[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۰
  • دوره جدید

حضور پرقدرت فجرسپاسی، برق جدید و ارژن در فصل پیش‌‌رو، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین
در برنامه این هفته ورزش فارس که دوشنبه شب از شبکه استانی روی آنتن رفت، وحید رضایی، قاسم رزمی و فرزاد هنرپیشه رئیس هیئت فوتبال فارس میهمان برنامه بودند. دعوت از سرمربی و کاپیتان تیم موفق فوتبال شیراز، حرکت خوبی بود که سازندگان این برنامه انجام دادند. هرچند ضعف های همیشگی پابرجا بود و حتی تصاویر ضبط شده بازی با شاهین بوشهر برای علاقه‌مندان به فوتبال شیراز پخش نشد! یعنی فوتبال دوستان شیرازی که به راحتی می توانستند آن بازی حساس را به طور زنده مشاهده کنند، حتی یک فریم از بازی را از شبکه استانی فارس نتوانستند تماشا کنند. این درحالی بود که به دست آوردن تصاویر این بازی ساده‌ترین کار ممکن بود. تنها تصاویری که پخش شد، صحنه های از جشن صعود بود که با گوشی‌های تلفن همراه بعضی از طرفداران ضبط شده بود که پخش همان هم جای شکر داشت و دیدنش خالی از لطف نبود. پس از گفتگویی حدوداً ربع ساعته با رضایی و رزمی، فرزاد هنرپیشه در استودیو حاضر شد و پاسخگوی سوالات مجری برنامه بود.
فجرشهید سپاسی
هنرپیشه، صحبت های خود را با مقدمه‌ای در مورد وضعیت فعلی فوتبال شیراز آغاز کرد: «جایگاه فوتبال شیراز این چیزی نیست که الآن هست. استعدادهایی داریم که باید با توجه به آنها در سطح اول فوتبال کشور باشیم. اما ابزارهایی لازم داریم. امسال فجرسپاسی شرایط سختی داشت. علی رغم تلاش هایی که از طرف سپاه استان فارس انجام شد، این تیم مشکلات زیادی را تحمل کرد. سپاه استان به خاطر زنده نگه داشتن نام شهید، سی سال است که این تیم را حمایت می کند. در جای جای کشور نسبت به این تیم محبت دارند و همیشه با ما تماس می گیرند و نگران فجر هستند.» او در ادامه به ناتوانی در انجام قولی که به غلام پیروانی داده بوده اشاره می کند: «امسال هم لیگ با شرایط بدی برای این تیم شروع شد و من اواسط نیم فصل اول از پیروانی خواهش کردم بیاید و قول دادم هم بازیکن بگیریم و هم بازیکنی را از دست ندهیم که این اتفاق نیفتاد. اما نهایتاً با یک تلاش دسته جمعی همگی دست به دست هم دادند و این تیم حفظ شد. اما ما نباید خوشحال باشیم از ماندن فجر. نباید به هم تبریک بگوییم. اما شرایط به قدری غیرممکن شده بود که همه ما از این اتفاق خوشحال شدیم.» او سپس به سراغ برنامه های فصل جدید رفت اما چیزی را به صورت قطعی و شفاف نتوانست بیان کند: «من امروز با آقای فلاح صحبت می کردم. خبرهای خوبی به من دادند. سردار غیاثی نسبت به ورزش از دیدِ باز و خوبی برخوردارند و بسیار ما را امیدوار کردند و گفتند هیئت مدیره قوی باید داشته باشیم و یک چشم انداز برای صعود به لیگ برتر.» 
آینده‌سازان همراه برق جدید شیراز
در ادامه، مهدی نوشادی به سراغ وضعیت برق جدید فارس رفت و با بردبار، مالک و همه‌کاره باشگاه به صورت تلفنی صحبت کرد. بردبار هم با امیدواری زیادی صحبت می‌کند: «این صعود را به مردم شیراز تبریک می گویم و امیدوارم موفقیت ها ادامه پیدا کند. حق شیراز حضور در سطح اول فوتبال کشور است. برآورد ما این است که برای حضور موفق در لیگ یک باید چهار پنج میلیارد تومان هزینه کنیم که بخشی از آنها توسط باشگاه تأمین می شود؛ ولی بقیه ارگان‌ها و مسئولان هم باید دست به کار شوند.» نوشادی خیلی محکم می گوید که امسال می رویم برای صعود به لیگ برتر و بردبار هم خیلی محکم تأیید می کند. در ادامه، هنرپیشه هم با قاطعیت از ماندن برق جدید می گوید: «فقط باید ابزارش تأمین شود. باید باشگاه ها هیئت مدیره قوی تشکیل دهند و منابع مالی مورد نیاز را تأمین کنند. در سال گذشته هیئت فوتبال شیراز و اداره ورزش و جوانان مساعدت زیادی در مورد کمک به تیم‌ها به خرج داده اند. اما هیچ کجای دنیا نمی‌بینید که تیمی به نام هیئت فوتبال یا اداره ورزش و جوانان در مسابقات حضور یابند.» 
ورود شهرداری و سایر ارگان‌ها به عرصه فوتبال
در ادامه، مجری برنامه به سراغ بحث همیشگی «ورود نکردن شهرداری شیراز در کمک به تیم های فوتبال» می رود. هنرپیشه هم داغ دلش تازه می شود و به نکته بسیار جالبی اشاره می کند: «من با مسئولان ماهشهر صحبت کرده ام. می گویند شهرداری ماهشهر به تیم فوتبالش 3میلیارد تومان کمک کرده است. یا مثلاً شهرداری تبریز توسط یکی از مناطق شهرداری این شهر اداره می شود! شهرداری اصلی شهر از ماشین سازی حمایت می کند و این شهرداری که به لیگ یک صعود کرد، بودجه اش تنها توسط یکی از مناطق شهرداری تأمین می شود.» سپس نوشادی از هنرپیشه می پرسد که چطور می توانیم سازمان ها و ارگان ها را به داخل گود بیاوریم. هنرپیشه ابتدا از بردبار تشکر می کند: «خیلی هنر می خواهد که یک نفر از جیب شخصی برای فوتبال در ایران هزینه کند. نه فقط در مورد برق جدید، بلکه در مورد برق (منظور برق قدیمی شیراز) و آقای شیروانی، باشگاه قشقایی و آقای نجف پور و همین‌طور باشگاه ارژن که توسط آقای کریمی اداره می شود. از همه اینها باید صمیمانه تشکر کرد. اما در لیگ برتر تیمی وجود ندارد که با هزینه شخصی دوام بیاورد. تمامی تیم های حاضر در لیگ برتر از حمایت های دولتی برخوردارند و ما هم باید چنین وضعیتی پیدا کنیم. شورای شهر نقش کلیدی دارد و از شورای شهر جدید هم می خواهیم که با ورزش و فوتبال این شهر همکاری کنند. در مورد جذب سرمایه برای فوتبال صحبت‌هایی انجام شده و جلساتی هم هفته آینده برگزار می شود. ما وظیفه‌مان مشخص است. اگر کم کاری کردیم بیایند و بگویند. اما هم ما و هم هیئت فوتبال شیراز بر اساس مسئولیتی که داریم کار می کنیم. ما زمین های زیادی را توسط اداره ورزش و جوانان در اختیار تیم ها گذاشتیم.» 
ارژن 
سپس نوشادی بحث باشگاه ارژن را پیش می کشد. در حالی که در یکی از آیتم‌های همین برنامه، اعلام شده که ارژن از لیگ برتر کناره گیری کرده، هنرپیشه به طور قطعی اعلام می کند که این تیم با قدرت در مسابقات حاضر خواهد شد: «روز پنجشنبه گذشته جلسه ای داشتیم به اتفاق آقای کامیاب، رحمانی معاون استاندار، کاویانی رئیس اداره مالیاتی استان و مهدی کریمی مالک باشگاه ارژن. قرار شد ارژن با قدرت تیم‌داری کند. هیچ اتفاقی نیفتاده و به کار خود با قدرت ادامه می دهد. حیف است ما یک تیم لیگ برتری داشته باشیم و به راحتی از دستش بدهیم.» در حالی که همه منتظرند که بحث گسترده ای در مورد باشگاه برق شیراز صورت بگیرد، نوشادی به صورت گذرا اشاره ای به نام تیم‌های قشقایی، کارا، شهرداری فیروزآباد و در نهایت برق شیراز می کند و هنرپیشه هم خیلی ساده از آن عبور می کند: «ان‌شاءلله که به هرحال هنوز برنامه شان را به ما اعلام نکردند.» همین آشفتگی در پاسخگویی توسط مسئول اول فوتبال فارس نشان می دهد که هیچ برنامه ای در مورد تیم های نامبرده در کار نیست: «ان‌شاءلله برنامه ها را به ما اعلام کنند. هر جا که بتوانیم به اینها کمک می‌کنیم. آن ساختار باید در باشگاه ها تعریف شود تا باشگاه ها بتوانند کارشان را به خوبی انجام دهند.» عملاً هیچ نامی از برق شیراز به میان نمی آید و بحث تیم های بزرگ شهر مختومه اعلام می شود. این درحالی است که تمامی تیم ها در شرایطی نامعلوم به سر می برند و مشخص نیست که هیچ یک از آنها قصدی برای تیم‌داری داشته باشند. در پایان برنامه به مسئله تیم های رده های سنی اشاره می‌شود: «در رده های سنی نتایج خوبی گرفتیم. هم در نونهالان، هم در نوجوانان و هم در جوانان. حتی مقام سوم را در کشور داشتیم. استعدادهای خوبی داریم که باید به آنها توجه شود. مربیان عزیز ما باید در کاری که انجام می دهند خودشان را با علم روز آشنا کنند. تا بتوانند در بخش پایه تأثیرگذاری داشته باشند. ببینید ما چقدر فوتبالیست در تیم های کشوری داریم. اگر این ها در شیراز جمع شوند در استان فارس یک تیم در سطح اول کشور خواهیم داشت.» 
در مجموع می توان گفت در این برنامه حرفی شنیده نمی شود که خیال فوتبال دوستان شیرازی را از بابت یک فصل خوب پیش‌رو راحت کند. به قول وحید رضایی که دقایقی قبل‌تر در برنامه حضور داشت: «در لیگ یک نمی توان با وعده و وعید تیم‌داری کرد. باید منابع مالی پایدار داشته باشیم» اما حرف تأثیرگذار و با ربط رضایی جایی بود که از بازیکنان تیمش تمجید کرد.» 
این بچه ها خیلی خوب تمرین می کنند. بیشتر از اینکه صحبت کنند، کار انجام می دهند.» او خواسته یا ناخواسته، کنایه بزرگی نثار مسئولان مربوطه می کند. مسئولانی که در سال‌های اخیر وعده‌های زیادی داده اند؛ اما در عمل حرکت مؤثری از آنها مشاهده نشده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی