[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

نگه‌داشتن ادرار و این‌همه بیماری، روزنامه شیراز نوین

می‌دارد و زمانی که بیش از حد پر ‌شود، علامت نیاز به دفع ادرار را به مغز ارسال می‌کند. در صورت عدم دفع به موقع ادرار، شرایط رشد باکتری‌ها فراهم می‌شود و در نتیجه، احتمال عفونت ادراری افزایش می‌یابد. در این مطلب به 10پیامد نگه‌داشتن ادرار اشاره‌ شده است.
عفونت ادراری
نگه ‌داشتن ادرار برای مدت ‌زمان طولانی، بدن را در معرض باکتری‌های مضر قرار می‌دهد و احتمال ابتلا به عفونت ادراری یا عفونت مثانه را افزایش می‌دهد.
نگه داشتن ادرار باعث می‌شود  به مرور زمان به میزان ادرار در مثانه اضافه شود و در نهایت بعد از پر شدن مثانه، ادرار از طریق میزنای یا حالب، به کلیه‌ها پس زده شود. ادرار ماده‌ای سمی است و اگر این عمل چندین بار تکرار شود، عفونت ادراری در ناحیه کلیه ایجاد می‌شود.
نگه داشتن ادرار در کودکان خطر بیشتری نسبت به بالغین دارد و در صورت دفع نکردن این ماده سمی در درازمدت، نارسایی مزمن کلیه ایجاد خواهد شد.
بی‌اختیاری ادرار
نگه داشتن ادرار در طولانی مدت، باعث بی‌اختیاری ادرار می‌شود. ادرار در مثانه نگه داشته می‌شود و هنگامی که مثانه پر می‌شود، دریچه انتهایی مثانه که همیشه بسته است و فقط موقع دفع ادرار باز می‌شود، پیام‌هایی را به مغز ارسال می‌کند و خبر پر شدن مثانه را می‌دهد. این پیام‌ها حس ادرار کردن را در فرد به وجود می‌آورد.
زمانی که این پیام نادیده گرفته شود، بعد از مدتی عملکرد این اسفنگتر (دریچه) دچار اختلال می‌شود و زمان‌هایی که نباید باز شود، باز می‌شود و دفع بی‌اختیاری ادرار صورت می‌گیرد.
درد در قسمت تحتانی شکم
نگه‌داشتن طولانی‌مدت ادرار، در قسمت تحتانی شکم درد ایجاد می‌کند.
عفونت معده
نگه داشتن ادرار نه ‌تنها باعث درد در قسمت تحتانی شکم می‌شود، بلکه خطر ابتلا به عفونت معده را هم افزایش می‌دهد. زمانی که میکروب‌های موجود در ادرار از بدن خارج نمی‌شوند، فرد دچار عفونت معده هم می‌شود.
پریشانی ذهن
نگه داشتن ادرار در پریشانی ذهن مؤثر است. نگه داشتن ادرار به اندازه مصرف الکل یا بی‌خوابی شدید ذهن را آشفته می‌کند و قدرت تمرکز فرد را مختل می‌کند. توان ذهنی انسان تا وقتی که مثانه پر نشود، در حالت عادی و طبیعی است؛ اما موقع نگه داشتن ادرار، ذهن شخص به اندازه ذهن یک فرد الکلی یا فردی که یک شبانه روز نخوابیده است آشفته و پریشان می‌شود. نگه داشتن ادرار حین رانندگی، خطر تصادف را افزایش می‌دهد.
درد هنگام دفع
نگه ‌داشتن ادرار اگر به طور مداوم تکرار شود، باعث درد شدید هنگام دفع ادرار می‌شود.
تب
نگه ‌داشتن ادرار برای مدت طولانی، مانع دفع باکتری‌های موجود در بدن می‌شود و این به ‌نوبه خود، باعث بروز تب خواهد شد.
ورم مثانه
هنگام مصرف مایعات، مثانه به ‌آرامی پر می‌‌شود و در صورت دفع نشدن، مثانه متورم می‌شود. پیشگیری نکردن از ورم و التهاب مثانه، به سرطان مثانه منجر می‌شود.
سنگ کلیه
آب به پاک‌‌سازی کلیه‌ها کمک می‌کند. اما زمانی که ادرار برای مدت طولانی نگه ‌داشته شود، به ‌طور جدی روی کلیه تأثیر می‌گذارد و به سنگ کلیه و درد منجر می‌شود.
کیست کلیه
کیست کلیه نوعی التهاب کلیه است. این‌ مشکل عمده‌ای است که بیشتر در زنان رخ می‌دهد.
نکته
شما نباید با کوچک‌ترین احساس ادرار کردن روانه دستشویی شوید؛ اما از طرفی هم نباید ادرارتان را تا حدی نگه دارید که مشکل ساز شود، بلکه باید عادات سالم دفع ادرار را یاد بگیرید. 
پس باید حد وسطی را پیدا کنید که مجبور نباشید با نوشیدن یک جرعه آب به دستشویی بروید یا آن‌قدر ادرارتان را نگه دارید که نتوانید صاف بایستید و خودتان را کنترل کنید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی