[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

گردشگری در زیباترین جزایر مسکونی دنیا ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سید محی الدین حسینی ارسنجانی

Arsanjani.moiin@gmail.com

در دنیای امروزی و در جهان خاکی یا  به عبارتی کره زمین، جزیره‌های زیادی وجود دارد که از هر حیث زیبا و دیدنی هستند. بعضی از این جزیره‌های زیبا بسیار معروف هستند و سالانه میزبان تعداد زیادی از گردشگران هستند؛ اما بعضی دیگر ناشناخته هستند. جزیره‌هایی که در این مطلب معرفی می‌کنم می‌تواند محبوب، ناشناس یا شناخته شده باشد، اما مهم خاص بودن این جزایر است. در ذیل به معرفی برخی از این جزایر می‌پردازم.
لیندائو                                                         
شهر تاریخی لیندائو در نزدیکی مرزهای اتریش، آلمان و سوئیس در بخش شرقی دریاچه کنستانس واقع شده است. این شهر توسط پل و راه‌آهن به سرزمین اصلی متصل شده است و دارای 3000نفر جمعیت است. ساختمان‌های قرون وسطی و نیمه آلواری جزء جاذبه‌های توریستی این شهر هستند.
سانتا کروز دل ایزلُته 
سانتا کروز دل ایزلُته در سواحل کارائیب کلمبیا قرار دارد و به طور غیررسمی، شلوغ‌ترین جزیره در جهان است. این جزیره دارای 90خانه و حدود 1200نفر جمعیت در فضایی 1هکتاری است. به دلیل اینکه هیچ فضایی برای قبرستان وجود ندارد، جزیره نشینان مردگان خود را در جزیره‌ای نزدیک دفن می‌کنند. آنها در جزیره کوچک موکورا بازی می‌کنند؛ زیرا تنها زمین عمومی روی سانتا کروز، تنها نیمی از اندازه یک زمین تنیس است.
ایزولا دی پِسکاتوری 
ایزولا دی پسکاتوری (جزیره ماهیگیران) شمالی‌ترین جزیره اصلی لاگو مگیوره است. با جمعیتی حدود 50نفر، این تنها جزیره‌ای است که در تمام طول سال ساکن دارد. خیابان‌های باریک به کوچه‌های سنگ فرش شده و تفرجگاه‌هایی که گرداگرد جزیره هستند متصل شده‌اند. در تفرجگاه‌ها اغلب آبگرفتگی است و خانه‌هایی که در مقابل آنها هستند به این منظور ساخته شده‌اند. در حالی که اشغال سنتی ماهیگیران هنوز هم وجود دارد، حلقه‌های زیبای گردشگری مهم‌ترین منبع درآمد برای جزیره نشینان است.
مکسکالتیتن 
مکسکالتیتن شهری کوچک است که توسط انسان ساخته شده است و در سواحل اقیانوس آرام مکزیک قرار دارد. در طول فصل بارانی ژوئن تا اکتبر سیل در خیابان‌ها و ردیف بین قایق‌ها به راه می‌افتد. برخی کارشناسان بر این باورند که ممکن است مکسکالتیتن در واقع همان آزتلن افسانه‌ای، وطن اجداد مردم آزتک باشد. امروزه قبل از هر چیز اینجا شهر میگوها است، با میگوهایی خشک شده و قابل دسترس در سراسر شهر.
تروگیر 
تروگیر یکی از بهترین شهرهای حفظ شده در قرون وسطی اروپا است. خیابان‌های کوچک قرون وسطی از طریق این شهر جذاب، رستوران‌های پنهان و گالری‌های چشم‌نواز را آشکار می‌کنند. تفرجگاه‌های ساحلی اطراف شهر، در یک بندر جذاب پر از قایق بادبانی به اوج خود رسیده‌اند. با ترکیب زیبایی از معماری رومی و گوتیک، تروگیر دارای کلیساهای جامع، یک سالن شهر و قلعه قرون وسطی است.
نِسِبار 
نسبار  اغلب به عنوان «مروارید دریای سیاه» نامیده می‌شود. این شهر غنی شده دارای بیش از سه هزار سال تاریخ همیشه در حال تغییر است. بخش باستانی شهر در جزیره قرار دارد که به وسیله جاده‌ای باریک به سرزمین اصلی متصل شده است. اغلب گفته می‌شود که شهر نسبار با داشتن بیشترین تعداد کلیسا، معرف میراث غنی معماری ارتودوکس شرقی است.
فلورس 
فلورس در دریاچه پتن ایتزا قرار دارد و توسط گذرگاهی به زمین متصل می‌شود و در طرف دیگر شهرهای دوقلوی سانتا النا و سان بنیتو قرار دارند. در جزیره فلورس بود که آخرین دولت مستقل مایا، علیه فاتحان اسپانیا مقاومت کردند و در نهایت شهر نوح پتن زمانی که در سال 1697 اسپانیا با قایق به آن حمله کرد نابود شد. برای بسیاری از گردشگران دلیل اصلی بازدید از فلورس، نزدیکی آن به خرابه معروف مایا از تیکال است. اما خود این شهر یک مقصد عالی است که پر از ساختمان‌های مسقف قرمز، خیابان‌های باریک سنگ فرش شده، کلیساهای تاریخی و بسیاری از هتل ها و رستوران ها است. 
ماله 
ماله، پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر مالدیو است. این جزیره کوچک بیش از 100،000نفر جمعیت دارد. به دلیل اینکه هیچ حومه شهری در اطراف آن وجود ندارد، تمام زیرساخت‌ها در خود شهر واقع شده است. آب از آب‌های زیرزمینی شیرین فراهم می‌شود؛ در حالی که برق شهر با استفاده از دیزل ژنراتور تولید می‌شود. مواد زائد جامد به جزیره‌های اطراف که برای پرکردن تالاب‌ها استفاده می‌شوند منتقل می‌شوند. بزرگترین فرودگاه جزیره در این راه ساخته شده است.
منهتن 
منهتن یکی از پنج‌گانه‌های نیویورک است و چیزی است که اغلب مردم زمانی که نیویورک را به تصویر می‌کشند به آن فکر می‌کنند. منهتن در واقع جزیره‌ای مسکونی است که شامل بسیاری از جاذبه‌های شناخته شده در نیویورک است. کلمه منهتن از لِنِیپ آمده است که قبل از اروپایی‌ها در این منطقه زندگی می‌کردند و به عنوان «جزیره‌ای پر از تپه» ترجمه می‌شد. در سال 1625 هلند قلعه‌ای را در جزیره منهتن ساخت که مشخص کننده تولد شهر نیویورک است. امروزه منهتن با جمعیت 1،634795نفری، یکی از پرجمعیت‌ترین جزیره‌های مسکونی در جهان است.
ونیز 
ونیز به خاطر کانال‌هایش در جهان معروف است و مجمع الجزایری از 117جزیره است که توسط 455پل به هم متصل شده‌اند. در مرکز قدیمی، کانال‌ها تابع جاده‌ها هستند و تقریباً هر شکل از حمل و نقل از آبی تا پای پیاده در اینجا وجود دارد. 
با این حال این جزیره مسکونی به آرامی در حال غرق شدن است و در طول جزر و مدهای بزرگ در پاییز و زمستان، پیازا سان مارکو، پایین‌ترین منطقه جزیره، کاملاً زیر آب می‌رود. در طول 1000سال گذشته، در هر قرن حدود 7سانتی متر غرق شده است، در حالی که گزارش‌های اخیر اعلام کرده‌اند که تنها در قرن گذشته شهر ونیز 24سانتی متر کاهش یافته است. 
این ممکن است بیشتر مربوط به افزایش سطح دریای آدریاتیک باشد تا غرق شدن ونیز در زیرساخت‌های خود. یکی از راه‌حل‌های پیشنهاد شده برای نگه داشتن ونیز در ارتفاع بیشتری از سطح دریا، پمپاژ آب به خاک‌های زیر جزیره است. دیدار از این جزایر زیبا و بعضاً ناشناخته، منتهی الیه آرزوی هر انسان دوستدار طبیعت و هر گردشگر علاقه‌مند به گردشگری طبیعی است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی