[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۶
  • دوره جدید

رئیس کل دادگستری استان : فارس پیشتاز در آمار زندانیان جرائم غیرعمد، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر- محمد شبیری  به گفته مدیر کل دادگستری استان فارس خانواده‌های زندانیان جرائم غیرعمد قشر گمشده جامعه هستند که هم اکنون یک هزارو 115 زندانی جرائم غیرعمد در استان فارس وجود دارد که به لحاظ این تعداد جمعیت در جایگاه اول کشوری قرار گرفته ایم.
به گزارش خبرنگارشیرازنوین، علی القاصی مهر در جشن نسیم مهر از نیک اندیشان خواست برای حمایت از زندانیان جرائم غیر عمد تلاش مضاعفی داشته باشند و اظهار داشت: امروزه خانواده‌های زندانیان جرائم غیرعمد به عنوان قشر گمشده جامعه به شمار می‌روند که امسال در مقایسه  با سال گذشته 10 درصد به جمعیت زندانیان جرائم غیر عمد و مالی دیات افزوده شده است.
این مقام قضایی استان با اعلام اینکه بیکاری در جامعه باعث شده جمعیت مجرمین کیفری افزایش یابد گفت:عمده زندانیان استان فارس فاقد شغل هستند زیرا از دید جرم شناختی، فرد زندانی مقصر وگناهکار اصلی نیست بلکه عوامل‌های مختلف اجتماعی باعث می‌شود زندانی قربانی جامعه شود.
به عقیده القاصی مهر فرهنگ نادرستی که امروزه در خصوص خانواده زندانیان جرائم غیرعمد وجود دارد، این است که افراد جامعه به هر نوع زندانی را جانی می‌دانند و همین امر باعث شده دیده جامعه نسبت به خانواده‌های زندانیان تغییر کند.
رئیس کل دادگستری استان فارس خانواده‌های زندانیان را محروم و مظلوم ترین قشر جامعه معرفی کرد وگفت: امروزه بخشی از آسیب‌های کلان جامعه به زندانیان و خانواده‌های آنان مرتبط است و به همین منظور نیک اندیشان در حمایت از خانواده‌های زندانیان انفاق بیشتری داشته باشند.
رئیس کل دادگستری استان فارس با تأکید بر نقش دولت به عنوان متولی مسائل اقتصادی جامعه به آسیب‌های رو به ازدیاد ناشی از مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی گفت: با نگاه به زندان ها می‌توان بخشی از عملکرد دولت‌ها را واکاوی و بررسی کرد؛ حال آن که در این بخش برخی نگاه ها معطوف به عملکرد دستگاه قضایی است در حالی که دستگاه قضایی وظیفه فصل خصومت را برعهده دارد و مسئول امور اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه نیست.
القاصی مهر در ادامه گفت: علی رغم همه تلاش هایی که در امر به کارگیری ظرفیت‌های قانونی و اجرای بخشنامه کاهش جمعیت کیفری داشتیم؛ شاهد افزایش زندانیان بوده‌ایم که این امر باید با بهره گیری از ظرفیت‌های دولتی و همچنین جذب کمک‌های مردمی و خیرین ترمیم و اصلاح شود.
وی با اشاره به این که بخش عمده ای از ظرفیت بالای خیرین در استان فارس نهفته است بیان داشت: هدایت افراد خیراندیش استان در جهت کاهش آلام و مشکلات زندانیان غیرعمد و خانواده‌های آنان اقدامی است که وظیفه ستاد دیه و انجمن‌های حمایت از خانواده زندانیان است و لازم است برنامه‌های مدونی در راستای ترغیب خیرین به حضور در عرصه کمک به خانواده زندانیان تدوین و اجرا شود.
القاصی مهر لازمه بخشی از روند ترغیب خیرین به ورود به این عرصه را اقدامات رسانه‌ای و تبلیغی مناسب و تقویت روابط عمومی در این حوزه خطیر دانست و تصریح کرد: مصالحه بین زندانیان و بزه‌دیدگان با تقویت مبانی ارزشی در این حوزه و حضور  افراد ریش‌سفید و دارای نفوذ کلام توسط شورا‌های حل اختلاف باید مدنظر قرارگیرد. علی صالحی دادستان عمومی و انقلاب شیراز نیز در ابتدای مراسم سالانه انجمن حمایت از زندانیان استان فارس به مناسبت روز ملی «نسیم مهر»  اظهار داشت: بازپروری و اصلاح زندانیان، کمک به اشتغال پس از آزادی از زندان، ترغیب زندانیان به فعالیت‌های ورزشی، هنری و فرهنگی و حمایت از خانواده‌های زندانیان از جمله اهداف انجمن است.
وی با بیان اینکه به خاطر محدودیت‌های مالی هنوز به طور کامل اهداف انجمن محقق نشده است ادامه داد: تاکنون به همت خیرین اقدامات خوبی در راستای حمایت از زندانیان و خانواده‌های ایشان شده است که نیازمند لطف و توجه بیشتر آنها است.
صالحی به ارائه خدمت از سوی مددکاران و مشاوران به خانواده‌های زندانیان هم اشاره کرد و افزود: به مناسبت پنجم خرداد، روز ملی حمایت از خانواده زندانیان این جشن برگزار شده تا قدمی در جهت فرهنگ‌سازی در جامعه باشد.
رئیس هیأت مدیره انجمن حمایت از زندانیان خاطرنشان کرد: هدف ما جا انداختن این باور در بین مردم است که خانواده زندانی مجرم نیست بلکه خود، قربانی جرم است و باید مورد حمایت مالی و معنوی قرار بگیرد.
این مقام مسئول قضایی تاکید کرد: متاسفانه مشکلات مالی گریبان‌گیر خانواده‌های زندانیان است با وجود اینکه خانواده زندانیان نباید دغدغه‌ای جز حبس داشته باشند.
صالحی تصریح کرد: اگر از خانواده زندانیان حمایت نشود به خاطر داشتن مشکلات و فشارهای اجتماعی به سمت طلاق، ترک تحصیل و تکدی‌گری و دیگر آسیب‌های اجتماعی سوق داده می‌شوند.
رئیس هیأت مدیره انجمن حمایت از زندانیان خطاب به همسران زندانیان حاضر در مراسم «نسیم مهر» گفت: شما باید سعه صدر داشته باشید و با وجود دوری عزیز خانواده‌تان فضای خانه را آرام نگه دارید و با امید دادن، به همسر خود روحیه بدهید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی