[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۳
  • دوره جدید

هشدار به باغداران: پاجوش درخت خرما از کشورهای حوزه خلیج فارس وارد نکنید، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: مدیر جهاد کشاورزی شهرستان لارستان گفت: با توجه به مشاهده یک حشره و آفت وارداتی درختان نخل، به باغداران توصیه می‌شود که از ورود پاجوش درخت نخل خرما از کشورهای حوزه خلیج فارس خودداری کنند.
فرزاد قاسمی شنبه افزود: آفت سرخرطومی خرما حشره‌ای به رنگ حنایی به طول ٣٥ میلی متر وعرض ١٠ میلی متر با خرطومی خمیده و بلند که از جوانه مرکزی غلاف‌های تازه تغذیه می‌کند. وی ادامه داد: این آفت در نهایت باعث خشک شدن تاج درخت خرما و افتادن آن می‌شود. مدیر جهاد کشاورزی لارستان اظهار کرد: این حشره اردیبهشت ماه امسال در سه اصله درخت خرما در روستای فیشور بخش اوز لارستان مشاهده و امحا شد.
 قاسمی افزود: یکی از مهمترین راه‌های جلوگیری از گسترس این آفت، خودداری از ورود و انتقال پاجوش نخل از مناطق آلوده مانند کشورهای حوزه خلیج فارس و همچنین شهرستان‌های سراوان و پارسیان است که باغداران باید این هشدار را رعایت کنند. 
مدیر جهاد کشاورزی لارستان اظهار کرد: باغداران در صورت مشاهده نشانه هایی مانند تغییر رنگ در برگ ها، تراوش مایع قهوه ای در تنه درخت، وجود سوراخ در تنه، مشاهده شفیره یا حشره در نخستین فرصت ممکن به مراکز جهاد کشاورزی اطلاع رسانی کنند. 
 وی بیان کرد: در صورت گسترش این آفت، خسارت جبران ناپذیری به نخلداران وارد می‌شود و در این صورت تهدیدی جدی برای افزون بر ١٥ هزار تن خرمای تولیدی در این شهرستان خواهد بود. شهرستان لارستان به مرکزیت لار در 378 کیلومتری جنوب شرق شیراز قرار دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی