[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

تغییری در چشم‌ها که از اولین علائم ام اس است! ، روزنامه شیراز نوین

افراد مبتلا به بیماری ام اس معمولاً علائم متفاوتی را در خود تجربه می‌کنند، اما گاهی اوقات تغییری در چشم‌ها اتفاق می‌افتد که از علائم اولیه ام اس می‌باشد.
به گزارش نمناک، ام اس یک بیماری غیر قابل پیش‌بینی است که علائم آن ممکن است در بیماران مختلف متفاوت باشد و شاید خیلی از ما متوجه آن‌ها نشویم. این بیماری در بلند مدت بیش از 900 هزار نفر را در کشور‌های بزرگ درگیر کرده است و در طول زمان بدتر هم می‌شود. بنابراین بسیار مهم است که علائم ام اس را بشناسیم و زودتر آن را تشخیص دهیم. اول از همه باید به دنبال علائم هشداردهنده باشیم، علائمی‌که در مطلب «اولین و جدی‌ترین علائم ام اس» بخش بهداشت و سلامت نمناک به طور کامل به آن پرداختیم.
معمولاً علائم هر بیمار با دیگری متفاوت است اما بعضی از علائم در ام اس هستند که در هنگام شروع بیماری خودشان را نشان می‌دهند که یکی از آن‌ها روی چشم افراد اثرگذار است. تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از نیمی ‌از بیماران ام اس این علامت را تجربه می‌کنند و این اولین علامت در 20 درصد افراد مبتلا به این بیماری است.
چشم درد یا کاهش موقت بینایی اولین علامت ام اس است
بسیاری از بیماران ام اس التهاباتی را در عصب چشم تجربه می‌کنند که یک اتفاق رایج و جزو اولین علائم است. این عصب بینایی، چشم را به مغز وصل می‌کند و باعث می‌شود که اطلاعات بینایی تفسیر شود. هنگامی‌که عصب ملتهب می‌شود، عاملی برای تاری دید یا از دست دادن بینایی به شکل موقت یا درد چشم خواهد بود. مطالعه‌ای در سال 2016 نشان می‌دهد که 90 درصد بیماران ام اس در مراحل اولیه با این تجربه مواجه هستند و بینایی آن‌ها کاهش پیدا می‌کند.
مشکلات بینایی دیگر هم می‌تواند در بیماران ام اس اتفاق بیفتد
دیگر مشکلات بینایی همچنین ممکن است برای بیماران ام اس رخ بدهد. مطالعه‌ای در این باره نشان می‌دهد که این افراد ممکن است با کاهش رنگ هنگام بینایی یا کاهش سطح بینایی مواجه شوند و در تکان دادن و حرکت دادن چشم مشکل داشته باشند و توانایی آن‌ها برای تشخیص نور‌های مختلف سخت شود. افراد همچنین ممکن است وضعیتی را تجربه کنند که در آن باعث می‌شود چشم آن‌ها بدون کنترل جابه‌جا شود. انگار که احساس می‌کنند همه چیز در اطراف آن‌ها در حال حرکت است و همچنین ممکن است به دوبینی مبتلا شوند. در واقع احساس تعادل کم می‌شود و سرگیجه به وجود می‌آید. همچنین ممکن است مقداری ضعف ساق پا یا ناتعادلی را در خودشان احساس کنند که این مشکلات بینایی خطر را چند برابر می‌کند. تقریباً 50 درصد بیماران ام اس با مشکلات بینایی مواجه هستند و بسیار هم رایج است. ممکن است این افراد با بی‌حسی و درد در بدن یا حتی مشکلات در راه رفتن مواجه شوند که آن‌ها را به گونه‌های متفاوت درگیر می‌کند. مطالعه‌ای در سال 2013 شدت این اتفاقات را در افراد مختلف بررسی کرده و متوجه شده است که بیشتر آن‌ها به این نوع تعادلی بینایی دچار می‌شوند.
راه حل و درمان
درمان‌های مختلفی برای مشکلات بینایی بیماران ام اس وجود دارد. گروهی از محققان در این باره توانسته‌اند که مطالعات زیادی را به انجام برسانند و متوجه شدند که بعضی از دارو‌ها مثل کورتیکواستروئید‌ها می‌تواند به بیماران ام اس که به مشکلات بینایی دچار شده‌اند کمک کنند. حتی عینک‌های مخصوصی هم طراحی کرده‌اند که باعث کاهش تاری دید و پوشاندن چشم آن‌ها در برابر خطرات می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی