[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

یادداشت - ورزش فارس در آستانه جهش، روزنامه شیراز نوین

محمود شبان سروستانی                                 

سال‌ها پیش قانونی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که با استناد به آن واحدهای صنعتی با تحت پوشش در آوردن یک رشته یا یک تیم ورزشی از معافیت‌های مالیاتی می‌توانستند استفاده کنند. تصویب این قانون موجب شد که معامله‌ای دو سر سود بین ورزش و صنعت منعقد شود که تا چندین سال بخش عمده‌ای از مشکلات ورزش حرفه‌ای را حل کرد. 
و در پی آن شاهد خیزشی چشمگیر در ورزش کشور بودیم اما به هر دلیل در دولت نهم این قانون و مصوبه لغو شد و از اجرا بازماند، بالطبع شرکت‌ها و واحدهای صنعتی هم دیگر رغبتی برای حمایت از ورزش از خود نشان ندادند و نتیجه آن شد که تیم‌های حمایت شده که دارای جایگاه خوب ورزشی شده و در سطوح بالای رشته خود مشغول به فعالیت بودند یکی پس از دیگری با مشکلات مالی روبرو شدند و از چرخه رقابت‌ها حذف شدند؛ به جز چند تیم سرشناس که تحت حمایت صنایع بالادستی بودند، هر چند که همان‌ها هم کم و بیش مشکلاتی دارند. اما با حسن توجه مجلس دهم مجدداً تصمیم بر اجرای قانون فوق گرفته شد و ابتدای سال 1396 را برای اجرای مجدد در نظر گرفتند. این خبر این نوید را به جامعه ورزشی خصوصاً در فارس می‌دهد که با توجه به فعالیت‌های چشمگیر عمرانی و زیرساختی که طی چند سال اخیر در این حوزه انجام شده چنانچه مدیریت دستگاه ورزش اقدام به ایجاد کارگروهی در اداره ورزش و جوانان برای هماهنگی و رایزنی با واحدهای صنعتی و بنگاه‌های قدر اقتصادی استان کند و تیم‌ها و رشته‌های با پتانسیل بالا را با آنها هماهنگ کند، می‌توانیم امیدوار باشیم که در آینده‌ای نه چندان دور مجدداً شاهد رشد و افتخارآفرینی ورزشکاران و تیم‌های استان فارسی در سطح ملی و لیگ‌های برتر خواهیم بود. بطور مشخص داشتن 2 تیم دسته اولی فوتبال از شیراز، انگیزه را برای به میدان آمدن صنایع فراهم می‌کند و اداره ورزش و جوانان در این بین تنها می‌بایست حکم حلقه واسطه را داشته باشد تا دوباره شاهد حضور تیم‌های فوتبال شیرازی در لیگ برتر باشیم. 
خلاصه کلام اینکه اکنون هم زیرساخت لازم همچون ورزشگاه زیبا و بزرگ پارس را داریم هم خانه کشتی و هم سالن بازسازی‌شده شهید دستغیب و در آینده نزدیک سالن بزرگ 6 هزار نفری و هم تیم‌های دسته اولی و ورزشکاران جویای نام حاضر در تیم ملی و تنها کمبود اسپانسر و حامی مالی است که آن هم امیدواریم با درایتی که در مسئولین ورزشی سراغ داریم به زودی حل شود.   

Mahmood.shaban39@gmail.com

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی