[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۷
  • دوره جدید

تعهد قاطع اتحادیه به اجرای کامل و مؤثر برجام، روزنامه شیراز نوین

سفیر اتحادیه اروپا در آژانس بین‌المللی انرژی، روز چهارشنبه در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر تعهد قاطع اتحادیه به اجرای کامل و مؤثر برجام و حمایت مستمر از آن تأکید کرد. به گزارش ایرنا، «استفن کلمنت» در ادامه اظهارات خود که یک نسخه آن در تارنمای سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا منتشر شد، خاطرنشان کرد که این اتحادیه «مصمم است به همکاری با جامعه بین المللی برای حفظ این توافق که به‌لحاظ معماری جهانی منع اشاعه اتمی از اهمیت راهبردی برخوردار است، ادامه دهد».
وی افزود: اتحادیه اروپا از همه کشورها می‌خواهد که از اجرای برجام در راستای قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت سازمان ملل متحد حمایت کنند.
کلمنت با بیان اینکه اتحادیه اروپا از تلاش‌های دیپلماتیک فشرده در کمیسیون مشترک برجام و تماس‌های نماینده عالی اتحادیه به عنوان هماهنگ کننده برجام با همه شرکای مربوطه حمایت می‌کند، تصریح کرد که اتحادیه اروپا از چشم انداز نشست کمیسیون مشترک برجام در ۲۹ نوامبر در وین و دورنمای شرکت کنندگان برای ادامه مباحث درمورد روش‌های تضمین بازگشت به اجرای کامل و مؤثر برجام استقبال می‌کند.  
وی بدون اشاره به اینکه برجام با خروج و کارشکنی‌های آمریکا از این توافق در دست اندازهای کنونی قرار گرفته است، افزود: ما از اینکه ایران سرانجام پس از پنج ماه تأخیر آماده ازسرگیری مذاکرات وین است، استقبال می‌کنیم و انتظار داریم که ایران با حسن نیت و با مواضع واقع بینانه به میز مذاکره بازگردد تا امکان به نتیجه رسیدن به موقع مذاکرات فراهم شود.
کلمنت با بیان اینکه اتحادیه اروپا مسائل مربوط به خروج یک‌جانبه ایالات متحده از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها را تصدیق می‌کند، خاطرنشان کرد که در کنار اجرای کامل و قابل راستی‌آزمایی برجام از سوی ایران، «لغو تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای بخش مهمی از توافق است». وی بدون اینکه به نقش اروپایی‌ها در مشکلات ایجاد شده پیرامون برجام اشاره کند، ادعا کرد که اتحادیه اروپا به طور کامل به تعهدات خود از جمله لغو تحریم‌ها بر اساس برجام پایبند بوده است.
وی سپس به گام‌های ایران در زمینه کاهش تعهدات برجامی اشاره کرد و مدعی شد که برخی از این اقدامات هیچ توجیه غیرنظامی قابل قبولی ندارند. این دیپلمات اروپایی بدون اشاره به اینکه کدام طرف‌ها باید برای اجرای دقیق این توافق و لغو تحریم‌های ظالمانه اقدام کنند، افزود: ما قویاً از ایران می‌خواهیم که تمام فعالیت‌های مغایر با برجام را بازگرداند و بدون تأخیر بیشتر به اجرای کامل آن، از جمله تمامی اقدامات شفاف‌سازی، بازگردد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی