[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۹
  • دوره جدید

عصر خاطره سوم خرداد در شیراز برگزار شد، روزنامه شیراز نوین

ایسنا: مراسم عصر خاطره سوم خرداد با هدف بزرگداشت سالروز فتح خرمشهر و روز مقاومت و ایثار، از سوی حوزه هنری استان فارس در شیراز برگزار شد. عصر خاطره سوم خرداد با حضور جمعی از رزمندگان دوران دفاع مقدس حاضر در عملیات بیت‌المقدس و مسئولان حوزه هنری و حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس، در شیراز برگزار شد.
محمد کرم‌اللهی رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس در این مراسم گفت: تفاوت جنگ تحمیلی بر مردم ما با سایر جنگ‌ها، تفاوت دفاع و هجمه است، چراکه ما در این جنگ دفاع کردیم.
کرم‌اللهی با بیان اینکه خلاصه زیبایی‌های جنگ را می‌توان یکجا در فتح خرمشهر دید،‌ افزود: در جنگ‌ها معمولاً یک طرف هجمه می‌برد و مهاجم بودن شرایط و ملزوماتی دارد، حال آنکه ما در جنگ تحمیلی دفاع می‌کردیم و اینکه برخی می‌گویند چرا کلمه مقدس را بر جنگ اطلاق می‌کنید، ناشی از کم‌توجهی آنهاست؛ چراکه ما جنگ را مقدس نمی‌خوانیم، بلکه دفاعمان را مقدس می‌دانیم. 
رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی گفت: به دفاع در مقابل دشمنی که به هیچ معیار شرعی، عقلی و انسانی پایبند نبود، آن هم از سوی جوانانی پاک و مخلص تحت فرماندهی مدبرانه یک مرجع و رهبر دینی پاک‌نهاد چه عنوانی می‌توان اطلاق کرد الا دفاع مقدس. 
وی افزود: جوانانی که در این دفاع حضور داشتند را بنگرید، آنان بهترین فرزندان این آب و خاک بودند. همین عزیزان فارسی حاضر در فتح خرمشهر را بنگرید، فهم و درک و اندیشه متعالی‌شان نشان می‌دهد آنان گوهر ناب این مرز و بوم بوده‌اند‌. 
کرم‌اللهی سوم خرداد را یک نقطه عطف خواند و گفت: ما در فتح خرمشهر متکی به سلاح ایمان بودیم؛ وگرنه در جنگ تسلیحات ما نباید حرفی برای گفتن می‌داشتیم. اما همان‌گونه که امام راحل(ره) فرمودند، خرمشهر را خدا آزاد کرد و این حقیقت غیرقابل انکار است. 
وی گفت: دشمن تصور می‌کرد با اشغال خرمشهر ضربه کاری را به ما وارد کرده؛ اما حماسه فرزندان این آب و خاک نشان می‌دهد آن کس که ضربه کاری را دریافت کرد رژیم بعث بود که پس از فتح عظیم خرمشهر، دیگر نتوانست کمر راست کند و ما نیز به جهان نشان دادیم که قدرت ایمان ایرانی چیست.
در ادامه این نشست، سرهنگ دبیری صاحب مدال فتح خرمشهر خاطرات خود را از روزهای فتح خرمشهر بیان کرد و پس از او، سردار عبدالله‌زاده با بهره‌گیری از اسطوره آرش کمانگیر و منظومه‌ای به همین نام، خاطراتش از آن سال‌ها را بازخوانی کرد و حسینی از دیگر رزمندگان دوران دفاع مقدس نیز به بیان خاطراتی پرداخت.
اجرای سرود گروه بسیج هنرمندان فارس، پخش بخش‌هایی از فیلم تازه اکران شده بلندی‌های هکسا و ستیغ اره‌ای و... از دیگر بخش‌های این برنامه بود.
در این مراسم همچنین از هشت کتاب تازه منتشر شده اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس رونمایی شد.
شیر بازی دراز، مربوط به خاطرات سرهنگ حسین دبیری، به قلم میثم محمدی، آبی چون خلیج فارس، خاطرات سردار شیخی به قلم میثم محمدی، شناسنامه شیدایی، مربوط به تاریخ حماسی شهر جهرم از گذشته تاكنون به شكل پژوهشی،‌ مقاومت جهرم، نوشته عبدالرضا کوهمال جهرمی برای نوجوانان، خنده‌های عمل نكرده،‌ نوشته عبدالرضا قصیری با موضوع پژوهش و طنز دفاع مقدس،‌ پهلوانان عصر من، نوشته شهناز باصری مربوط به شعر نوجوان، پابه‌پای شهدای جهرم، مربوط به یكی از شهدای مدافع حرم و كتاب كوچ عروج، نوشته ساجده تقی‌زاده مربوط به خاطرات عملیات فتح‌المبین، هشت کتاب رونمایی شده در این مراسم بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی