[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

کوچ نخبگان ، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس بنیاد نخبگان استان فارس گفت: پنج‌هزار نفر از استعدادهای درخشان استان زیر چتر حمایتی بنیاد نخبگان قرار گرفتند و برای آنها پرونده تشکیل شده است.
حبیب شریف صبح چهارشنبه سوم آذرماه در نشست خبری با اصحاب رسانه، به تشریح رسالت‌های بنیاد نخبگان اشاره کرد و اظهار کرد: شناسایی و هدایت استعدادهای برتر در راستای نخبه پروری به همراه الگوسازی از زندگی آنها برای نسل جوان از وظایف اصلی بنیاد نخبگان است و در مقاطع مختلف آموزش عالی نخبگان را از میان دانش آموختگان برتر شناسایی کرده و تحت حمایت قرار می‌دهیم.
وی در پاسخ به خبرنگار شیرازنوین مبنی بر استفاده از ظرفیت استعدادهای برتر در استان، اظهار داشت: برای حمایت از نخبگان نیاز به سرمایه گذاران خطرپذیر داریم و این در حالی است که فعالیت این گروه در استان فارس چشمگیر نیست. البته خیران هم عمدتاً در حوزه‌های سخت افزاری علاقه نشان می‌دهند و تمامی این موارد سبب می‌شود نخبگان ما به شهرهای دیگر نظیر تهران و اصفهان مهاجرت کنند. به همین دلیل از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم شرایطی را مهیا کنند تا از ظرفیت استعدادهای برتر به نحو بهینه ای استفاده شود.
این استاد دانشگاه شیراز در بخش دیگری از سخنانش افزود: در سال گذشته بودجه‌ ای که از سوی مجلس شورای اسلامی به بنیاد ملی نخبگان کشور اختصاص یافت، در حدود ۸۰میلیارد تومان است و با توجه به اهمیت فعالیت‌های این بنیاد در سراسر کشور، امید می‌رود که در سال‌های آینده شاهد تغییرات مثبتی باشیم.
رئیس بنیاد نخبگان استان فارس در ادامه افزود: این بنیاد با همکاری جمعی از استعدادهای برتر برای افزایش مهارت‌های دانش ‌آموزان در حوزه‌های خلاقیت، ایده‌پردازی، تفکر و کار گروهی اقدام به طراحی مدل «مدارس فصلی خلاقیت و ایده‌پردازی» کرده است. این طرح در طول سال تحصیلی در ۴ مرحله برای دانش‌آموزان مقطع متوسطه برنامه ریزی شده و مفاهیم موردنظر از طریق برگزاری کارگاه‌های متنوع به مخاطبان منتقل می‌شود. این مقام عالی آموزشی در بخش دیگری از سخنانش به بازگشت 6هزار نفر از نخبگان به کشور خبر داد و افزود: استان فارس از یکصد نفر از این دانش آموختگان مستعد در زمینه‌های مختلف بهره مند شده است. شریف در ادامه با اشاره به نقش ارزنده بنیاد نخبگان در پوشش نیازهای جامعه و به ویژه مقوله مهم کارآفرینی افزود: آموزش نیروی انسانی، گسترش زیرساخت‌ها، حضور سرمایه گذاران خطرپذیر و مواردی از این دست از اجزا و پیش نیازهای مهم کارآفرینی به شمار می‌رود. در حال حاضر طرح‌های ترویج، آموزش و نیروی انسانی در بنیاد نخبگان در حال اجراست و بنیاد نخبگان بر همین سه مقوله تمرکز دارد.
وی در ادامه اشاره به برنامه «شهاب» که مورد توجه رهبر معظم انقلاب بوده، تصریح کرد: از سال ۱۳۹۳ طرح‌های مؤثری برای شناسایی و هدایت استعدادهای برتر برای دانش آموزان در دستور کار قرار داشت که به دلیل مشکلاتی در سطح ملی تقریباً متوقف شد. اما در فارس به دلیل وجود مجمع خیران نخبه پرور و به همت آموزش و پرورش این طرح تا جدود زیادی پیگیری می‌شود. این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان کشور سالانه حدود 3هزار نفر از جوانان نخبه در کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد، اظهار داشت: مجمع خیران نخبه پرور فارس از سال ۱۳۹۵ با همکاری بنیاد نخبگان فارس شکل گرفت و موفق شده است با مشارکت خیران در زمینه شناسایی استعدادها گام‌های پرتوانی بردارد. رئیس بنیاد نخبگان فارس در بخش دیگری از سخنانش گفت: به منظور تکریم و الگوسازی از نخبگان جوایز ارزشمندی به نام افراد دارای سابقه درخشان در زمینه‌های مختلف اهدا می‌شود.این جوایز به صاحبان استعداد برتری که دارای فعالیت‌های خاص و اثرگذار در زمینه‌ جایزه تعریف شده باشند، اعطا می‌شود. شریف در پایان ابراز امیدواری کرد در سال ۱۴۰۰ گام‌های مؤثری در جهت توسعه کمی و کیفی برنامه‌ها برای رشد و شکوفایی استعدادهای فراوان استان برداریم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی