[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

احمد آرام: در ادبیات معاصر لابی‌هایی پیدا شده است، روزنامه شیراز نوین

ایسنا: احمد آرام با اعتقاد به این‌که در ادبیات معاصر لابی‌هایی پیدا شده است می‌گوید: ناشران در انتخاب کتاب برای جشن امضا و رونمایی دقت بیشتری به خرج دهند زیرا اگر منحرف شویم، در آینده جشن امضا کم‌رنگ‌تر می‌شود و کسی به آن توجه نمی‌کند. این نویسنده درباره ارزیابی‌اش از جشن امضا و رونمایی کتاب، اظهار کرد: این‌گونه مراسم‌ اقدام منفی نیست. ما می‌توانیم با این دید به موضوع نگاه کنیم که این مراسم‌ پدیده تازه‌ای است و در حال گذراندن دوره گذار خود است. باید این دوران را پشت سر بگذارد تا به دموکراسی ‌در نشر کتاب و آشتی دادن مردم با کتاب برسد.
این داستان‌نویس درباره نقدهای خود به مراسم جشن امضا و رونمایی کتاب گفت: گاهی می‌بینیم که درباره کتابی هیاهوی زیادی به راه می‌افتد و مخاطبان زیادی را جذب می‌کند، اما زمانی که مخاطب کتاب را می‌خواند می‌بینید که کتاب مستحق چنین هیاهویی نیست، بالطبع  سرخورده می‌شود و در جشن امضاهای بعدی این مسئله او را آزار می‌دهد. او همچنین درباره حضور مخاطب عام در جشن امضا و رونمایی کتاب گفت: در ادبیات معاصر لابی‌هایی پیدا شده است که بدون هیچ دلیلی درباره کتاب هیاهو راه می‌اندازند  و زمانی که مخاطب به کتاب مراجعه می‌کند چون کتاب کیفیت لازم را ندارد باعث می‌شود سرخورده شود.
احمد آرام با بیان این‌که نویسنده‌ها در جمع کردن مخاطب نقش بسیاری دارند، افزود: برخی از نویسنده‌ها از طریق وب‌سایت‌هایی که دارند، یک‌سری مخاطب خاص خود را پیدا می‌کنند. این موضوع اشکالی ندارد که عده‌ای دور هم جمع‌ شوند و درباره کتاب حرف بزنند؛ اما باید در انتخاب کتاب دقت شود. به طور مثال برخی از کتاب‌ها بدون دلیل خاصی به چاپ ۱۵، ۲۰ و یا  ۴۰ می‌رسند، اما کتاب یک نویسنده قدر که خیلی هم تأثیرگذار بوده به زور به چاپ پنجم می‌رسد.
این نمایشنامه‌نویس در ادامه با بیان این‌که در کشورهای اروپایی و پیشرفته نیز این مسئله وجود داشته است، گفت: ما اکنون در دوران گذار هستیم و امیدوارم که بعد از این دوران گذار کتاب جایگاه خاص خود را در میان مردم  پیدا کند و ارزش و اهمیت آن در جامعه مشخص شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی