[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

در حاشیه طرح پرداخت وام به یارانه‌بگیران تعطیلی پیش از شروع، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین-امین افشار
Amin.afshar.20000@gmail. com

طرح ارائه تسهیلات پنج میلیون تومانی به یارانه بگیران بیش از یک ماه است که شروع شده و همچنین چند هفته از ابلاغ این بخشنامه از سوی بانک مرکزی می‌گذرد و رئیس کل بانک مرکزی نیز علاوه بر اعلام رسمی این خبر از قبول حساب یارانه افراد به‌عنوان ضمانت نیز خبر داد.
ارائه این وام در قالب کارت بانکی، با عنوان یاراکارت تعریف شد که موجودی آن پنج میلیون تومان و امکان برداشت یا نقل و انتقال وجه نیز وجود ندارد و تنها باید توسط دارنده کارت خرید صورت گیرد که هدف آن نیز افزایش قدرت خرید مردم و ایجاد رونق در بازار رکود زده تعریف شده بود.
علی‌رغم اینکه رئیس کل بانک مرکزی در روزهای اخیر خبر ابلاغ و عملیاتی شدن کارت اعتباری ۵ میلیون تومانی با وثیقه یارانه را رسانه‌ای کرد در حالی‌که تاکنون اثری از پرداخت این تسهیلات در بانک‌ها نیست و مشاهدات و بررسی‌ها حکایت از این دارد که تا این لحظه در هیچ یک از بانک‌های دولتی و خصوصی استان فارس خبری از صدور این کارت اعتباری و پرداخت تسهیلات به یارانه بگیران نیست.
بانک‌های نیمه خصوصی و خصوصی تکلیفشان کمی مشخص‌تر است و کمتر گوششان بدهکار بانک مرکزی است ولی بانک‌های دولتی سطح شهر شیراز هم در کمال تعجب از وجود چنین بخشنامه ای اظهار بی اطلاعی کامل کردند و اغلب مثل مردم عادی تنها از رسانه‌ها اخبار این طرح را شنیده بودند و اطلاعاتی بیش از مردم درباره این طرح نداشتند.
اینگونه که از مشاهدات برمی آید طرح یاراکارت که قرار بود به یارانه بگیران ارائه شود و حساب سرپرستان خانوار نیز ضامن بازپرداخت وام شود، در کنار خیلی از طرح‌های دیگر مثل کارت خرید کالا ایرانی که قرار بود رونقی در فضا کسب و کار و تولیدات ایرانی ایجاد کند مسکوت مانده و عملیاتی نخواهد شد.
ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی خبر از ابلاغ طرح ارائه تسهیلات به یارانه بگیران می‌دهد اما مسئولان بانک‌های استان فارس و مدیران شعبات بانکی سطح شهر شیراز موضوع را تکذیب می‌کنند و مدعی عدم ابلاغ هیچگونه بخشنامه و طرحی در این زمینه می‌شوند و کاملا عکس سخنان سیف اظهار نظر می‌کنند گویی وی در کشور دیگری مسئول سیستم بانکی است و حکم و حرفش در کشور ما خریدار ندارد.
این طرح را دولت در زمان تبلیغات انتخاباتی مطرح کرد و همچنین از سوی بانک مرکزی نیز اعلام شد که مبتنی بر این طرح، بانک‌ها آماده ارائه تسهیلات به یارانه بگیران هستند و حساب سرپرستان خانوار نیز وثیقه بانکی و ضامن بازپرداخت اقساط وام خواهد بود.
با گذشت چند هفته از اعلام این سیاست، دستور و ابلاغ رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر شروع این طرح ما را برآن داشت که سری به شعبات بانک‌های دولتی و غیردولتی سطح کلانشهر شیراز بزنیم و در جریان روند امور و اجرای این طرح و پرداخت تسهیلات به مردم قرارگیریم.
با مراجعه حضوری به اغلب بانک‌های دولتی و چند مورد از بانک‌های خصوصی مشخص شد که هنوز هیچ بانکی در استان فارس این سیاست را اجرا نکرده است.
در روند مراجعه به شعبات بانک‌ها تمام مسئولین و کارمندان ارائه کننده تسهیلات گفتند: چنین طرح، بخشنامه و یا دستورالعملی تاکنون به ما ابلاغ نشده و خبرها پیرامون انجام این طرح تنها محدود به رسانه‌ها است و شکل واقعیت به خود نگرفته است.
با این تفاسیر دوباره در چند روز گذشته خبری به نقل از سیف، رئیس کل بانک مرکزی در رسانه‌ها مبنی بر عملیاتی شدن این طرح در بانک‌ها منتشر شد، در ادامه این خبر سیف با اشاره به پذیرفتن وثیقه حساب یارانه و پرداخت مبلغ پنج میلیون تومان به متقاضیان گفت: دستورالعمل پرداخت این وام به بدنه بانکی کشور ابلاغ شده و بانک‌ها در حال انجام دادن آن هستند.
رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: در گذشته وام‌های اعتباری ۱۰، ۲۰ و ۵۰ میلیونی صادر می‌شده و در حال حاضر نیز کارت‌های اعتباری پنج میلیونی به آنها اضافه شده که از طریق وثیقه گذاشتن یارانه می‌توان این تسهیلات را به متقاضی پرداخت کرد.
سخنان مجدد رئیس کل بانک مرکزی، خبرنگار شیرازنوین را برآن داشت که دوباره سراغ شعبات بانک‌های سطح شهر شیراز برود و از انجام این طرح گزارشی تهیه کند.
ابتدا به سراغ یکی از شعبات بانک رفاه کارگران در شیراز رفته که متصدی ارائه تسهیلات این بانک گفت: تاکنون در این زمینه هیچ دستور العمل یا بخشنامه ای به ما ابلاغ نشده است.
وی در جواب سوال خبرنگار شیراز نوین مبنی بر اعلام رسمی این خبر از سوی بانک مرکزی تاکید کرد: شاید به بانک‌های خاصی اعلام کرده باشند ولی به ما چیزی در این باره دستور نشده است.
این کارمند بانک مدعی بود که خودش نیز تنها از رسانه‌ها این خبر را شنیده است و ادامه داد: اغلب همین جور است و چیزی را در رسانه‌ها اعلام می‌کنند در صورتی که هیچ بخشنامه‌ای به ما ابلاغ نمی شود و برای ما نیز دردسر ایجاد می‌شود چون نمی‌توانیم پاسخی منطقی به ارباب رجوع ارائه کنیم.
وی در لابه لای سخنان خود به این موضوع نیز اشاره کرد: در این حدود دو هفته اخیر روزانه ده‌ها نفر به این بانک برای گرفتن خدمات پیرامون این طرح مراجعه کرده اند که تنها وقت کارمندان را گرفته است چون بخشنامه ای به ما در این خصوص ابلاغ نشده است.
رئیس یکی از شعبه‌های بانک ملت نیز ضمن تاکید بر عدم ابلاغ دستورالعملی در رابطه با این طرح به شیرازنوین گفت: به جای اینکه ابتدا بخشنامه این طرح را به سیستم بانکی ابلاغ و بعد آن را رسانه‌ای کنند متاسفانه بالعکس عمل می‌شود.
وی ادامه داد: در چند روز اخیر تعداد زیادی متقاضی این طرح به این شعبه مراجعه کرده اند ولی ما هیچ دستورالعملی در این زمینه دریافت نکرده ایم که بتوانیم پاسخگو مردم باشیم.
در این لحظه صدای نسبتاً بلند یکی از مشتری‌های بانک توجه همه را به سوی خودش جلب کرد که با نارضایتی مدعی بود که به مدت بیش از یک هفته، هر روز به این بانک که یارانه خود را از آن دریافت می‌کند سر می‌زند و پیرو صحبت‌های مسؤلین بانک مرکزی خواستار دریافت وام از حساب یارانه خود است و مدام جواب کارمندان بانک این است «هنوز دستورالعملی ابلاغ نشده است»
این مرد میانسال با موهایی یکدست سفید که گواهی از گذشت سن او از مرز نیم قرن می‌داد با گلایه و با لحنی آلوده به ناامیدی ادامه داد: چرا وقتی که هنوز بخشنامه نکردید در تلویزیون به مردم قول می‌دهید؟
در ادامه اطلاع از روند اجرا شدن این طرح خبرنگار شیرازنوین به بانک‌های ملی، سپه، کشاورزی، پارسیان نیز مراجعه کرد ولی با جواب تکراری «عدم ابلاغ بخشنامه» مواجه شد.
امین سپهرتاج، مدیر روابط عمومی مدیریت شعب بانک مسکن استان فارس در گفتگو با شیرازنوین، ضمن تاکید بر عدم ابلاغ هیچگونه بخشنامه و دستورالعملی در این خصوص گفت: این طرح فقط در صداوسیما و رسانه‌ها اعلام شده و تا این لحظه که ساعت ۱۲ظهر روز دوشنبه ۲۹خرداد ۹۶ است هیچ دستور کتبی به ما که سرپرست شعب بانک مسکن در استان هستیم ابلاغ نشده که ما بتوانیم به شعبات خود نحوه ارائه خدمات به مردم را در این خصوص اعلام کنیم.
ارائه این وام هرچند که مبلغ آن کم بوده و قبول حساب یارانه به عنوان وثیقه در دوره ای که تهیه ضامن‌های متعدد برای یک وام کوچک به وفور مرسوم است می‌تواند مرحمی بر رکود موجود در بازار باشد، هرچند این مبلغ در مقابل وامی که برای فروختن خودروهای در انبار مانده شرکت‌های خودروساز بی‌رقیب ارائه شد بسیار ناچیز است ولی در اندازه خود می‌تواند قدرت خرید مردم را بالا ببرد و تا حدودی رضایت مردم از نظام بانکی معیوب را که در سال‌های اخیر نگاه مردم نسبت به آن مخدوش تر نیز شده کمی جلب کند و همچنین این طرح در کنار طرح‌های حمایتی دیگر شاید کمکی برای به حرکت در آوردن صنعت رکود زده، اشتغال و تولید داخلی باشد؛ اما متاسفانه تاکنون علی‌رغم اعلام بانک مرکزی مبنی بر ابلاغ بخشنامه و دستورالعمل اجرایی انجام این طرح به شبکه بانکی، مشاهدات در سطح کلانشهر شیراز و استان فارس حکایت از مسکوت ماندن و تعطیلی پیش از شروع در رابطه با این طرح دارد...

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی