[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۳۱
  • دوره جدید

مدیرکل سازمان هواشناسی استان فارس: هیچ شهر استان، دمای بالاتر از ۵۰ درجه نداشته است، روزنامه شیراز نوین

فارس: مدیرکل هواشناسی استان فارس با بی‌اساس خواندن شایعات در مورد دمای بالاتر از 50 درجه برخی شهرهای فارس گفت: در 30 سال گذشته تاکنون دمای بالاتر از 50 در استان فارس نداشته‌ایم.
عبدالکریم جامع دیروز اظهار داشت: دمای هوای شیراز در روزهای اخیر با متوسط سال‌های قبل تفاوت ندارد و به‌طور کل تغییرات دمای هوا بین نیم تا یک و نیم درجه است و امسال بالاترین دماها را در شهرهای شمالی استان ثبت کرده‌ایم. وی افزود: بعضی مواقع ممکن است تغییراتی در دما به سبب نفوذ سیستم‌های آب و هوایی جدید رخ دهد اما اکنون سیستم خاصی رصد نشده و گرم باد هم ممکن است تنها چند درجه دما را بالا ببرد؛ چنانکه در روزهای ماه رمضان امسال دما اندکی بالا رفت و دوباره به سطح تعادل بازگشت.
جامع ادامه داد: الان دما در حد معمول خودش است اما مردم به سبب آنکه گاه از طریق سنسورها و دماسنج‌های خودرو دما را رصد می‌کنند دچار اشتباه می‌شوند؛ چراکه خودرو آهنی است و آن را در آفتاب می‌گذارند و آهن گرما و تابش آفتاب را به سنسورها منتقل می‌کند و دمایی که نشان می‌دهد بسیار بیشتر از حد معمول است. مدیرکل هواشناسی فارس تصریح کرد: در هواشناسی ثبت دما اصولی دارد و دمای هوا با دمای زمین یا دمای دیوار و دمای ماشین فرق دارد و ما برای این کار دستگاه‌هایی داریم که این دستگاه باید در سایه و در سطح دوم‌تری بالاتر از زمین باشد تا از تمام جهات جریان هوا از روی دماسنج عبور کند.
وی متذکر شد: تنها وقتی هوا از روی دماسنج حساس و دقیق عبور کند دمای واقعی هوا اندازه‌گیری می‌شود اما اگر دماسنج را در آفتاب بگذارید پنج درجه بیشتر نشان می‌دهد همان‌گونه که در سایه احساس خنکی می‌کنیم اما اگر کار بدنی انجام دهیم «گرمای احساسی» بالاتر به نظر می‌آید و این‌ها در اندازه‌گیری علمی باید مدنظر قرار گیرد.
مدیرکل هواشناسی فارس بیان کرد: در سطح شهر نیز تغییرات دمایی حداکثر تا یک درجه است چنانکه اگر جایی بدون درخت و آسفالت باشد در حدود یک درجه گرم‌تر از نقاط سرسبز خواهد بود و از جمله در زمستان صدرا، گلستان و جاده سپیدان حداکثر تا دو درجه سردتر از نقاط دیگر است.
وی با بیان این‌که در شرایط فعلی دمای شیراز 34 تا حداکثر 35 درجه است، گفت: حداکثر دمای شیراز در 30 سال گذشته 43.2 سانتی‌گراد بوده و گرم‌ترین شهر استان لامرد دمایی در حدود 49 درجه داشته است.
مدیرکل هواشناسی استان فارس با تأکید بر این‌که هیچ شهری در فارس دمای بالاتر از 50 درجه ندارد بیان کرد: این‌که ما حداکثر دما را برای یک سال در لامرد 49 درجه اعلام می‌کنیم به معنای آن نیست که در تمام طول هفته یا سال 49 درجه بوده بلکه حداکثر مطلق دما در یک ساعت خاص اندازه‌گیری شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی