[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۸
  • دوره جدید

پاکسازی مقابر تخت‌جمشید از عوامل مخرب طبیعی ، روزنامه شیراز نوین

گروه میراث و گردشگری- مجتبی دورودی

به گزارش شیرازنوین، گوردخمه‌های هخامنشی نقش‌رستم به مدت سه روز از تاریخ یکشنبه هفتم خردادماه لغایت سه‌شنبه نهم خردادماه از تمامی عوامل مخرب طبیعی مانند، خاربوته‌ها، خزه‌ها و دیگر گیاهان پاکسازی شد. این اقدام بسیار مهم به همت میراث فرهنگی استان فارس و با استفاده از تیم مجرب کوهنوردان صورت پذیرفت. گروه میراث و گردشگری شیرازنوین با حضور در این مکان، از نحوه‌ پاکسازی این گوردخمه‌ها گزارش مصوری را تهیه کرد که در تصاویر ضمیمه قابل مشاهده هستند.
در رابطه با نحوه‌ پاکسازی مقابر باید اشاره داشت که با توجه به قرار داشتن این دخمه‌ها در بلندترین ارتفاعات کوهستان  و نیز با توجه به حساسیت سایت‌های باستانی، ‌باید نحوه‌ پاکسازی و زدودن عوامل مخرب طبیعی، بسیار با دقت و بدون هیچ آسیبی به بافت بنا صورت پذیرد. از همین روی، در سایت‌های باستانی تا آنجا که امکان داشته باشد، از وسایلی چون جرثقیل و دیگر ابزارها نباید استفاده کرد. برای دست یافتن به چنین امر مهمی، از کوهنوردان کارآزموده استفاده می‌شود. کوهنوردان با استقرار کارگاه‌های خود بر فراز کوهستان، با استفاده از طناب و دیگر تجهیزات، خود را به مقابر رسانده و در مسیر خود خاربوته‌ها و خزه‌ها را پاکسازی می‌کنند؛ اما در قسمت‌هایی که نقوش برجسته و خطوط باستانی وجود دارد، صرفاً با ریختن پودری که موجب خشک شدن و اضمحلال عوامل مخرب می‌گردد، پاکسازی را به انجام می‌رسانند. اهمیت این کار زمانی است که درمی‌یابیم این عوامل، آسیب فراوانی به بافت‌های تاریخی می‌زنند و با اندکی غفلت، چه بسا خطوط و آثار برای همیشه متلاشی و محو گردند. 
آنچه مسلم است، این عمل کنشی نیک از سوی میراث‌ فرهنگی استان فارس به‌شمار می‌رود که شایسته تقدیر و قدردانی است و سهم کوهنوردان پرتلاش و زحمت‌کش در این راه بسیار حائز اهمیت است. امید را که شاهد چنین اقدامات شایسته‌ای، بیش از پیش از سوی مسئولین و دوست‌داران میراث فرهنگی باشیم. 

doroudi.ahoora@gmail.com

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی