[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

«توماس مان» نویسنده بزرگ ضد نازیسم، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سید محی الدین حسینی ارسنجانی
تقریباً کمتر کسی است که رمان‌های مشهور نویسندگان غربی و اروپایی را خوانده باشد ولی با آثار توماس مان چهره سرشناس نویسندگی و رمان در جهان و آثار ارزنده او آشنایی نداشته باشد. آنچه به اختصار و در ادامه می‌آید، برداشتی آزاد از سایت ویکی پدیا که درباره این نویسنده نام آشنا و صاحب آثاری ارزشمند و فوق العاده در ادبیات جهان است، می‌باشد. توماس مان نویسنده عالیقدر آلمانی 6ژوئن 1875 در بندر «لوبکLubeck» واقع در شمال آلمان متولد شد و 12اوت سال 1955 در اثر عارضه قلبی پس از یک دوره بیماری، در بیمارستان ایالتی «زوریخ» چشم از جهان فرو بست. پدرش بازرگان غلات بود که بعدها به مقام سناتوری شهر آزاد لوبک رسید. توماس تحصیلات متوسطه خود را در همین شهر انجام داد تا بالاخره در سال 1894 دوره دوم دبیرستان را به پایان رساند، اما هرگز شاگرد ممتاز نبود. پس از مدتی در یک شرکت بیمه در شهر مونیخ مشغول به کار شد و در ساعات فراغت نیز گاهی قلم به دست می‌گرفت و داستان‌هایی می‌نوشت تا اینکه اولین اثر او به نام «افتاده‌ها» در مجله ادبی «کزلد شانت» به چاپ رسید و با انتشار این داستان سبک وی مشخص گردید. توماس در همین زمان در دانشگاه مونیخ در رشته‌های تاریخ و ادبیات نام نویسی نمود و مدتی هم به هنر نقاشی پرداخت اما هیچ کدام از این رشته‌ها را به پایان نرسانید. توماس مان در سال 1895 کتاب «فریدمن کوچک» را منتشر ساخت. در سال 1897 مدتی همراه برادرش، هانریش، به رم رفت و در همان سال نگارش کتاب «برودن بروکس» را شروع کرد.
این کتاب که در حقیقت زندگی خانوادگی خود نویسنده است، سرگذشت خانواده‌ای بورژواست که به تدریج دچار انحطاط و تباهی می‌گردد و شیوه نگارش این اثر با توصیف زیبایی که از شهرهای شمالی آلمان و آداب و رسوم مردم آن دارد، بسیار با ارزش است. این کتاب در سال 1901 منتشر و موجب شهرت توماس گردید. سپس وی در سال 1903 «تونیو کروگر» و «تریستان» را منتشر ساخت. دوران اوج کار نویسندگی توماس مان، مقارن با سلطنت گیوم دوم و بسط اقتصادی و سیاسی آلمان بود. در این زمان نویسنده بزرگ به سیاست و مسائل سیاسی بی اعتنا بود. در آثارش استحکام شکل و قدرت بیان به خوبی آشکار است و توصیف و واقعیت گرایی با مطالعات عمیق روانشناسی به طرزی عالمانه و دقیق بیان شده است ولی از سال 1912 که مقدمات جنگ جهانی اول تدارک می‌شد، توماس مان نیز تحت شرایط زمان درگیر کار سیاسی شد و به نگارش شاهکار فناناپذیر خود به نام «کوه جادو» پرداخت که دوازده سال بعد انتشار یافت و چنان اهمیتی به وی بخشید که در سال 1929 جایزه ادبی نوبل به او اهدا گردید. سال 1913 کتاب «مرگ در ونیز» و در سال 1924 «کوهستان سحرآمیز» را منتشر ساخت. آثار دیگری که وی در این دوران نوشته است عبارت‌اند از: «فردریک و اتحاد کبیر»، «تفکرات مرد غیرسیاسی» و یک اثر تحقیقی به نام «تولستوی و گوته».
بر اثر تحولاتی عمیقی که با وقوع جنگ در اندیشه توماس پیدا شد، کتاب معروف «تلاش‌ها» را نوشت. سال 1925 آغاز دوره درخشان و با عظمت تفکرات وی بود. در این دوران که نهضت ناسیونالیستی آلمان به شکل حزب نازی مسخ می‌شد، تفکر او به جنبه‌های فلسفی گرایید و در سال 1926 به پاریس مسافرت نمود و کتاب «رنج‌ها و عظمت ریچارد واگنر» را به نگارش درآورد. وی سپس در سال 1930 کتاب «ماریو و جادوگر» و در سال 1933 «یوسف و برادرانش» را منتشر نمود.
1933، سال گسترش «نازیسم» و قدرت حزب نازی بود و حکومت به دست این حزب افتاد. مان مردانه به مبارزه با عملیات وحشیانه و غیرانسانی هیتلر و همکارانش برخاست، به دستور کمیته مرکزی حزب نازی کتاب‌های توماس مان تحریم شد و نسخه‌های موجود آن جمع آوری و سوزانیده شد و حتی نزدیکان وی که در آلمان بودند، دستگیر شدند و مورد شکنجه قرار گرفتند. در این هنگام وی از سوئیس به چک اسلواکی رفت و تابعیت آن کشور را پذیرفت.مقارن حمله هیتلر به خاک چک اسلواکی در سال 1938، مان به فرانسه و سپس به انگلستان رفت و چون جنگ جهانی دوم سراسر اروپا را فرا گرفت، به آمریکا مهاجرت کرد و چندی بعد تابعیت آمریکا را پذیرفت. توماس مان در عین مبارزه آشتی ناپذیر با «هیتلریسم» از راه قلم و دستگاه‌های فرستنده، هرگز یک لحظه کار اصلی خود را فراموش نکرد. وی کتاب «نوکتورن» را در سال 1934، «مبادله نامه‌ها» را در 1937 «آینده دمکراسی» و بیو گرافی‌های «فروید، گوته و واگنر» و همچنین «این صلح» و «یوسف در مصر» را در سال 1938 منتشر ساخت. توماس مان کتاب «این جنگ» را در سال 1940 و کتاب «دکتر فاوست» را در 1947 انتشار داد. «مان» از سال 1952 در قریه کوچک «ارلنباخ» در نزدیکی شهر زوریخ اقامت گزید و تا آخر عمر اوقات خود را همان جا گذرانید. آثار دیگر توماس مان عبارت‌اند از: آشفتگی زودرنج، یادداشت‌های پاریس، خلاصه زندگی، شوپنهاور، اروپا هوشیار باش، فروید و آینده، سرهای عوض شده، اصالت فکر، قانون، اعترافات فلیکس کرول، گوته نماینده بورژوازی، و شارلوت درویمار و... . بسیاری از آثار او به فارسی ترجمه شده و در ایران آثار او طرفداران و خوانندگان بسیار دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی