[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۹
  • دوره جدید

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس: احداث شهرک صنایع دستی فارس منتظر زمین مناسب، روزنامه شیراز نوین

همزمان با روز جهانی صنایع دستی، مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس با حضور در کارگاه بزرگ خاتم سازی در شهرک صنعتی بزرگ شیراز از تلاش‌های فعالان صنایع دستی در شهرک‌های صنعتی فارس قدردانی کرد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس در این برنامه، مهندس شاهپور قنبری مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس به همراه معاونان این شرکت با حضور در بزرگترین کارگاه ساخت خاتم در شهرک صنعتی شیراز از بخش‌های مختلف آن بازدید و با گوشه ای از تلاش‌های هنرمندان صنایع دستی برای حفظ و اعتلای این هنر اصیل شیراز آشنا شد.
کارگاه خاتم سازی مهر آریا فارس از سال 1387در شهرک صنعتی بزرگ شیراز راه اندازی و به فعالیت می‌پردازد.
مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس در این بازدید حمایت از فعالان صنایع دستی را حمایت از تاریخ، فرهنگ و هنر اصیل بیان کرد و گفت: از حضور و استقرار فعالان صنایع دستی در شهرک و نواحی صنعتی استان حمایت می‌شود.
قنبری گفت: با توجه به جایگاه استان فارس در صنایع دستی و رسالت شرکت شهرک‌های صنعتی در تقویت و حمایت از صنایع کوچک، از صنایع دستی که در مقیاس کارگاهی یا صنعتی فعالیت می‌کنند متناسب با برنامه‌های موجود در حوزه‌های آموزشی، تور‌های صنعتی و نمایشگاهی و خوشه‌های کسب و کار حمایت می‌شود.
وی با اشاره به راه اندازی خوشه و کنسرسیوم‌های صادراتی فرش دستباف در استان فارس گفت: با فعالیت این خوشه کسب و کار که با حمایت‌های شرکت شهرک‌های صنعتی ایجاد شده علاوه بر ارتقای سطح مهارتی و آموزشی ذی نفعان این خوشه و حضور آن‌ها در نمایشگاه‌های خارجی و داخلی، اقدامات مناسبی در حوزه بازار و صادرات انجام شده است.
قنبری در ادامه با اشاره به تصویب شهرک صنایع دستی در استان فارس گفت: در صورت مشخص شدن مکان مناسب، ایجاد این شهرک صنعتی تخصصی وارد مرحله اجرایی خواهد شد.
مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی فارس با اظهار امیدواری درخصوص مشخص شدن زمین مناسب برای ایجاد این شهرک صنایع دستی گفت: این شهرک ویژه صنایع دستی و گردشگری خواهد بود و از آنجا که شهر شیراز سابقه گردشگری خوبی دارد و همچنین هنرمندان این شهر توانمندی زیادی در تولید صنایع دستی دارند، احداث این شهرک صنعتی از توجیه اقتصادی برخوردار است.
در این بازدید مدیر این کارگاه نیز، حفظ اصالت خاتم شیراز بعنوان خاستگاه اصلی هنر خاتم، در کنار تنوع و نوآوری در ساخت را دو رویکرد مهم فعالیت‌ها اعلام کرد و گفت: با تلاش‌های انجام شده در این مجموعه هنر خاتم را که اغلب برای کالاهای تزئینی استفاده می‌شود در محصولات کاربردی نظیر برخی لوازم منزل و دکوراسیون، میز غذاخوری، مبل، اتاق‌های کنفرانس، میز کار و... نیز به کار برده ایم و در این راستا به موفقیت‌های خوبی دست یافته ایم.
حمیدرضا حقیقی با بیان اینکه این کارگاه بزرگترین کارگاه ساخت خاتم در کشور است و تمام مراحل خاتم از تهیه مواد اولیه نظیر استخوان، چوب و فلز تا ساخت و نصب خاتم در مقیاس وسیع، در این مکان انجام می‌شود گفت: 12هنرمند و فعال هنر خاتم در این کارگاه مشغول فعالیت در زمینه‌های تخصصی هستند.
وی، ترکیب هنر اصیل خاتم شیراز با هنرهایی نظیر مینیاتور، خوشنویسی و معرق را از دیگر نوآوری‌ها در این مجموعه بیان کرد و گفت: در زمینه بسته بندی محصولات تولیدی نیز ابتکارات مناسبی انجام شده تا صادرات این محصولات با سهولت بهتری انجام شود.
حقیقی ارتقای خاتم در کنار حفظ کیفیت و تنوع را از دیگر فعالیت‌های تلاشگران صنایع دستی در این کارگاه اعلام و تصریح کرد: ظروف خاتم ساخته شده در این کارگاه در مقابل آب و رطوبت مقاوم است و لوازم ساخته شده نیز قابلیت شستشو دارند.
وی در ادامه با اشاره به صادرات این محصولات و استقبال علاقه‌مندان به صنایع دستی در خارج از مرزها از این هنر اصیل شیراز گفت: با حضور در نمایشگاه‌های مطرح بین المللی ظرفیت مناسبی برای معرفی و صادرات فراهم شده که این امر نیاز به حمایت‌های بیشتر است.
وی گفت: با راه اندازی این شهرک، کارگاه‌های صنایع دستی، منبتکاری، گلیم بافی، حکاکی روی چوب، مینیاتور و دیگر هنرهای سنتی استان فارس به این شهرک صنعتی منتقل می‌شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی