[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

خرید تضمینی سه محصول پرطرفدار کشاورزی، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- محمود شبان 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس از افتتاح 46 پروژه آب، خاک و تولیدات کشاورزی با اعتباری بالغ بر 59 و نیم میلیارد تومان در هفته گذشته خبر داد.
مهدی قاسمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس در جمع خبرنگاران افزود: راه اندازی 46 پروژه در استان موجب ایجاد اشتغال 291نفر می‌شود و مستقیماً 534خانوار را متنفع می‌کند.
او مهمترین اولویت و اقدام سازمان متبوعش را ترویج طرح آبیاری تحت فشار عنوان کرد و گفت: از چند سال گذشته که به دلیل میزان اندک بارندگی، این استان با پدیده خشکسالی روبرو شده، جهاد کشاورزی ترویج آبیاری تحت فشار را در دستور کار قرار داده که استان فارس در بهره مندی از اعتبارات دولتی مقام اول را در کشور به‌دست آورده است.
قاسمی با ستودن این اقدام دولت تدبیر و امید در خصوص تامین اعتبار و همت گماشتن به مدیریت منابع زیر زمینی آب که رو به زوال است، افزود: در سال 95، چهارده هزار و 700 هکتار از زمین‌های کشاورزی فارس مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار شده و 25 هزار هکتار نیز در دست مطالعه قرار داده شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس با بیان اینکه در سال 96 نیز تجهیز 70 هزار هکتار از اراضی کشاورزی را به آبیاری تحت فشار در برنامه داریم، افزود: از این میزان تنها در 2 ماهه اول امسال بالغ بر 1781 هکتار به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شده است.
 مهدی قاسمی در بخش دیگری از سخنان خود به حوزه توسعه تجهیزات کشاورزی اشاره کرد و ادامه داد: در راستای توسعه و تجهیز ماشین آلات کشاورزی در سال گذشته تعداد 4540 عدد ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی به استان افزوده شده که 180 میلیارد تومان اعتبار آن از طریق تسهیلات تامین شده است. او اعتقاد دارد که توسعه کشت گیاه کلزا اقدامی موثر در جهت اجرای اقتصاد مقاومتی است؛ زیرا این گیاه کم‌آب‌بر است و زمین را برای کشت‌های بعدی غنی سازی می‌کند. او می‌افزاید: میزان کشت این محصول در سال 95 -96 نسبت به سال 94 دست کم 6 برابر شده و به میزان دوازده هزار و 250 هکتار افزایش یافته است.
قاسمی با اشاره به کشت پائیزه چغندر قند که به دلیل قرار گرفتن در فصول سرد از آب کمتری استفاده می‌کند، گفت: چغندر قند از جمله محصولاتی است که آب بر است اما با انتقال کشت این محصول از تابستان به پائیز و بهار موجبات صرفه جویی قابل توجهی آب را فراهم کرده و سال گذشته از این طریق 575 هزار تن چغندر قند در استان فارس تولید شده است.
او با تاکید بر اینکه در برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی فارس توسعه زیر کاشت هیچ جایگاهی ندارد، افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده بنا داریم با استفاده از آبیاری تحت فشار و علمی کردن و بالا بردن سطح آگاهی کشاورزان و کاربران این حوزه با کاهش زیر کشت به افزایش تولید برسیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس در همین راستا با اشاره به رویکرد کشت گلخانه ای اشاره کرد و گفت: طبق برنامه تدوین شده می‌بایست کشت گلخانه ای استان را طی ده سال آینده به 7 هزار هکتار برسانیم که تنها در سال 96، 450 هکتار را در دستور کار داریم.
قاسمی در بحث توسعه کشت گیاهان دارویی نیز گفت: در حالی که استان به سختی درگیر معضل خشکسالی است، روی آوردن به کشت گیاهان دارویی اقتصادی ترین کار ممکن است که در این راستا تاکنون 3 هزار هکتار از اراضی مردمی و 8هزار هکتار از زمین‌های منابع ملی زیر کشت این محصول که به شکل دیم انجام می‌شود رفته است.
این محصول تعداد اقلام گیاهان دارویی را بالغ بر 2500 قلم عنوان کرد و ادامه داد: در بحث گیاهان دارویی باید چرخه تولید و فرآوری را مد نظر داشته باشیم که به این منظور تعداد اقلام مورد نظر را به 10 قلم کاهش داده ایم.
قاسمی با بیان اینکه فارس معین گیاهان دارویی با کشور آلمان است، افزود: بزودی جلسه ای مشترک در خصوص توسعه کشت و فرآوری گیاهان دارویی در آلمان برگزار می‌شود تا علاوه بر تولید، فارس در بحث فرآوری محصول نیز فعال شود.
او در بخش دیگری از سخنان خود به جذب 900 نفر از ناظران مزارع کشاورزی برای ساماندهی و ترویج کشاورزی اشاره کرد و افزود: در برنامه تدوین شده برای هر 2 تا 2500 هکتار یک کارشناس در نظر گرفته شده که با برگزاری دوره‌های آموزشی به افزایش آگاهی و بالا بردن میزان اطلاعات علمی این کارشناسان اقدام می‌کنیم. 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس افزود: برای این منظور اقدام به ایجاد مراکز خدمات و تاسیس 20 تا 30 مزرعه الگویی و 420 سایت الگویی کرده ایم که سایت‌ها اثرات خوبی در راستای اجرای ترویج داشته است.
 قاسمی ساماندهی فروشندگان سموم کشاورزی را نیز یکی دیگر از فعالیت‌های مهم این سازمان دانست و افزود: در استان فارس 650 واحد سم فروشی مجاز به فعالیت هستند که سال گذشته 220 واحد از آنان ساماندهی شده‌اند.
این مقام مسئول تاسیس اولین مرکز بسته بندی در میدان تره بار شیراز، تشکیل 85 صندوق خرد زنان روستایی، تشکیل 13 اکیپ گشت در امور اراضی، نقشه برداری 210 هزار هکتار از اراضی کشاورزی، تعیین تکلیف 10 هزار هکتار زمین مورد اختلاف منابع ملی و سازمان جنگل‌ها و ارائه تسهیلات به تعداد 26554 پرونده را از جمله دیگر فعالیت‌های سازمان جهاد کشاورزی فارس در سال گذشته عنوان کرد.
قاسمی در بحث صادرات نیز با بیان اینکه هم در وزن و هم در ارزش اقلام صادراتی شاهد افزایش چشمگیر بوده ایم، افزود: در وزن شاهد افزایش دست کم 30 درصدی و در بحث ارزش هم افزایش 23 درصدی را داشته ایم که به طور مشخص محصولات صادراتی از 71 هزار تن به 88 هزار تن افزایش یافته و در بحث ارزش نیز از 139 میلیون دلار به 182 میلیون دلار افزایش داشته ایم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس در خصوص خرید تضمینی محصولات کشاورزی استان اعم از گندم، جو و کلزا گفت: میزان خرید تضمینی گندم مازاد بر مصرف کشاورزان در استان به مرز 370 هزار تن رسیدیم، میزان جو خریداری شده 33 هزار تن و مقدار کلزای خریداری شده هم 2000 بوده که از مطالبات کشاورزان هم تاکنون در محصول گندم 26 درصد پرداخت شده، در محصول جو 30 درصد از مطالبات پرداخت شده و در محصول کلزا نیز تاکنون 95 درصد از مطالبات کشاورزان پرداخت شده و با توجه عنایت ویژه دولت برای پرداخت مطالبات کشاورزان امید داریم بزودی تمامی مطالبات در هر سه محصول را پرداخت کنیم.
او در پایان با اشاره به بحران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس گفت: به منظور تامین اقلام غذایی کشور قطر و با توجه به اینکه استان فارس حتی پیش از بحران هم به عنوان معین قطر مطرح بوده تاکنون سه محموله 100 تنی مواد غذایی به این کشور ارسال شده است که این علاوه بر صادراتی است که از طریق بندر لنگه انجام شده است.
قاسمی اقلام صادراتی را گوجه فرنگی، خیار، مرغ، تخم مرغ، میوه و لبنیات عنوان کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی