[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

چرا وحید رفت، چرا داوود آمد، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- میثم محجوبی
قرار بود روز پنجشنبه روز خبرسازی برای فوتبال شیراز باشد. شایعات زیاد بود و گمانه زنی‌هایی در فضای مجازی انجام می‌شد. همه منتظر بودند ببینند سرنوشت نیمکت دو تیم شیرازی و افرادی که روی آنها می‌نشینند، چه خواهد شد. بردبار مالک برق جدید قول داده بود که در این روز سرمربی را معرفی کند. چیزی که در روزهای قبل مطرح شده بود نشان از این داشت که وحید رضایی دیگر مربی نارنجی‌ها نخواهد بود. کششی از سوی هر دو طرف احساس نمی‌شد و این نشانه‌ها باعث می‌شد که وحید بیش از پیش از برق جدید دور و به فجر سپاسی نزدیک شود. اما به یکباره خبری شوکه کننده از راه رسید. اتفاقاتی که در روزهای 24دی و 22اسفند سال گذشته با محوریت وحید رضایی رخ داده بود، در روز 18خرداد امسال هم به نوعی دیگر به وقوع پیوست.
وحید رضایی سرمربی داماش گیلان شد!
درحالی که عده‌ای همچنان فکر می‌کردند که گزینه مدنظر مدیریت برق جدید همچنان وحید رضایی است و عده‌ای دیگر هم فکر می‌کردند فجر سپاسی درصدد توافق نهایی با اوست، به یکباره خبری رسید که روح کمتر کسی از آن خبر داشت. شاید میزان عجیب بودن این خبر همان قدر بود که زمستان گذشته خبر اخراج او از برق جدید و در اواخر سال 95 هم بازگشت دوباره او به این تیم همه را شوکه کرده بود. وحید رضایی به عنوان سرمربی داماش گیلان انتخاب شد.
چرا وحید رضایی رفت؟
وحید رضایی پس از 4سال حضور مؤثر روی نیمکت دو تیم شیرازی و صعود با هر دو تیم به لیگ دسته اول، خود را به عنوان یک مربی کاربلد و حرفه‌ای به اثبات رساند اما همواره با ناملایماتی مواجه می‌شد.او هیچگاه در برابر مشکلاتی که در برابر تیم، بازیکنان و کادر فنی بود سکوت نکرد. محمود یاوری که سال‌ها مربی وحید رضایی بوده، چند ماه پیش در گفت‌وگو با شیرازنوین، یکی از ایرادهای وارد به رضایی را ورود بیش از حد به مسائل مدیریتی عنوان کرد. اما خود وحید رضایی عقیده داشت که وعده‌هایی که به بازیکنان داده شده باید عملی شود.» این بازیکنان خرج و مخارج دارند و باید تعهدات باشگاه به آنها عملی شود.» بازیکنان این تیم هم شاید به همین دلیل، وحید را به عنوان یک برادر بزرگتر می‌شناختند و همواره رفتار او را تأیید می‌کردند. اما مدیریت باشگاه نظری داشت که شاید به نظر محمود یاوری نزدیک‌تر بود. ظاهراً همین اختلاف نظرها هم باعث شد تا وحید رضایی به عنوان تیم صدرنشین گروه یک در مرحله نخست گروهی، به یکباره از کار برکنار شود. همه این مشکلات در حالی بود که هم رضایی در صحبت‌هایی از حضور محمدعلی بردبار به عنوان کسی که از جیب خود برای فوتبال شیراز هزینه می‌کند تقدیر کرده بود و هم بردبار بارها وحید رضایی را هم از نظر فنی و هم اخلاقی مورد تأیید قرار داده بود و مشکلات به وجود آمده بین طرفین شاید سوءتفاهم‌هایی بود که از سوی هر دو طرف غیرقابل حل به نظر می‌رسید. اما مشکلات وحید رضایی فقط با مدیریت باشگاه برق جدید نبود. او همواره عقیده داشت که در فوتبال شیراز هیچ مسئولی به فکر نیست و تعداد افرادی که می‌خواهند فوتبال این شهر پیشرفت کند، نسبت به آنهایی که می‌خواهند آن را نابود کنند به مراتب کمتر است. او به قدری از جوّ فوتبال شیراز فراری بود که در مرحله نخست گروهی تمامی تمرین‌های تیمش در جایی برگزار می‌شد که کسی نتواند به تماشای آن برود و حتی بازی‌های تیمش را در شهری قرار دارد که حدود یک و نیم ساعت با شیراز فاصله داشت. وحید رضایی حتی از وضعیت تماشاگران در فوتبال شیراز هم گلایه مند بود و از تماشاگران رشتی به عنوان یک الگو برای فوتبال‌دوستان شیرازی نام برد که هیچگاه تیمشان را تنها نمی‌گذارند. اما رضایی با تمام این گلایه‌هایی که دارد، همچنان به کار در شیراز علاقه‌مند است. او بخش عمده‌ای از فوتبال خود را چه به عنوان بازیکن و چه به عنوان مربی در شهر شیراز سپری کرده و شاید در شرایط عادی، همین شهر را برای ادامه فعالیت انتخاب کند. با توجه به مواردی هم که پیش‌تر اشاره شد و ورود و خروج‌های ناگهانی او طی 6ماه اخیر، شاید اگر برای چهارمین بار اتفاقی مشابه رخ داد و وحید را به زودی دوباره در شیراز دیدیم، نباید زیاد تعجب کنیم.
چرا داوود مهابادی آمد؟
مربی با اخلاق تهرانی که سابقه 10سال مربیگری در فوتبال ایران را دارد. او در فصل 89-88 سرمربی فجر سپاسی بود. در ابتدا بسیار عالی نتیجه گرفت و تیم را حتی در صدر جدول هم قرار داد. اما اتفاقی که یک سال قبل برای برق افتاده بود، این بار دقیقاً برای فجر تکرار شد. تیم از صدر جدول رفته رفته پایین آمد و وقتی در سراشیبی قرار گرفت، به جدایی سرمربی منجر شد. نتایج فجر پس از مهابادی بدتر هم شد و در نهایت فجر سپاسی برای اولین بار در تاریخش به رقابت‌های دسته پایین‌تر سقوط کرد. اما مهابادی به کار خود در سایر شهرها ادامه داد و در طول سال‌های گذشته کارنامه نسبتاً موفقی را از خود به جا گذاشت. 
بردبار: یک عزم جدی برای حمایت تیم‌های شیرازی دیده می‌شود
محمدعلی تابع بردبار، مالک باشگاه برق جدید فارس در مورد اینکه چرا سکان هدایت تیمش را به این مربی 44ساله سپرده، می‌گوید: مهابادی سرد و گرم چشیده فوتبال ایران است. در سال‌هایی که در فوتبال ایران بوده هم صعود را با تیم هایش تجربه کرده و هم سقوط را. ضمن اینکه ما نباید اشتباه کنیم و همه چیز یک صعود و یا یک سقوط را به گردن مربی بیاندازیم. تنها مربی مسئول بالا و پایین رفتن تیم‌ها نیست. عوامل بیرونی، نوع تیم بستن، شرایط مالی، حواشی تیم و خیلی عوامل دیگر هست که در جایگاه یک تیم تأثیر می‌گذارد. زمانی به ارزیابی درست از یک تیم می‌رسیم که تمامی شرایط آن را بررسی کرده باشیم. من می‌خواهم بگویم که حتی اگر آقای مهابادی در سقوط یک تیم هم نقش داشته، حالا برایش یک تجربه بزرگ به حساب می‌آید. یعنی بهای گزافی را داده و باید از این بها استفاده کرد. اما مهمترین رکن آقای مهابادی سلامت نفس ایشان است. درست مثل آقای وحید رضایی. یعنی می‌خواهیم تجربه خوب آقای وحید رضایی را دوباره استمرار دهیم. 
بردبار همچنین درباره وضعیت مالی تیمش امیدواری‌های زیادی به مسئولان و مردم شهر در آینده نزدیک دارد: «من یک عزم جدی را دارم می‌بینم. این را در روزهای اخیر حس کرده ام که یک عزم جدی برای حمایت از تیم‌های شیرازی به وجود آمده است. فکر می‌کنم اعتماد خوبی به وجود آمده و قرار است به کسانی که دارند سالم کار می‌کنند و با ساختار اصولی پیش می‌روند، کمک شود. ضمن اینکه ما می‌خواهیم مسئله دیگری را تجربه کنیم و مردم را وارد گود کنیم. یعنی اگر بتوانیم با همین سامانه‌های پیامکی و روزی فقط 200تومان از حمایت مردم شیراز برخوردار شویم، بخش اعظمی از مشکلات مالی‌مان حل خواهد شد. شما وقتی سرمایه گذاری کردید، روی آن حساس خواهید بود. حتی اگر ماهی فقط 6هزار تومان باشد. دیگر در دنیا، باشگاه داری از طرف دولت‌ها منسوخ شده و مردم بر اساس آرمان‌هایشان که می‌تواند نژادی، اعتقادی یا هر چیز دیگری باشد، تیم‌هایشان را حمایت می‌کنند. اگر طی دو سه سال، مردم به طور جدی وارد شوند و تعامل بین مردم و باشگاه به وجود بیاید، باشگاه از لحاظ مالی مستقل خواهد شد. اما نیاز به حوصله، زمان و پشتکار دارد.»
فلاح: نمی‌خواهیم شتابزده تصمیم بگیریم
برق جدید که نسبت به سایر تیم‌های لیگ یکی، دیرتر از همه مسابقاتش را به پایان رسانده، بالاخره صاحب مربی شد. اما فجر سپاسی که 22روز قبل از برق جدید بازی هایش به اتمام رسید، هنوز تکلیف سرمربی جدید خود را مشخص نکرده. سرهنگ فلاح، سرپرست باشگاه اعتقاد دارد که نباید تصمیم عجولانه‌ای گرفت و در عین حال این وعده را می‌دهد که به زودی و احتمالاً طی هفته جاری سرمربی تیم تعیین خواهد شد.
«امروز گزارش کار را ارائه خواهم داد. هیچ عجله‌ای در کار نیست و تصمیمی عاقلانه و خوب که به نفع تیم و شهر شیراز باشد گرفته می‌شود.» فلاح همچنین در مورد جذب امید عالیشاه که اعلام شده دیگر نمی‌تواند بازیکن تراکتورسازی باشد، ابراز امیدواری می‌کند «ما قبلاً هم درخواست داده ایم و خود او هم سرباز زیرمجموعه سپاه است و قانوناً باید به خود ما سپرده شود. از طریق آقای باران چشمه پیگیری می‌کنیم تا ان‌شاءالله این بازیکن را به خدمت بگیریم.» 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی