[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۳
  • دوره جدید

مرمت یک کاروانسرای قاجاری در کازرون، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: در راستای سیاست‌های کلان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، این سازمان با تخصیص بودجه ملی با اعتبار 500میلیون ریال به بنای کاروانسرای میان کتل متعلق به دوره قاجار اقدام و فعالیت‌های حفاظتی و مرمتی توسط تیم کارشناسان استان و با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی شهرستان بزودی آغاز می گردد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با اعلام این خبر افزود: اقدامات حفاظتی و مرمتی شامل تقویت پی دیوارها و پشت بندها، حذف عوامل بیولوژیکی آسیب‌رسان به بنا (حذف درختان و درختچه‌ها)، سبک‌سازی قسمت‌های سقف و پوشش مجدد آن و تثبیت سنگ‌های ریخته شده در نما و مرمت اضطراری استحکامی دیوارهای بنا در دستور کار تیم کارشناسان مرمتی است.
وی به اعتبار 500میلیون ریالی تخصیص یافته برای مرمت این اثر تاریخی اشاره کرد و گفت: کاروانسرای میان کتل به عنوان پروژه مرمت اضطراری دارای ردیف بودجه ملی است که در دو سال گذشته، نقشه‌برداری، آسیب‌شناسی و آسیب نگاری گردیده و بر اساس طرح موجود  بودجه به آن اختصاص داده شده است.
گفتنی است کاروانسرای میان کتل در یک منطقه کوهستانی واقع و پوشش گیاهی اطراف آن عمدتاً درختان بلوط، بنه، کلخنگ و بادام کوهی تشکیل می‌دهند. این منطقه ذخیره‌گاه زیست کره ارژن و پریشان که محل نگهداری گوزن زرد ایرانی و حیوانات وحشی است و هم اکنون نیز تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد.
کاروانسرای میان کتل متعلق به دوره قاجاریه بر سر راه جاده قدیم شیراز به کازرون حد فاصل بین دشت ارژن و کتل پیرزن در نزدیکی روستای کلانی واقع شده است. این کاروانسرا به شماره 3667 در سال 1379 در فهرست آثار ثبتی ملی ایران قرار گرفته و به لحاظ معماری به صورت چهار ايوانی با حياط مرکزی ساخته شده است. ابعاد آن 66 در 56متر است که مصالح به کار رفته آن عمدتاً سنگ لاشه و گچ است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی