[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۰
  • دوره جدید

استاندار فارس: رتبه پایین فارس در شاخص های اقتصادی کشور، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر- امین افشار  

استاندار فارس در دومین جلسه شورای سرمایه گذاری استان گفت: پروژه‌های سرمایه گذاری باید دارای توجیه فنی و اقتصادی باشند تا سرمایه گذاری استان پیشرفت کند.
محمد علی افشانی افزود: لازم است متخصصان کشور هر کدام در جای خود قرار گیرند تا بتوانیم پیشرفت کنیم و امور درست پیش رود.
وی اضافه کرد: امیدواریم که با تلاش جمعی مدیران دولتی و خصوصی بتوانیم قدم‌هایی برای استان برداریم.
وی با بیان اینکه استان فارس با 122هزار و 600کیلومتر مربع وسعت و 29شهرستان، 84بخش، 102شهر و 205دهستان به لحاظ تقسیمات کشوری اولین استان کشور می‌باشد، بیان کرد: نرخ مشارکت اقتصادی در استان 37 و نیم درصد است که نرخ کشوری عدد 38 می‌باشد.
افشانی تأکید کرد: عدد متوسط هیچگاه برای استانی مانند فارس با این همه مزیت و توانایی پذیرفتنی نیست؛ اما در خیلی از شاخص‌ها متأسفانه از متوسط کشور هم پایین‌تر هستیم.
وی ادامه داد: نرخ اشتغال در استان 89درصد بوده اما نرخ بیکاری 12 و یک دهم درصد است.
استاندار فارس به مزیت‌های کشاورزی استان اشاره کرد و افزود: استان به لحاظ تولید، حدود 10درصد از تولیدات حوزه زراعی، دامی و باغی کشور را انجام می‌دهد و جزو استان‌های اول کشور به شمار می‌رود.
افشانی گفت: به لحاظ صنعتی فارس استانی صنعتی محسوب نمی‌شود، اما 4هزار و 720واحد صنعتی و 62شهرک صنعتی در استان وجود دارد. 
وی با اشاره به اینکه 542معدن در فارس وجود دارد، اظهار داشت: 20ماده معدنی از 37نوع ماده معدنی در استان به بهره‌برداری رسیده که برخی در کشور منحصر به فرد هستند و همچنین استان در زمینه سنگ‌های تزئینی و خاک نسوز نیزجایگاه ویژه‌ای دارد. وی ادامه داد: در حوزه گاز، نفت و پتروشیمی نیز میادین گاز و نفت در استان وجود دارد و فارس به لحاظ جایگاه گاز دومین استان کشور می‌باشد، اما چون اولویت دولت بهره برداری از مخازن مشترک با کشورهای همسایه است، به همین دلیل در فارس کمتر سرمایه گذاری شده است. وی به ظرفیت‌های گردشگری فارس اشاره کرد و افزود: فارس با وجود حرم شاهچراغ(ع) عنوان سومین حرم اهل بیت(ع) در ایران را دارا می‌باشد و از طرفی چهار اثر ثبت شده جهانی و 2هزار و 800 اثر تاریخی ثبت شده ظرفیت بالایی را برای حوزه گردشگری استان به وجود آورده است و همچنین 50درصد صنایع دستی کشور نیز در فارس تولید می‌شود. استاندار فارس گفت: در حوزه درمان فارس همواره قطب درمان جنوب کشور بوده و به لحاظ علمی و امکانات، هنوز بخش قابل ملاحظه‌ای از استان‌های هرمزگان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، یزد وکرمان برای درمان به استان می‌آیند و هرچه کمک به این حوزه شود، باز هم کمبود داریم. افشانی تشریح کرد: 100بسته سرمایه گذاری به زبان فارسی و انگلیسی با رقمی حدود 30هزار ملیارد تومان در سه بخش کشاورزی، صنعت و خدمات برای انتخاب سرمایه‌گذاران در استان آماده شده است.
وی افزود: در بحث پژوهش و فناوری نیز گام‌های خوبی برداشته شده است و تاکنون شرکت‌های دانش بنیان ما از 36شرکت به 93شرکت رسیده است.
وی به دیگر ظرفیت‌های استان اشاره کرد و افزود: یکی از کارهای اساسی که در استان دنبال شده و خوب استقبال می‌شود، بحث تولید برق از انرژی‌های نو و انرژی خورشیدی است که با حدود 12شرکت داخلی و خارجی برای تولید 2هزار و 300مگاوات برق با اعتبار 11هزار و 500میلیارد تومان مذاکراتی انجام شده است. 
استاندار فارس افزود: بانک حکمت ایرانیان مجموعه‌ای است که ساخت پنل‌های خورشیدی را با حدود 175میلیارد تومان اعتبار در استان انجام خواهد داد و مدیرعامل این بانک قول داده است که در 29فروردین آماده افتتاح شود که با انجام این کار تمام نیروگاه‌های استان پنل‌های مورد نیاز را در اختیار خواهند داشت. افشانی به بحث سرمایه گذاری در استان اشاره کرد و گفت: برجام برکت‌های بسیاری برای کشور و استان داشته است و در فارس پس از برجام میزبان 36هیئت اقتصادی و تجاری خارجی شامل وزرا و رؤسای مجالس بودیم که تفاهم نامه‌هایی امضا شد که امیدواریم نتایج خوبی داشته باشیم.
وی گفت: کمتر از 2ماه قبل 771میلیون دلار فاینانس برای قطار شهری شیراز در شورای اقتصاد مصوب شد که از مهمترین پروژه‌های استان است و در حال حاضر نیاز به سرمایه گذار خارجی داریم که امیدواریم در این زمینه به استان کمک شود.
استاندار فارس گفت: فاز یک خط یک مترو شیراز به اتمام و بهره برداری رسیده و امیدواریم فاز 2 این خط نیز تا پایان فروردین 96 به اتمام برسد تا بتوانیم در روز بزرگداشت سعدی و همزمان با حضور رئیس جمهوری افتتاح کنیم.
وی ضمن تأکید بر لزوم ارائه پروژه‌ها به شکل مشخص و معلوم از سوی مدیران اظهار داشت: اگر 140میلیون دلار تصفیه خانه فاضلاب در موعد مقرر جذب شده بود، امروز بخش دیگری هم می‌توانستیم دریافت کنیم. افشانی تأکید کرد: استان فارس در بخش کشاورزی نیز دارای پتانسیل بالایی خصوصاً در زمینه کشت‌های گلخانه‌ای، گیاهان دارویی و همچنین دانه‌های روغنی می‌باشد که در همین راستا سال گذشته نیز شاهد افتتاح اولین کارخانه روغن‌کشی در استان بودیم. 
استاندار فارس گفت: در حوزه گردشگری بحث منطقه نمونه گردشگری پاسارگاد با حدود 800میلیارد تومان و منطقه نمونه گردشگری مارگون با 250میلیارد تومان در حال پیگیری می‌باشد که طرح‌های اولیه آنها آماده شده است.
وی گفت: در حوزه آب نیز با توجه مشکلات عدیده‌ای که استان با آن مواجه است، مصوباتی را از طریق شورای عالی آب کشور دنبال می‌کنیم که امیدواریم این مصوبات به تصویب نهایی و ابلاغ منتهی شود. وی یکی از مهمترین منابع آب پایدار در استان را پساب‌های شهری دانست و افزود: از این آب می‌توان در فضای سبز شهری و صنعتی استفاده کرد و از آبی که در بخش صنعت و آبیاری فضای سبز استفاده می‌شود نیز برای شرب و کشاورزی خصوصاً کشاورزی گلخانه‌ای و محصولات کم آب بر استفاده کرد. وی در خصوص ارتباط فارس با کشورهای همسایه نیز گفت: با توجه به انتخاب فارس به عنوان استان معین سرمایه گذاری کشورهای حاشیه خلیج فارس، امیدواریم این ارتباط تقویت شود و فارس در جایگاه خودش قرار گیرد. وی به جایگاه پزشکی استان در کشور اشاره کرد و افزود: هم اینک بیمارستان پیوند کبد خیرساز بوعلی سینا نیز در شیراز به اتمام رسیده که در سفر رئیس جمهوری به فارس افتتاح خواهد شد. مهندس افشانی ادامه داد: در بخش چشم پزشکی و کاشت حلزون نیز استان جایگاه ویژه‌ای در کشور دارد و اگر در این زمینه نیز سرمایه گذاری شود، بسیار زودبازده خواهد بود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی