[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۳
  • دوره جدید

پلیس حامی اتوبوس‌های برقی باشد ، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر-امین افشار  

صبح دیروز طی مراسمی از سوی شهرداری شیراز اتوبوس تمام برقی (شارژی) کار خود را به‌صورت آزمایشی و برای نخستین بار در کشور در کلان‌شهر شیراز آغاز کرد. به گزارش خبرنگار شیرازنوین، شهردار شیراز پیش از ظهر دیروز در مراسم بهره برداری از اولین اتوبوس تمام برقی در این شهر که در پایانه اتوبوسرانی شهید آیت الله دستغیب برگزار شد با تاکید بر لزوم حرکت در مسیر استفاده از سیستم و فناوری پاک گفت: اولین اتوبوس کاملا برقی برای اولین بار در کشور در شهر شیراز به صورت آزمایشی حدود ۲۰روز در مسیرهای اطراف حرم مطهر احمدی و محمدی (ص) بصورت رایگان مسافران و شهروندان را جابجا خواهد کرد.
علیرضاپاک فطرت به لزوم استفاده از سیستم حمل و نقل پاک و سازگار با محیط زیست تاکید کرد و افزود: بعد از مدت زمان مشخصی که این اتوبوس برقی در سطح شهر شیراز بصورت آزمایشی فعالیت کرد، اگر مردم و مسئولین از عملکرد آن راضی بودند و با سطح شیب و خیابان‌های این شهر منطبق بود ۵۰دستگاه از این نوع اتوبوس توسط شهرداری برای خدمت به شهروندان خریداری خواهد شد. وی ادامه داد: این اتوبوس به لحاظ کیفیت و فناوری با مدل خارجی که امروز در کشورهای اروپایی استفاده می‌شود کاملا برابری می‌کند.
وی ابراز امیدواری کرد که پلیس کمک کند که خطوط ویژه اتوبوسرانی را در سطح کلانشهر شیراز تقویت و افزایش دهند و خاطرنشان کرد: قرار نیست اتوبوس برقی با قیمتی معادل دوبرابر اتوبوس معمولی و حدود یک میلیارد تومان خریداری کنیم ولی پشت خودروهای شخصی و در ترافیک معطل بماند،  امیدوارم همانطور که امروز این فناوری پاک و نوین به سطح خیابان‌های شهر شیراز رسیده ما مسئولین نیز با کمک همدیگر مسیر تردد را فراهم کنیم.
شهردار شیراز با توجه به شکل گیری سه شنبه‌های بدون خودرو در این کلانشهر گفت: شهروندان به مرور به این سطح آگاهی دست یافته اند که استفاده از دوچرخه برایشان کسر شأن نیست.
وی با اعلام این خبر که شهرداری شیراز آمادگی دارد از تیم دوچرخه سواری این شهر که در کشور می‌درخشد حمایت مالی کند، توضیح داد: این حمایت از دو جهت شکل خواهد گرفت، اول اینکه این تیم بتواند موفقیت‌های بیشتری در سطوح مختلف برای این شهر کسب کند و هدف بعدی، کمک این تیم به گسترش فرهنگ دوچرخه سواری در شهر شیراز است.
پاک فطرت عنوان کرد: امروز دومین سرای فرهنگ یار مهربان در این مکان و در مجاورت حرم مطهر شاهچراغ (ع) افتتاح خواهد و به امید روزی که کتاب دوست صمیمی همه باشد و سرانه کتابخوانی در شهر شیراز به مقام اول در کشور برسد.
وی اضافه کرد: امیدوارم با کمک و هماهنگی پلیس، معاونت حمل ونقل و خواست مردم بتوانیم جزو کلانشهرهای پیشرو در عرصه کتابخوانی و همچنین دوچرخه سواری قرار گیریم.
شهردار شیراز با درخواست از پلیس برای دادن مجوز تردد اتومبیل‌های ده نفره برقی در اطراف حرم مطهر برای جابجایی رایگان مسافران و زائرین گفت: این ماشین‌ها به دلیل روباز بودن شماره گذاری نمی‌شوند و پلیس از تردد آنها جلوگیری می‌کند.
معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری شیراز در ادامه این مراسم با تاکید بر الکتریکال بودن این اتوبوس گفت: در این ناوگان برقی حمل و نقل نیاز به دکل بالای سر و ریل گذاری نیست.
ناصر شمس افزود: طرح خرید ۵۰دستگاه از این نوع اتوبوس در دستور کار است و تنها اگر بعد مدت حدود ۴۵روز و طی دوران تست، تطبیق با هوا شیراز و همچنین شیب خیابان‌ها مشکلی پیش نیاید خرید مابقی صورت خواهد گرفت.
وی با اشاره به کاهش ۲۱درصدی آمار تصادفات طی دو ماهه گذشته در شهر شیراز گفت: این امر مهم با کمک مردم حمایت شهرداری و اعضای شورای شهر شیراز محقق شده است.
وی خبرداد: طی چندروز آینده ۲۸۶ دستگاه اتوبوس با استاندارد یورو چهار اروپا به ناوگان حمل ونقل شیراز در جهت رفاه و آسایش شهروندان افزوده خواهد شد.
شمس با تاکید بر عدم آلودگی صوتی این اتوبوس برقی گفت: از جمله مزایای این وسیله این است که پله ندارد و برای سالمندان مناسب تر است،  سیستم گرمایشی و سرمایشی کاملا الکترونیکی،  هزینه مصرف یکبار شارژ کمتر از ۲۰هزار تومان است، حرکت نکردن اتوبوس هنگام باز بودن درب، بسته نشدن درب هنگام قرار داشتن مسافر بین درب است و ظرفیت استاندارد مسافر آن ۶۷ نفر است و در مدت دو الی چهار ساعت شارژ کامل می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی