[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

آمادگی شیراز برای میزبانی كنفرانس اتحادیه شهرهای تاریخی، روزنامه شیراز نوین

شهردار شیراز در دیدار با قائم مقام شهردار كیوتو ژاپن، گفت: شیراز برای میزبانی كنفرانس اتحادیه شهرهای تاریخی آمادگی دارد. شیراز می‌تواند تمام میزبانی‌های پیش از این را از ذهن افراد پاك كند.
مهندس علیرضا پاك‌فطرت كه به ژاپن سفر كرده است، در دیدار با قائم مقام شهردار كیوتو، گفت: شیراز شهری موزه‌ای است كه نظیر آن كمتر در نقطه دیگری از جهان یافت می‌شود.
او با تصریح اینكه هر آنچه از خوبی است در شیراز جمع شده و به موزونی در كنار هم چیده شده است، گفت: مدیریت شهری و پارلمان محلی شیراز بحق قادر است میزبانی مناسب برای اتحادیه شهرهای تاریخی جهان، باشد.
علیرضا پاك‌فطرت با یادآوری اینكه شیراز هم‌اینك برای سال 2017 میلادی، پایتخت جوانان جهان اسلام است، گفت: به نظر می‌رسد هر سال، سال شیراز است زیرا نمی‌توان جایی را یافت كه جمع همه خوبی‌ها را در یك‌جا مشاهده كرد.
شهردار شیراز با بیان اینكه شیراز در خود جمع بهترین‌ها در فرهنگ شهروندی، داشته‌های مذهبی، برخورداری‌های تاریخی و ادبی و هنری را دارد، گفت: برای مطرح شدن شیراز به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام و عناوین مهم بین المللی دیگر در چارچوب منزلت این کلان شهر، تلاش می‌کنیم.
علیرضا پاك‌فطرت همچنین برای تبادل گردشگر، برگزاری هفته‌های فرهنگی متقابل و سایر فعالیت‌های فرهنگی اعلام آمادگی كرد و گفت: این اقدامات به فهم و شناخت مستمر از یکدیگر، توسعه پایدار و نهایتا صلح فرهنگی كمك‌های شایانی خواهد کرد.
شهردار شیراز گفت: دیپلماسی شهری در کنار دیپلماسی رسمی و دولتی می‌تواند راه‌های جدیدی در راستای تبادلات مثبت فرهنگی و تبادل دانش، فراروی ملت‌ها ایجاد كند.
قائم مقام شهردار کیوتو نیز با تاكید بر لزوم افزایش مناسبات فرهنگی و تبادل دانش گفت: عضویت شیراز در اتحادیه شهرهای تاریخی (LHC) از یک سو و جایگاه هر دو شهر (كیوتو و شیراز) به عنوان مرکز تاریخ و تمدن و هویت کشورهای متبوع خود، از سوی دیگر، ظرفیت مناسبی را برای توسعه تبادلات فرهنگی، علمی و ... فراهم کرده است. ساتوشی اومورا پایه گذاری نهادهایی همچون شهرهای تاریخی که در چارچوب‌هایی ورای دیپلماسی رسمی ایفای نقش می‌کند را کاری دشوار دانست و ابراز امیدواری کرد که شهرهایی نظیر شیراز بتوانند کیوتو و دبیرخانه اتحادیه را در دسترسی معتبر به اهداف از پیش تعیین شده یاری كنند. 
شیگنوری شیباتا، دبیرکل اتحادیه شهرهای تاریخی جهان نیز شیراز را یکی از شهرهای فعال اتحادیه توصیف و ابراز امیدواری كرد كه این شهر در آینده میزبان نشست سالانه مجمع عمومی این اتحادیه باشد.
گفتنی است، کیوتو در مرکز جزیره هانشو در كشور ژاپن واقع شده و یک و نیم میلیون جمعیت دارد و به پایتخت باستانی ژاپن با سابقه بیش از هزارساله شهرت دارد.این شهر بنیانگذار اتحادیه شهرهای تاریخی جهان به‌شمار می‌رود و شیراز نیز از سال 93 به عضویت این اتحادیه درآمده است.
همچنین شهردار شیراز در دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران در توکیو ژاپن با اشاره به مدیریت مناسب در این کلان شهر چندین میلیونی، گفت: این مدیریت می‌تواند برای شهرهای جهان الگو باشد. 
وی به توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی در توکیو اشاره و مدیریت یکپارچه شهری را مهمترین عامل در این موفقیت ارزیابی و توصیف کرد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن نیز با اشاره به اشتراکات تاریخی ایران و ژاپن، روابط دوستانه دو کشور را یادآور شد. دکتر رضا نظر آهاری، پیشرفت و توسعه همه جانبه مدیریت شهری در ژاپن را بسیار عالی دانست و نقش آموزش و فرهنگ‌سازی به سمت نظم و انضباط اجتماعی و همچنین قوانین مناسب و قانون مداری را در این توسعه، شاخص عنوان کرد.
 بنا بر این گزارش، دو طرف در پایان خواستار تسهیل و ارتقای روابط، میان شهرهای ژاپن و شیراز شدند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی