[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

رسی صحت شیوع بیماری تب کریمه در ایران- دام‌های شرقی سرمنشأ تب کنگو، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- سمیرا مولودی 
samira.mouloodi@gmail.com
در پی انتشار وسیع فیلمی با مضمون دفن یک متوفی مبتلا به کریمه-کنگو در استان اصفهان، آن هم به دور از حضور مردم و در فاصله‌ای چند متری، داخل وکیوم و تابوت پلاستیکیِ پرس شده در عمق 3 متری زمین با شفته آهک در شبکه‌های اجتماعی، موج نگرانی مردم نسبت به شیوع این بیماری به طور غیرمنتظره‌ای فراگیر شد.
 این بیماری تا پیش از انتشار این ویدیوی کوتاه نیز وجود داشته اما انتشار این ویدئو همچون جرقه‌ای به انفجار آن در سطح گسترده شد.
حالا گزارش‌ها حکایت از افزایش موارد ابتلا به این بیماری دارد. قربانیان این بیماری اغلب از دامداران و قصابان هستند که به گونه‌ای با دام و ذبح دام در ارتباطند و از نخستین گزینه‌های ابتلا به بیماری به شمار می‌روند. طبق آخرین گزارش‌های اعلام شده از رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت، از ابتدای امسال تاکنون 28 نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که 19 نفر آن مربوط به استان سیستان و بلوچستان و از کارگران یک کارگاه بسته بندی گوشت بودند. تعداد باقی مانده مربوط به استان‌های کرمانشاه، بندرعباس، اصفهان و هرمزگان است. تصویری از یک مراسم خاکسپاری با توضیحاتی که در ابتدای متن گفته شد به سرعت منتشر و دست به دست می‌گردد. این فیلم تاکنون بیش از میلیون‌ها بار توسط مردم دیده شده است و جالب تر از همه تکذیبیه‌ای است که توسط رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت بر این خبر گذاشته می‌شود. اما مردم گویی توجهی به این تکذیبیه نداشته و همچنان مشغول انتشار این ویدیو در فضاهای مجازی هستند. درهمین راستا خبر دیگری مبنی بر اینکه 4 الی 5 نفر در اصفهان بر اثر علائم مشابه بستری شده اند، گزارش شده که هنوز به قطعیت در مورد بیماری آن‌ها صحبتی به میان نیامده است. به گفته این مقام مسئول سال گذشته 62 مورد از این بیماری در کشور گزارش شده که 6 مورد آن منجر به مرگ شده است. به گفته نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ضعف در نظارت دام پزشکی بر کشتار دام و اقدام سودجویان در واردات گوشت‌های آلوده منجر به شیوع بیماری تب کریمه می‌شود.
محمدحسین قربانی درخصوص طرح برخی اخبار مبنی بر ابتلاء چند نفر به تب کریمه کنگو در کشور، گفت: تب کنگو از دام و گوشت آلوده به انسان سرایت می‌کند، ضمن اینکه واردات بی‌رویه و قاچاق دام از مناطق مختلف و مرزهای شرقی نیز از عوامل ایجاد این بیماری است. 
او با اشاره به اینکه عدم نظارت سازمان دامپزشکی بر دامپروری و دامداری به شکل سنتی و صنعتی نیز تاثیر قابل ملاحظه‌ای در ابتلاء به این بیماری دارد، افزود: احتمال ابتلاء به بیماری تب کنگو از طریق کشتارهای غیرحرفه‌ای و بدون مجوز در مراکز تحت نظارت نیز وجود دارد، اما آنچه که مهم است بحث نظارت بر کشتارهای دام است که وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی باید به این موضوع دقت کنند.
قربانی با بیان اینکه نظارت بر دامداری‌های محلی و صنعتی ازسوی جهاد کشاورزی ضروری است، تصریح کرد: مردم باید از گوشت دام در مراکز تحت نظارت نهادها و دستگاه‌ها استفاده کنند. همچنین واردات گوشت‌های منجمد نیز یکی از عوامل ایجاد این بیماری است. 
نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه طبق ادعای سازمان دامپزشکی بر کشتار و گوشت دام‌های وارداتی نظارت صورت می‌گیرد، گفت: گزارش‌ها از ابتلاء چندین نفر در استان اصفهان به این بیماری بسیار نگران‌کننده است و این موضوع می‌تواند خطرآفرین باشد، البته وزارت بهداشت اقدامات لازم در جهت درمان و پیشگیری را به خوبی انجام می‌دهد. 
نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از اینکه شیوع چنین بیماری‌هایی ناشی از ضعف در نظارت سازمان دامپزشکی است، افزود: سودجویان اقدام به واردات گوشت‌های آلوده می‌کنند که این مورد نیز همانند مبارزه با مواد مخدر نیازمند اقدامات جدی است. 
نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در شرایطی از ابتلای چندین نفر در استان اصفهان ابراز نگرانی می‌کند که رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ضمن رد شیوع این بیماری در استان‌های مختلف کشور ازجمله اصفهان، اظهار داشت: ‌به هیچ وجه شاهد شیوع یا اپیدمی این بیماری در کشور از جمله در استان اصفهان نیستیم و تنها مورد قطعی که تشخیص آن اثبات شده، یک مورد در شهرستان چادگان است که با تشخیص به موقع و درمان صحیحی که صورت گرفته، حال عمومی بیمار خوب است. 
همچنین رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در خصوص علائم هشداردهنده این بیماری، توضیح داد: تب و لرز، درد بدن، دردهای استخوانی، دردهای عضلانی، اختلالات گوارشی، تهوع و استفراغ از علائم هشدار دهنده تب کریمه کنگو محسوب می‌شود.
 در مراحل پیشرفته‌تر بیماران دچار خونریزی از بینی، دهان، لثه‌ها، دستگاه گوارش، دستگاه ادراری و تناسلی می‌شوند که اگر به سرعت تحت درمان قرار نگیرند ممکن است جان خود را از دست بدهد. مدیر کل اداره دامپزشکی فارس در گفتگویی اختصاصی به خبرنگار شیرازنوین در این خصوص اظهار می‌دارد: کنه جزء بندپایان است که این بیماری را از طریق این موجودات به دام و از طریق نیش زدن و مکیدن خون منتقل می‌کند. به گفته یعقوب مهندس در این مرحله دام هم می‌تواند حامل انتقال بیماری باشد و هم ویروس بیماری را دریافت کند.  او با بیان اینکه گرما بهترین شرایط دمایی را برای رشد این ویروس فراهم می‌کند، اذعان می‌دارد: کنه آلوده می‌تواند با تخم گذاری نسل آلوده را به وجود آورد که گوسفند، بز و گاو بیشترین احتمال واگیری این ویروس را در بین موجودات دارند. 
مدیر کل دامپزشکی فارس در ادامه می‌افزاید: چنانچه کنه آلوده دام را نیش بزند، این ویروس به مدت یک هفته در بدن دام فعال است، ولی بزرگترین مشکل اینجا است که علائمی به شکل بالینی که قابل تشخیص باشد وجود ندارد و دام تنها تب مختصری می‌گیرد که اگر در این مدت ذبح شود قابل تشخیص نیست.
مهندس با بیان این که تمام کسانی که با دام سر و کار دارند اعم از نظافتچی، سلاخ، حمل‌کننده لاشه و ... ملزم به رعایت کلیه اصول بهداشتی هستند، اظهار می‌دارد: این افراد جهت حفظ سلامتی و بهداشت ملزم به پوشیدن کلاه، چکمه و لباس مخصوص هستند تا چنانچه با دام تماسی داشتند عامل انتقال بیماری نشوند. 
او به ارائه راه کارهای بی اثر کردن ویروس تب کریمه کنگو در بدن دام می‌پردازد و می‌گوید: لاشه‌ها باید در سردخانه‌های صنعتی و در دمای 4 درجه به مدت 24 ساعت بمانند تا بر اثر تغییرات شیمیایی ویروس از بین رفته و انتقال نیابد.
مدیر کل دامپزشکی فارس با تأکید بر اینکه باید تمام کشتارگاه‌ها از پیش سرد شده و به مدت 24 ساعت دام را نگه دارند می‌افزاید: در سطح استان فارس 4 کشتارگاه صنعتی در شهرستان‌های مرودشت، شیراز، اقلید و کازرون وجود دارد که عملیات پیش سرد را از مدت‌ها قبل آغاز کرده اند. 
مهندس در خصوص آلودگی جگر به این ویروس به خبرنگار شیرازنوین می‌گوید: تغییرات شیمیایی که ذکر شد در جگر کمتر و به کندی اتفاق می‌افتد که می‌بایست برای از بین بردن این ویروس جگرها به مدت 48 ساعت در مرحله پیش‌سرد قرار بگیرند که مصرف جگر با وجود شایعه شیوع بیماری تب کریمه کنگو به صورت خام و نیمه پز ممنوع اعلام می‌شود. 
مهندس از مردم درخواست کرد که موازین بهداشتی را رعایت کنند تا به این بیماری مبتلا نشوند. همچنین از دامداران خواست تا با رعایت کلیه مسائل بهداشتی از استراحت در محیط دامداری پرهیز کنند. 
او با تأکید بر اینکه کلیه واحدها قبل از روانه کردن دام به کشتارگاه می‌بایست یک الی ده روز دامداری را سم پاشی کنند ادامه می‌دهد: این عمل موجب جلوگیری انتقال این ویروس تا حد قابل توجهی می‌شود که ما در استان فارس از مدت‌ها قبل به کلیه دامداران در شهرستان‌ها آموزش‌های لازم را داده ایم و علیرغم تمام این آموزش‌ها در هفته جاری نیز مجدداً آموزش را تکرار می‌کنیم. 
مدیر کل دامپزشکی فارس با اعلام اینکه تاکنون گزارشی مبنی بر آلودگی دام و ابتلای افراد به این بیماری در استان گزارش نشده است عنوان می‌کند: بیشترین مشکل از جانب افرادی با نام چوبدار است که از مناطق و استان‌های جنوبی اقدام به واردات دام به صورت غیرمجاز به استان می‌کنند. گرچه نمی توان نقض کرد که کنه‌های آلوده در استان فارس وجود ندارند اما می‌توان با قاطعیت گفت که منشأ بسیاری از این بیماری‌ها به دام هایی باز می‌گردد که از مرزهای شرقی وارد استان فارس شده اند. 
گفته‌ها و ناگفته‌ها را شنیدیم و در خصوص علائم بیماری و نوع شیوع و انتقال آن مطالب بسیار است و ما هم به گوشه هایی از آن بر حسب وظیفه اشاره کردیم اما اینکه این ویدئو با این مضمون و لهجه‌ای که نشانگر وجود این اتفاق در جایی از استان اصفهان است چطور تکذیبیه می‌خورد الله اعلم...

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی