[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

شش کیلومتر مانده تا مشکلات روستایی شهرستان شیراز - جاده کم‌عرض و پر تلفات جرسقان، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش: فرزاد وثوقی

اینجا روستای جرسقان است، معتمدین محلی افتخارشان این است که در زمان دفاع مقدس بالغ بر 200 رزمنده از این روستا عازم مناطق جنگی غرب وجنوب کشور شده‌اند. شش شهید، شش جانباز و شش آزاده حاصل مشارکت اهالی روستای جرسقان در دفاع مقدس هشت ساله بوده است.
حالا این روستا از محرومیت‌های بسیاری رنج می‌برد که مهمترین آن کم‌آبی است. روستای بدون آب انگار نقشی در هویت اجتماعی خود ندارد. کشاورزان بیکار شده اند و دامداران یکی یکی درحال تعطیلی واحدهای فعال خود هستند. با این اوصاف اقتصاد محلی در هم خواهد شکست و بحران بی هویتی در کنار تشدید مهاجرت، ریشه سکونت دراین محله را خواهد خشکاند.
جاده دسترسی به روستای جرسقان باریک و حادثه آفرین است و تاکنون شمار بسیاری از جوان و دیگر اهالی این روستا در همین جاده مرگ را ملاقات کرده‌اند. زمستان‌ها روستای جرسقان در محاصره سیل است و تابستان‌ها همه دنبال یک قطره آب می‌گردند و این موضوع حکایت از سوء مدیریت دولتی‌ها در شرکت آبفای روستایی و ایضا فرمانداری شهرستان شیراز، بخشداری و دهداری دارد !!!
سگ‌های ولگرد دسته دسته آزادانه در حال تردد در روستا هستند و جان کودکان در خطر حمله این حیوانات گرسنه است. حشرات موذی هم در هوا پراکنده اند و بیماری سالک در کمین مردم جرسقان است. با تمام این اوصاف شرایط زندگی در جرسقان خیلی مناسب نیست و باید دید در تمام این سال‌ها، دولتی‌ها چه نقشی در بهسازی امور روستایی داشته اند.
رد پای مسئولین استان چندان روی خاک جرسقان مشهود نبود. یادگاری هم از این بازدیدهای سالانه پیدا نکردیم. کسی سراغ جرسقونی‌ها را نمی گیرد اما جرسقونی‌ها دائم بیاد مسئولین دولتی هستند و تقاضا برای بهبود شرایط زندگی در جریان است. نمایندگان روستایی دائم درحال پیگیری امور توسعه روستا هستند و همیشه حداقل‌ها را دریافت می‌کنند. انگار این روستا چندین هزار کیلومتر با شیراز فاصله دارد اما در فاصله حدود 6 کیلومتری شیراز قرار دارد.
ورودی روستای جرسقان
وقتی وارد روستای جرسقان شدیم یک تابلوی نسبتاً بزرگ نظرمان را جلب کرد. روی تابلو نوشته بود فرمانداری شهرستان شیراز، بخشداری مرکزی، روستای جرسقان. با این اوصاف خیالمان راحت شد که این نقطه روی نقشه جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسیده و فرمانداری و بخشداری هم اعلام حضور کرده اند. یک جاده باریک با عرض شش متر و سرعت زیاد خودروهایی که مدل بالا بودن را تجربه می‌کنند. به اظهار روستاییان این جاده ده‌ها کشته و نقص عضو گرفته و با این حال مسئولان به فکر تعریض جاده نیستند. چند قدم پایین‌تر از زمین آب می‌جوشید. گمان کردیم چشمه یا قناتی در کار است اما وقتی عکس گرفتیم مردم گفتند یک هفته است دراین بحران بی آبی، شاه‌لوله ترکیده و آب هدر می‌رود و با وجود گزارش به اداره آب، هیچکس برای ترمیم لوله آب نیامده است و این همان آبی است که اهالی روستا می‌خورند و اینگونه به هدر می‌رود.
مشکل آب
مردم روستایی خیلی گرم و دوستانه دور ما جمع شده بودند. راست حسینی هر اتفاقی که افتاده باشد را گزارش می‌دهند؛ حتی اگر علیه آنان استفاده شود. مشکل اصلی مردم روستا بی آبی است. سال گذشته هم همین اتفاقات را شاهد بوده اند سال‌های گذشته دیگر هم اوضاع همینطور بوده است وکسی به داد آنها نرسیده است. درد دل‌ها زیاد است و گلایه از بی توجهی مدیران مسئول بسیار.
مردم روستایی می‌گویند چون زمین ارزان است روند مهاجرت به این روستا افزایش داشته است. اما با رشد مهاجرت کسی به فکر توسعه زیرساخت‌ها نبوده است. اینجا یک قواره زمین 30 میلیون تومان اما در بنی‌هاشمی 300 میلیون تومان. با این اوصاف خیلی‌ها برای آینده‌نگری به اینجا می‌آیند و زمین می‌خرند تا چه پیش آید. زمین‌های اینجا برای طرح توسعه مسکونی باید در حوزه طرح هادی قرار داشته باشد درغیر این صورت بنیاد مسکن و شهرداری از این ساخت وسازها جلو گیری می‌کنند.  
بهداشت روستا در محاق
موفق شدیم با یکی از مطلعان محلی که دستی در حوزه بهداشت روستا دارد صحبت کنیم. او گفت: مردم اینجا مردم محرومی هستند.اولین مشکل لاینحلشان بی‌آبی است. ضعف قانونی و البته فرهنگی باعث شده دامداری‌ها در دل سکونتگاه‌ها باقی بمانند. از طرفی مشکل آب دارند و از طرفی آب را فدای گاو‌ها می‌کنند. این درحالی است که مالکین گاوداری‌ها، آب شرب مردم را دراین روزهای تنگ به مصرف گاوهایشان می‌رسانند. ساعاتی که آب وصل می‌شود، گاودارها منبع‌های بزرگی را پر آب می‌کنند که سهم زن و بچه مردم است و این حق را نباید اینطور ضایع کنند. بنظر می‌رسد گاودارها باید به روش‌های نوین، صنعت خود را ادامه دهند و از منابع تعیین شده آب خریداری کنند اما سال‌های سال است که تذکر دراین رابطه بی‌فایده است. هر واحد گاوداری بالغ بر 20 راس گاو دارد که برای تامین منابع آبی خود از سهم آب شرب روستا استفاده می‌کند و می طلبد تا کارشناسان جهاد کشاورزی به اینجا بیایند و امور را تحت نظارت داشته باشند. فشار آب اینجا به حدی کم است که هر واحد مسکونی یا صنفی باید پمپ آبرسان داشته باشد در غیر این صورت کولر‌ها و شیر‌های آب بدون پاسخ می‌مانند.
وی در ادامه می‌گوید: بی‌آبی آدرس این محله را به بیماری سالک داده است. این بیماری از حشرات موجود در هوا و پراکنده در گاوداری‌های غیر بهداشتی به مردم منتقل می‌شود. سالک در سال‌های گذشته دراین روستا بسیار مشهود بود؛ اما با اقدامات انجام شده بهداشتی در دو سال گذشته موفق شدیم آمار موجود را کاهش دهیم. در گذشته بیش از 150 مورد سالک گزارش می‌شد اما حالا کاهش قابل توجهی داشته ایم. دراین رابطه سم‌زدایی و اخطارهای بهداشتی بسیار مفید فایده بوده است.
به گفته وی از جمله مشکلات بزرگ و حل نشده روستا وجود سگ‌های ولگرد به تعداد بسیار است. این سگ‌های ولگرد امنیت روستا را برای کودکان وزنان به خطر انداخته اند و متاسفانه علی رغم تذکرات بسیار اقدامی برای جمع آوری آنها نشده است.
وی جاده کم عرض روستایی (شش متر عرض) را عامل تصادفات شدید منجر به مرگ می‌داند و از مسئولین امر می‌خواهد برای تعریض جاده اقدام کنند. او می‌گوید: این در حالی است که در فصل بارش‌های زمستانی بخش‌های از جاده، خصوصاً اولین پیچ از سمت سلطان آباد شاهد آبگرفتگی شدید و جریان تند آب به دلیل نبودِ جدول و گذرگاه آب هستیم.
وی خاطر نشان کرد: در خانه بهداشت روستای جرسقان تمامی موارد بهداشتی ساکنان کنترل می‌شود. قند خون، فشارخون، اعلام رژیم‌های غذایی، هشدار برای چربی خون و چک زنان باردار در حال انجام است و این ساختمان که توسط خیرین ومرکز بهداشت شهرستان شیراز راه‌اندازی شده است کمک بسیاری در افزایش سلامت مردم خصوصاً کودکان و بانوان داشته است.
یکی از ساکنان محلی نیز دررابطه با افزایش بحران‌های اجتماعی در این روستا می‌گوید: متاسفانه اعتیاد از نوع تریاک، گریبان جوانان را گرفته است. رشد اعتیاد ریشه در بیکاری جوانان دارد. روستایی که در گذشته صاحب نام و دارای فعالیت‌های اقتصادی خوبی بوده است حالا دچار رکود و بیکاری شده است و جوانان اغلب به دام مواد مخدر افتاده‌اند. گاهی استفاده از مواد الکلی هم رایج می‌شود. دراین رابطه بعضی جوانان مصرف کننده حتی دچار فلجی سیستم بدنی خود شده‌اند تا این هشداری باشد برای دیگر مصرف کنندگان مواد مخدر و مشروبات الکلی.
ذکر مشکلات از زبان امام جماعت حسینیه امام حسن (ع)
با مشارکت مردم محله یک حسینیه بزرگ در روستا در کنار مسجد محل ساخته شده است. حجت الاسلام سیدمصطفی ذکی، امام جماعت حسینیه امام حسن (ع) است. او از بحران قدیمی آب دراین محله می‌گوید. 
به گفته وی بحران بی‌آبی خاص امسال و سال گذشته نیست و طی سال‌های گذشته هم ادامه داشته است و مسئولین امر باید فکری کنند. مردم هرچه پیگیری می‌کنند صدایشان به جایی نمی رسد. تنها هنر مسئولین جیره بندی آب است. در منطقه قره‌باغ بسیاری روستا‌ها از آب کافی برخوردار بوده اند؛ اما حال یک خط درمیان باید از آب جیره بندی استفاده کنند. ما از مسئولین امر می‌خواهیم همانطوری که به بعضی مناطق مثل سلطان‌آباد رسیدگی می‌کنند به جرسقان هم توجه کنند! باید در سهمیه بندی عدالت را رعایت کنند. روزی که نوبت جرسقان برای توزیع آب است، بازهم سلطان آباد دراین سهم شریک است و روزی که نوبت خود سلطان آباد است همه چیز مال خودشان است. درواقع جرسقان یک خط درمیان آب دارد آن هم شریکی!!!
گاه می‌شود مردم 5 روز بدون آب سر کرده اند و این واقعا تاسف برانگیز است. همین مشکل آب، بهداشت روستا را به خطر انداخته است و مردم گرفتار سالک شده‌اند. از طرفی سگ‌های ولگرد از درودیوار بالا می‌روند و مردم امنیت ندارند. بسیاری از کوچه‌ها و خیابان‌ها بدون آسفالت است و باید فکری کرد. ما از مدیران استان فارس تقاضا داریم با وجود همه امکانات دراختیار جمعیت هلال احمر یا دانشگاه علوم پزشکی شیراز و البته جهاد کشاورزی شهرستان، کمی هم متوجه مناطق روستایی باشند. آیا امکانات هلال احمر شیراز یا فارس نمی تواند جواب بهداشت این روستا را بدهد یا مرکز بهداشت شهرستان یا دانشگاه علوم پزشکی شیراز نمی توانند امکانات بهداشتی مورد نیاز روستا را تامین کنند؟ اگر این دستگاه‌ها نمی‌توانند پس چه کسی یا کدام دستگاه متولی امر سلامت و بهداشت مردم است؟ سازمان جهاد سازندگی باید در امر دام و کشاورزی به مردم روستا مشاوره بدهد و البته انکانات لازم را تهیه کنند تا کارها علمی و با سود  و صرفه انجام شود. گاهی ما تصور می‌کنیم مسئولینی که بالاتر نشسته اند شیر آب را کامل باز نمی کنند تا همه در مضیقه نباشند. بهتر است دل‌ها را دریا کنیم.
اعضای شورای محل چه می‌گویند؟  
پنجعلی دهقانی، عضو شورای محله جرسقان است. او عمر روستا را چندهزارسال می‌داند و روستا را محل تجمع اقوامی از کازرون، قیروکارزین، فراشبند و روستای اسلام لو معرفی می‌کند. به گفته دهقانی یک امامزاده معروف و صاحب معجزه دراین روستا وجود دارد. امامزاده شیخ دانیال کازرونی. مقبره او مورد احترام و زیارت مردم روستاست.ما به همت مردم روستا موفق شدیم مسجد و حسینیه را بازسازی و احداث نماییم و اعتبارات چشمگیری صرف بازسازی شده است. این امر سبب تقویت بنیه فرهنگی و مذهبی مردم روستا می‌شود و باعث جلوگیری از رشد تهاجم فرهنگی است.
اما مشکلات بسیاری دراین روستا وجود دارد از جمله بی‌آبی که مورد تاکید مردم و بی اعتنایی مسئولین امر است. بی‌آبی چندین سال است گریبان مردم را گرفته و راه حلی برای آن ارائه نکرده اند. خیلی از مسئولین شهرستان را برای بازدید دعوت کردیم اما نتایج امیدوارکننده نبوده است. در حال حاضر آب روستا از پیر بنان تامین می‌شود قرار بود شبکه آبرسانی حضرت امام (ره) توسعه پیدا کند. مشکلات رفع شود؛ اما اعتبارات نرسیده و کاری از پیش نرفته است. مسئولین استان قول دادند خط پنجم شبکه آبرسانی حضرت امام (ره) از چاه‌های پیربنان احداث و وارد مدار شود و با این اقدام مشکلات حل خواهد شد اما بدون اعتبار کاری از دستشان برنمی‌آید. من خودم به عنوان عضو شورا به مسئولین مراجعه کردم اما می‌گویند پول نیست!!!  متاسفانه آسیب‌های اجتماعی در حال ورود به روستا هستند. جوانان بیکار مانده اند و این تنهایی باعث رشد اعتیاد شده است. به ناچار یک سری کلاس‌های ترک اعتیاد در حسینیه امام حسن (ع) روستا تشکیل داده ایم تا به‌صورت خودجوش، جوانان را با مبانی ترک اعتیاد در حوزه عمل آشنا کنیم. برای انکار از جوان خواسته ایم خجالت را کنار بگذارند و مردانه وارد میدان عمل و ترک مواد مخدر شوند؛ اما بیکاری، دشمن درجه یک سلامت جامعه است.
به گفته دهقانی این روستا در دوران دفاع مقدس 200 رزمنده داشته است. تعداد شهدا وجانبازان وآزادگان روستا قابل توجه است و مردم دین خود را به نظام ادا کرده اند و حالا منتظر هستند دولتی‌ها کارهای لازم در مسیر توسعه را انجام دهند.
مردم این منطقه روستایی قبلاً کشاورز و دامدار بوده‌اند و حالا به دلیل خشکسالی با رکود مواجه شده اند. تعداد خانواده‌های شاغل در این حوزه اندک است؛ چراکه برای آشامیدن هم باید آب خرید تا چه رسد به کشاورزی.
وی در ادامه می‌گوید: جای تعجب و تاسف است، روستایی که در زمستان در محاصره سیل قرار می‌گیرد، در تابستان خشک و بی‌آب است. باید تدبیری اندیشه کرد تا از آن فرصت برای رفع این زیان استفاده بهینه شود. جاده روستا هم کم عرض است و باید برای تعریض آن اقدام شود. جاده ای با عرض شش متر حادثه آفرین است.
در انتها، برای نماز به مسجد دعوتمان کردند وقتی وارد مسجد شدیم داخل محراب روی تابلوی بزرگ، شماره مدیر شرکت آبفای روستایی فارس را نوشته بودند تا جمعیت حاضر در مسجد برای رساندن صدای اعتراض خود کوتاهی نکند. هر چند همه مسئولین شورایی و تشکل‌های مردمی صدای خود را به گوش مسئولین فارس رسانده‌اند اما نظارت تک تک مردم لطفی دیگر دارد.
پیگیری اخبار
تنها خبری که می‌توان در مورد روستای جرسقان از توابع دهستان قره باغ روی خروجی خبرگزاری‌ها پیدا کرد، داستان بازدید بخشدار مرکزی شیراز در سال 1389 است. قول‌های بسیاری در مورد رفع گرفتاری‌های مردم داده شده که از جمله آن می‌توان به همین داستان آب شرب اشاره کرد. است و قول جاده‌ای که هنوز تعریض نشده را برای پایان سال 1390 داده بودند. اما از همه چیز مهمتر داستان آب شرب مردم منطقه است که قرار بوده تا سال 1390 با اجرای پروژه آبرسانی حل‌وفصل شود.
 دراین بازدید بخشدار وقت مرکزی شیراز گفته است: روستاییان از محرومترین و پرتلاش ترین اقشار جامعه هستند و باید سعی و تلاش مسئولان برای ساماندهی اقدامات توسعه‌ای و هماهنگی و نظارت بر اقدامات انجام شده جهت تقویت فرآیند توسعه پایدار روستایی باشد؛ همچنین، زمینه و محیطی مناسب برای زندگی کارآمد و راحت‌ روستاییان به تناسب ویژگی‌های اجتماعی و اقتصادی هر منطقه فراهم شود. 
وی با بیان اینکه تمام مسئولان بررسی و حل مشکلات روستاییان را باید در اولویت کاری خود قرار دهند اعلام داشته است که مسئولان به عنوان سربازان نظام و خادم مردم باید در جهت رفع مشکلات تلاش مضاعفی داشته باشند.

farzad_vossoghi@yahoo.com
 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی