[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۹
  • دوره جدید

حل اساسی مشکل آب نیازمند قانون است، روزنامه شیراز نوین

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی گفت: از آنجایی که مصرف آب خصوصاً در بخش کشاورزی غیراصولی و نامتعارف است، نیازمند تنظیم لایحه و قانون گذاری در زمینه مصرف آب کشاورزی هستیم. علیرضا پاک‌فطرت در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: خوشبختانه امروز برای تأمین آب شرب و صنعت با مشکل مواجه نیستیم و تا ۲۰ سال آینده نیز منابع مورد نیاز تضمین است. پاک‌فطرت خاطرنشان کرد: معضل اصلی شیراز و استان فارس تأمین آب کشاورزی بوده و تدام کاشت محصولات پرآب‌بر مانند صیفی و شالی و... بدون در نظر گرفتن وضعیت آب باعث شده حفظ آب‌های زیر زمینی با مشکل جدی 
مواجه شود.
نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس، بیان اینکه گذشتگان ما با استفاده از روش‌های آبیاری درست مثل ایجاد قنات آب را مدیریت می‌کردند، افزود: متأسفانه راندمان کشاورزی استان قابل توجه نیست.
پاک‌فطرت خاطرنشان کرد: باید به افزایش میزان تولید محصولات کشاورزی با جایگزین کردن آبیاری مکانیزه و قطره‌ای و دیگر روش‌های نوین، ترویج گلخانه داری و کاشت گیاهان کم آبخواه به جای آبیاری غرقابی و محصولات پرآبخواه روی بیاوریم.
نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس با بیان اینکه تغییر اقلیم نیز اثر زیادی بر ایجاد خشک‌سالی و کمبود آب داشته است، افزود: متخصصان محیط زیست و ذی‌ربطان این امر باید به دنبال راهکارهایی برای حفظ بقای محیط زیست برای نسل‌های بعدی باشند. وی با تأکید بر اینکه کشورهایی که مشکل کم آبی ندارند نیز تمایلی به کشت محصولات پرآبخواه نداشته و از آبیاری مکانیزه استفاده می‌کنند، افزود: حفر چاه غیرمجاز، کف شکنی چاه‌ها بدون هماهنگی و برداشت اضافه آب در ایران به درستی مدیریت و پیشگیری نمی‌شود.
پاک‌فطرت در ادامه افزود: دولت در تنظیم لایحه آب و مجلس با قانون گذاری در این زمینه، پیش‌بینی تسهیلات بانکی مناسب به کشاورزان در راستای ایجاد و توسعه آبیاری نوین و آموزش و برنامه ریزی صحیح در این زمینه، باید جدی عمل کرده و حتی در بحث کشاورزی سهمیه‌بندی آب را متناسب با فصل کشت، در دستور کار قرار دهند. عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایجاد سدها در استان درست اما مدیریت آب سد نادرست بوده است، افزود: بعضی مواقع آب سدها را برای کشت برنج و سایر محصولات پُرآب‌بر، رها می‌کنند؛ در صورتی که می‌توان برنج را با قیمتی پایین‌تر از آنچه هزینه تولید آن می‌شود، وارد کرد. مدیریت ناصحیح منابع آب سدها، در بروز مشکل تأثیرگذار است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی