[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

ممنوعیت آتش زدن پسماندهای اراضی کشاورزی - زباله‌های سودآور در زمین‌های زراعی، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- مژده آتش‌آب‌پرور
m_atashabparvar@yahoo.com 
سوزاندن پسماندهای زراعی باعث بروز چالش‌های زیست‌محیطی همانند آلودگی هوا شده و علاوه بر این بر حاصلخیزی خاک نیز اثرات منفی به جای می‌گذارد. گذشته از این، با وجود آن که برخی از کشاورزان با دید منفی به پسماندهای زراعی می‌نگرند و ترجیح می‌دهند آن‌ها را از بین ببرند، اگر پسماندها به شکل مفیدی مورد استفاده قرار بگیرند مزایایی هم دارند از جمله اینکه می‌توانند به عنوان کود آلی مورد استفاده قرار گرفته و به عملکرد خاک کمک کنند و حتی برای کشاورز ارزش اقتصادی به همراه داشته باشند. طی سال‌های گذشته و حتی در آغاز دهه 90 سوزاندن پسماندهای زراعی یا کاه و کلش‌های برداشت در استان فارس چالش بزرگی محسوب می‌شد که عوامل بازدارنده قوی برای آن وجود نداشت. با این حال مدیر دفتر محیط زیست و توسعه پایدار جهاد کشاورزی فارس معتقد است که با افزایش سطح آگاهی کشاورزان استان و کاهش قابل توجه سطح سوزاندن باقی‌مانده‌های برداشت، این مسئله در فارس دیگر چندان مشکل ساز نیست. 
محمد مهدی غیاثی در گفت و گو با «شیراز نوین» با بیان اینکه آتش زدن کاه و کلش‌ها در حال حاضر فقط در 3 الی 4 درصد اراضی کشاورزی صورت می‌گیرد، اظهار داشت: به معنای دیگر می‌توان گفت سوزاندن پسماندها تقریبا 96 درصد کاهش یافته که ناشی از بالا رفتن سطح آگاهی کشاورزان در ارتباط با این موضوع است. 
به گفته وی همه موارد آتش سوزی پسماندهای زراعی در حال حاضر به عمد نیستند و درصد زیادی از آن‌ها در مزارع کنار جاده‌ها و به خاطر بی احتیاطی برخی از رانندگان رهگذر اتفاق می‌افتد. در عین حال هنوز کشاورزان ناآگاهی نیز وجود دارند که به سوزاندن کاه و کلش روی می‌آورند. مدیر دفتر محیط زیست و توسعه پایدار جهاد کشاورزی فارس گفت: کشت‌های متوالی و سریالی که فرصت محدودی را برای کشاورزان به وجود می‌آورد و عدم شناخت پسماندها به عنوان نوعی از کود آلی باعث می‌شد که تمایل به سوزاندن پسماندها داشته باشند اما در سال‌های اخیر کشاورزان به مسائل زیست محیطی و بهره وری از آب اهمیت زیادی می‌دهند که ناشی از فعالیت‌های سازمان‌های مردم هم هست. غیاثی با بیان اینکه کشاورزان یا می‌توانند خود به شخصه از پسماندها در اراضی خود استفاده کرده یا با جمع آوری و فروش آن‌ها درآمدزایی داشته باشند، گفت: سوزاندن پسماندها بستر زراعی خاک و مواد آلی آن را از بین می‌برد و با توجه به اینکه فارس از لحاظ ماده آلی خاک فقیر است، باعث ضررات جبران ناپذیری می‌شود. علاوه بر این، با از بین بردن میکروارگانیسم‌های خاک حاصلخیزی آن را کاهش می‌دهد و همچنین حشرات مفید خاک را نابود می‌کند. ولی اگر پسماندها در خاک باقی بمانند نه تنها به عنوان کود عمل می‌کنند بلکه تبخیر آب از خاک را هم کاهش می‌دهند. اخیرا در مجلس شورای اسلامی قانونی در خصوص ممنوعیت سوزاندن پسماندهای زراعی به تصویب رسیده است که مدیر محیط زیست و توسعه پایدار جهاد کشاورزی فارس معتقد است این قانون باعث شفافیت بیشتری در خصوص نحوه عملکرد دستگاه‌های مرتبط و همچنین افزایش شدت برخورد با متخلفان می‌شود. 
غیاثی اظهار داشت: پیش از این نیز قوانینی برای برخورد با متخلفان وجود داشته و حتی دستگاه‌های جهاد کشاورزی، محیط زیست و دستگاه قضایی به شکل مشارکتی فعالیت‌های خوبی در این زمینه داشته‌اند ولی به نظر می‌رسد قانون جدید برخی از مشکلات گذشته درباره برخورد با متخلفان را رفع کرده است. 
وی افزود: البته هنوز به شکل رسمی ابلاغیه‌ای درباره قانون جدید به ما اعلام نشده است. مدیر دفتر محیط زیست و توسعه پایدار جهاد کشاورزی فارس گفت: در سال‌های 90 - 91 آمار پرونده‌های تشکیل شده متخلفان سوزاندن پسماندهای زراعی فارس بسیار بالا بود ولی در سال گذشته کمتر از 10 مورد پرونده در این خصوص در مراجع قضایی تشکیل شد.  نمایندگان لازم به ذکر است که نمایندگان مجلس در جلسه بررسی لایحه هوای پاک که در فروردین ماه سال جاری برقرار شد ضمن موافقت با ماده 20 این لایحه سوزاندن بقایای گیاهی اراضی زراعی پس از برداشت محصول را ممنوع کردند. در ماده 20 لایحه مذکور آمده است: انباشتن پسماند‌های بیمارستانی و صنعتی در معابرعمومی و فضای باز یا سوزاندن آنها و انباشتن پسماند‌های خانگی و ساختمانی در معابر عمومی و فضای باز خارج از مکان‌های تعیین شده توسط شهرداری‌ها یا سوزاندن آنها و همچنین سوزندان بقایای گیاهی اراضی زراعی پس از برداشت محصول ممنوع است. متخلف حسب مورد به پرداخت جزای نقدی درجه 6 قانون مجازات اسلامی برحسب موضوع محکوم می‌شود. وزارت جهادکشاورزی مکلف است، مفاد این ماده را به‌طرق مقتضی به اطلاع بهره‌برداران بخش‌ کشاورزی، عشایری و منابع‌طبیعی برساند. در تبصره1 لایحه هوای پاک آمده است: تعاریف پسماندهای مندرج در این ماده مطابق قانون مدیریت پسماند مصوب 1383/2/20 می‌باشد. همچنین در تبصره2 این لایحه ذکر شده است: دولت و شهرداری‌ها موظفند ظرف مدت سه‌سال پس از ابلاغ این قانون برای شهرهای مختلف زمینه‌های تبدیل این پسماندها به انرژی یا کود را با کمک بخش خصوصی فراهم نمایند. تبصره3 لایحه هوای پاک بیان می‌کند که در موارد استثنائی که آتش‌زدن نباتات یا بقایای گیاهی تنها راه دفع آفات و بیماری‌ها و آلودگی‌های گیاهی باشد، براساس شرایطی که توسط وزارت جهادکشاورزی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و با تأیید سازمان، تدوین و ابلاغ می‌شود، اقدام می‌گردد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی