیقاً مانند هر زخم دیگری روی بدن خون‌ریزی می‌کند، بنابراین لکه روی جوراب که معمولاً به نظر قهوه‌ای است، ممکن است خون خشک شده باشد، همچنین از دیگر علائم زخم پا می‌توان به بوی بد پا و همچنین شروع ناگهانی تورم یا قرمزی پا اشاره کرد.
عوارض جدی دیابت بر سلامت کل بدن
دانستن اینکه به دیابت مبتلا هستید اهمیت زیادی دارد زیرا بیماری است که می‌تواند بسیاری از اندام‌های بدن نه فقط پا را درگیر کند و قند خون را افزایش دهد، اگر قند خون به طور مداوم بالا باشد بر سایر اعضای بدن مانند کلیه‌ها و چشم‌ها تأثیر می‌گذارد. عوارض عمده دیابت در صورت درمان نشدن شامل بیماری‌های قلبی، آسیب کلیه و چشم و مشکلات شنوایی است. همچنین اگر زخم دیابتی درمان نشود و عفونت کند استخوان زیر زخم می‌تواند آلوده شود و برای جلوگیری از گسترش عفونت ممکن است نیاز به قطع عضو باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی