[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

در نگارخانه‌های شیراز هم‌نشینی کلاژ و نقاشی خط در شب‌های رمضانی شهر هنر، روزنامه شیراز نوین

مهر: نگارخانه‌های شهر ادب و هنر در روزهای بهار و شب‌های میهمانی خدا میزبان رویدادهای هنری با ویژگی‌های جدید است. در آستانه فصل تابستان و قرار گرفتن در روزهای میهمانی خداوند، نگارخانه سروناز افزون بر نمایشگاه‌های جاری خود در روزهای ۶ و ۷خرداد شاهد رویدادی اتفاقی (هپنینگ) بود که علاقه مندان به هنر جدید را ذوق زده ساخت. در این رویداد هنری که در قالب ویدئوآرت با عنوان «در بزنید تا به روی شما باز شود»، مهگان فرهنگ به همراه گروهی دیگر از هنرمندان اثری ارائه کرد که مخاطبان را به مشارکت در آن وا می‌داشت. فرهنگ که پیشینه فیلمسازی و گرافیک دارد، در باب این ویدئو آرت گفت: ویدئو آرت یا هنر ویدیو شامل داده‌های صوتی وتصویری است که ذخیره سازی و پخش projection و باز خورد اطلاعات در آن بسیار گوناگون است. این داده‌ها در بسیاری از موارد در زمان متوقف شده، تسریع شده یا به عقب برگردانده شده زمان واقعی بی‌درنگ یا زمانی مجهول معنا می‌یابند. مکان و محیط ارائه اثر و نیز گاه عمل تماشاگر -در حقیقت شرکت‌کننده- و بازخورد داده‌های حاصل از این تقابل نیز وجوه دیگر آثار ویدئویی هستند.
اجرای ویدئوآرت در نگارخانه سروناز
فرهنگ که در کارنامه هنری خود ساخت مستند «آموزگار شهر من» پیرامون زندگی هنری استاد رحیم هودی، پیش‌کسوت تئاتر، تلویزیون و سینما را دارد، درباره ویدئوآرت «در بزنید تا به روی شما باز شود» گفت: در این هنر اتفاقی که به واسطه مشارکت مخاطب رقم می‌خورد، نعیمه محمودی، نفیسه گلستانی، شیوا اقلیمی و صمد فرهنگ همکاری داشتند. مدیر نگارخانه یادشده گفت: نگارخانه سروناز اکنون نمایشگاهی با عنوان «نگاهی دیگر» را میزبانی می‌کند که اختصاص به کلاژ، عکس و نگاه نو (تجربیات دانشجویی) دارد. هستی خالدی در این باره عنوان کرد: در این نمایشگاه آثار دانشجویی با مشارکت دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد به روی دیوار رفته است.
کلاغ‌ها روی دیوار جَم
این درحالیست که دیگر نگارخانه‌های شیراز از جمله نگارستان مهر که از گالری‌های معتبر و شناخته شده شیراز به شمار می‌رود، میزبان آثار افسانه قضات با عنوان «گفت‌وگوی زیبا» است و نگارخانه جَم در میدان ابوکلام آثار نقاشی خط علیرضا کریم پور را به نمایش گذاشته اند. شیما سهرابی، مدیر نگارخانه جم درباره این آثار گفت: آثاری نظیر «بی تو مهتاب شبی باز از آن کوچه گذشتم»، «در پس دیوارهای سنگی حماسه‌های من همه خورشیدها غروب کرده اند»، «حمله کاشی مسجد به سجود» و تعدادی از آثار کریم پور از مجموعه کلاغ‌ها در این نمایشگاه قرار دارند.وی یادآور شد: علیرضا کریم پور در بیش از ۱۰۰نمایشگاه داخلی و خارجی در زمینه خوشنویسی و نقاشی خط حضور یافته است. از سویی، نمایشگاه «گفت‌وگوی زیبا» تا ۱۱خرداد جاری در رشته نگارگری با آثاری از افسانه قضات در بلوار ارم، خیابان سروناز، نگارستان مهر نمایش یافته است.
رئالیسم جادویی در تعبیری زنانه
همچنین نگارخانه «هان» نمایشگاه آثار زهرا ذاکر زاده را با عنوان «زمینِ مادر» میزبانی می‌کند که تا ١٠خرداد در شیراز، انتهای عفیف آباد، نبش کوچه ١٩ از ساعت١٧:٣٠ تا ٢٠:٣٠ برپاست. هنرمند خالق «زمینِ مادر» عنوان کرد: در اساطیر باستانی همه اقوام، زمین همواره نقشی زایشی و مادرانه داشته و در آمیزشش با آسمان پدر، زایش طبیعت و هستیِ زمین را بر عهده گرفته است. وی افزود: در جهان اکنون اما، بشر هر لحظه با تکیه بر دانش نوین و مخلوقات تازه خویش نه تنها به تخریب «زمین مادر» پرداخته، که در اساس، مفهوم زنانگی و مادرانگی را نیز دگرگون ساخته است. ذاکرزاده تصریح کرد: مجموعه حاضر در قالب رئالیسم جادویی در تعبیری زنانه، بازگشستی به اسطوره «زمین مادر» و زنانگی است. زهرا ذاکرزاده دبیر هنر مجتمع آموزش راهنمایی دانشگاه اهواز از سال ٨٤ تا ٨٩، برگزاری بیش از ١٢٠دوره آموزش نقاشی در سطوح مبتدی تا پیشرفته جهت کودکان و بزرگسالان در زمینه‌های نقاشی و طراحی، روانشناسی نقاشی کودکان اوتیسم، نقاشی درمانی و طراحی، برگزاری نمایشگاه انفرادی فقر و کودک در نمایشگاه ملی شهرداری شیراز با ارائه ٣٥اثر در سال ٨٩، برگزاری نمایشگاه در گالری آبگینه شهرداری شیراز با ارائه ٣٠اثر در سال ٨٩، برگزاری نمایشگاه گروهی در چهارمین نمایشگاه دو سالانه نقاشی اهواز با ارائه ٤اثر در سال ٨٥ و برگزاری نمایشگاه گروهی در گالری مانی اهواز با ارائه ٣اثر در سال ٨٢ را در کارنامه خویش دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی