[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۶
  • دوره جدید

نکته‌هایی در مورد خرید لوازم‌التحریر دانش‌آموزی، روزنامه شیراز نوین

موقع خرید لوازم التحریر باید سن فرزند خود را در نظر بگیرید. برای دانش‌آموزان کم سن و سال باید نکات ایمنی بیشتری رعایت شود. برای مثال ابزاری مانند مداد، پرگار و گونیا به دلیل نوک تیز بودن می‌توانند برای چشم بچه خطرناک باشند. رنگ‌های غیرمجاز بعضی از نوشت‌افزارها مانند ماژیک و مداد شمعی هم ممکن است تولید آلرژی کند. اصلی‌ترین ابزار برای نوشتن، مداد و خودکار است. مدادهای معمولی ترکیبی از گرافیت، خاک رس و کمی دوده است که بسته به میزان حرارتی که مدادهای مختلف موقع ساخت می‌بینند، میزان سفتی و نرمی شان متفاوت است. بهتر است برای بچه‌ها مداد خیلی نرم نگیرید، چون زود نوکش گرد می‌شود و مدام باید تراشیده شود. به همین علت مدادهای با نوک نرم خیلی به‌صرفه نیستند. از طرفی نوشتن با مدادهایی که نوک خیلی سفت دارند برای بچه‌ها دشوار است، ضمن اینکه این جور مدادها بعد از تراشیده شدن خیلی تیز می‌شوند و ممکن است در حال شیطنت و بازی در چشم دانش‌آموز فرو روند. مدادهای اتود هم برای دانش‌آموزان بالاتر از سن دبستان مناسب هستند، چون تعویض نوک این مداد برای بچه‌های کوچک کار آسانی نیست. مزیت این مداد به مداد معمولی این است که نیازی به تراشیدن ندارد و تا مدت‌ها قابل‌استفاده است، اما این عیب را هم دارد که در صورت فشار زیاد یا گذاشتن داخل جامدادی نوکشان می‌شکند. مواظب خودکارهای آلرژی‌زا باشید.در مورد خرید خودکار هم جنس و کیفیت آن را در نظر بگیرید. بدنه خودکارها را معمولاً از پلاستیک، چرم، سرامیک، آلومینیوم، چوب و استیل می‌سازند. بهتر است خودکاری تهیه کنید که سبک وزن باشد و در داشته باشد تا داخل کیف یا جا مدادی را خط خطی نکند و در صورت پس دادن جوهر، وسایل دانش‌آموز را کثیف نکند. در خرید خودکارهای معطر دقت کنید. این خودکارها توجه بسیاری از دانش‌آموزان را به خود جلب می‌کنند، اما ممکن است برخی دانش‌آموزان به این مواد آلرژی داشته باشند. خودکار نامناسب باعث درد مچ دست و انگشتان می‌‌شود. از ویژگی‌‌های یک خودکار خوب برای نوشتن‌های درازمدت می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد: خودکارهای با سطح مقطع سه‌ گوش از خودکارهای با سطح مقطع دایره‌ای بهتر هستند.
خودکارهایی که دارای پوشش لاستیکی نرم هستند، باعث ناراحتی انگشتان نمی‌‌شوند. افرادی که به هنگام نوشتن خودکار را زیاد فشار می‌‌دهند، معمولاً در انگشت اشاره خود احساس درد می‌‌کنند. در این صورت باید از خودکارها با پوشش لاستیکی ارتجاعی استفاده کنند. یکی دیگر از ویژگی‌های یک خودکار خوب، کیفیت بالای جوهر و روان ‌نویسی آن است که باعث آرامش اعصاب نویسنده می‌‌شود.
البته بچه‌های دبستانی معمولاً برای استفاده از خودکار محدودیت دارند و بیشتر از مداد استفاده می‌کنند. ماژیک سمی به خانه نبرید.مدادشمعی و ماژیک هم به دلیل تنوع رنگ‌شان، از لوازم مورد علاقه بچه‌ها برای نقاشی هستند، اما در عین حال ممکن است آلرژی‌زا و سمی هم باشند. مداد شمعی را از ترکیب پارافین و رنگ می‌سازند و به همین دلیل خیلی مراقب باشید بچه بعد از استفاده از مداد شمعی دستش را به دهان یا چشمش نزند. خرید مداد شمعی روکش دار بهترین راه برای ایمن کردن دانش‌آموزان در برابر مسمومیت و آلرژی است.
درباره ماژیک هم مانند مداد شمعی بهتر است مارک‌های مرغوب و قابل‌اطمینان را تهیه کنید. ماژیک‌های غیرسمی که در بازار موجود هستند با عبارت «Not poisoning» مشخص می‌شوند و اگرچه کمی گران‌تر از دیگر ماژیک‌ها هستند، برای بچه‌های کوچک که عادت به دهان بردن همه چیز را دارند مناسب‌تر است. انواع رنگ‌های فسفری و روشن ماژیک هم می‌توانند چشم بچه‌ها را خسته و ناراحت کنند. ابزاری مانند گونیا و پرگار و خط کش به خاطر نوک تیز بودن برای دانش‌آموزان خطرناک هستند. بهتر است انواع پلاستیکی این وسایل را به جای انواع فلزی‌شان برای فرزند خود بخرید. از خریدن خط کش‌های بلند و پرگارهای فلزی بدون درپوش پرهیز کنید. مدادتراش و مدادپاک کن هم از دیگر وسایل پرکاربرد دانش‌آموزان هستند. بهتر است برای بچه‌ها مدادتراش مخزن دار تهیه کنید تا مدام مجبور به جمع کردن تراشه‌ها از روی زمین نباشید.
مدادتراش رومیزی هم از این لحاظ که قابل‌حمل نیست و بچه را در تراشیدن مداوم مدادهایش محدود می‌کند، گزینه خوبی است. در خرید مداد تراش رومیزی دقت کنید که دسته آن متناسب با اندازه دست دانش‌آموز باشد و جنس آن طوری باشد که در دست لیز نخورد.جنس بیشتر مدادپاک‌کن‌ها لاستیک است و ممکن است برای چشم یا پوست ایجاد آلرژی کند. پاک کن به دلیل کوچک بودن سایز آن معمولاً زود گم می‌شود. در گذشته والدین برای حل این مشکل پاک کن را با نخ به گردن بچه‌ها آویزان می‌کردند؛ ولی امروز پاک‌کن‌هایی به بازار آمده اند که خودشان بنددار هستند.دفترچه هم از دیگر لوازم اصلی مورد استفاده دانش‌آموزان است که در انواع متعدد خط دار و بی خط، 40برگ، 60برگ، 80برگ، 100برگ و 200برگ در بازار موجود است. بهتر است برای بچه‌های کوچک دفترچه‌هایی با تعداد برگ کم بخرید، چون دفترچه‌های قطور دیر تمام می‌شوند و مدت‌ها در دست دانش‌آموز ورق می‌خورند و ممکن است ورق‌هایشان لوله یا کثیف شوند. دفترچه‌های سیمی با جلدهای محکم بهترین انتخاب برای همه مقاطع تحصیلی هستند. بهتر است موقع خرید دفتر، دفترهایی با رنگ و طرح جلد متفاوت بگیرید تا بعد برای پرهیز از اشتباه فرزندتان در تشخیص دفترهایش، برای هر درس دفتری با یک رنگ یا طرح متفاوت اختصاص دهید.
• میترا موسوی؛ مدیر متوسطه اول شهدای شاپور جان، نوبت یک؛ ناحیه سه شیراز

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی