[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

رئیس شورای هماهنگی نظام پزشکی فارس خبر داد بیشترین شکایت از دندانپزشکان، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- محمد شبیری

mohammad4838@yahoo.‌com

رئیس شورای هماهنگی نظام پزشکی استان فارس که مسئولیت رسیدگی به تخلفات پزشکان را بر عهده دارند می‌گویند که آمار تخلفات جامعه پزشکی استان هنوز در آن حد بالا نیست که نگران کننده باشد؛ اما برای ما شکایت یک بیمار نیز بسیار پر اهمیت است. هرچند که آمار تخلفات جامعه پزشکی ایران اگر در کنار آماری از کشور انگلستان که به جهنم پزشکان شهرت یافته قرار گیرد می‌تواند این ادعا را تایید کند.
 اما بیمارانی که با واژه درد، غریبه نیستند از پزشکانشان حداقل انتظاری که دارند توجه بیشتر به صحبت‌هایشان و توضیح در باره بیماریشان از سوی پزشکان است.
شکایت بیمار از درمانگر، معمولا بیشتر در مواردی است که نارضایتی ایجاد شود نه در موارد بروز صدمه و سوءدرمان. هرچند بسیاری از خطاها به شکایت منجر نمی‌شود، اما آمار خطای درمانی دندان پزشکان، جراحی عمومی و جراحی زنان هرساله شرایط نامطلوبی را نشان می‌دهد.
دکتر حمیرا وفایی سی‌سخت رئیس شورای هماهنگی نظام پزشکی استان فارس در گفت وگو با شیراز نوین گفت: طی 11 ماهه سال 95 تعداد 694 پرونده در سازمان نظام پزشکی استان فارس به ثبت رسید که بیشترین تعداد پرونده‌ها در رشته دندانپزشکی، جراحی عمومی و رشته زنان زایمان تشکیل شد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر اینکه رشته زنان و زایمان و دندانپزشکی جزو رشته‌های پر ریسک به شمار می‌رود اظهار داشت: نه تنها در استان فارس، بلکه در کل دنیا نیز رشته زنان و زایمان بیشتری شاکی پزشکی را دارد.
وفایی به عنوان رئیس نظام‌پزشکی استان فارس افزود: مردم قصورات و تخلفات پزشکی را از راه‌های قانونی دنبال کنند؛ زیرا بر این باور هستیم که این سازمان توانسته در زمینه رسیدگی به طرح دعوی شاکیان جزو یکی از سازمان‌های نظام پزشکی موفق در کشور به شمار آید.
وی اضافه کرد: بر اساس گزارش‌ها، طی یک ماه از تعداد70پرونده، 21مورد عدم قصور پزشکی و 35 مورد قصور پزشکی گزارش شده و مابقی در دست پیگیری است که دلیل بیشتر تشکیل پرونده‌ها اطلاع‌رسانی نادقیق و سوء رفتاری است که از سوی پزشکان از طرف بیمار و پزشک گزارش شده است.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه پرونده‌هایی که در سیستم ارجاع و رسیدگی قرار می‌گیرند، در مدت کمتر از یک ماه رسیدگی و مختومه اعلام می‌شود بیان داشت: از آنجایی که تمام کارشناسان این سازمان به صورت افتخاری فعالیت دارند، تلاش داریم برای ارائه بیشتر خدمات، به زودی دومین مرکز شورای حل اختلاف سازمان نظام پزشکی فارس را در این مرکز راه اندازی کنیم.
این متخصص زنان و مامایی، فلوشیپ پریناتالوژی، با تأیید بر اینکه برخی از پزشکان جهت تشخیص بیماری خرج‌تراشی کرده و بیماران را چندین مرتبه به مراکز پاراکلینیکی راهنمایی می‌کنند گفت: به دلیل اینکه جامعه پزشکی ایران راهنمای بالینی ندارد، این موضوع باعث شده تعداد اندکی از پزشکان از این نقیصه استفاده و برای بیماران خرج تراشی کنند.
رئیس نظام پزشکی استان فارس با اشاره به اینکه یکی از وظائف این شورا بازرسی و رسیدگی به این گونه موضوعات است افزود: دراین زمینه همواره با ارائه شکایات بیماران سعی داریم در مقابل ایجاد تخلفاتی مثل این که پزشکان بدون دلیل برای بیماران هزینه ایجاد می‌کنند،   با متخلفان برخورد صورت می‌گیرد.
به عقیده این پزشک متخصص چنانچه ارتباط بین بیمار و پزشک رعایت شود و هردو از حق و حقوق قانونی خود مطلع شوند تعداد شکایات پزشکی کمتر خواهد شد.
وفایی با تشریح اینکه تخلف پزشک، هم به عنوان تخلف انتظامی و هم به عنوان عمل مجرمانه، به صورت مستقل پیگیری می‌شود گفت: به تخلفات انتظامی در سازمان نظام پزشکی و به جرایم در دادسرا و دادگاه‌های کیفری رسیدگی می‌شود و رسیدگی هر یک از آنها مانع رسیدگی دیگری نیست و چنانچه عمل پزشک متضمن تخلف انتظامی و جرم باشد، هر یک از مراجع انتظامی و مراجع قضایی مطابق صلاحیت‌های خود مکلف به رسیدگی هستند.
وی یادآورشد: رسیدگی در سازمان نظام پزشکی پس از طرح شکایت یا اعلام گزارش تخلف توسط بازرسان سازمان یا سایر مراجع قانونی با ارجاع موضوع به شورای حل اختلاف تخصصی آغاز و چنانچه این شورا موفق به سازش و مصالحه شد، موضوع مختومه اعلام می‌شود؛ در غیر این صورت، پرونده به دادسرای انتظامی ارجاع داده می‌شود. ‌
 هیأت‌ بدوی‌ انتظامی‌، اعضای‌ دادسرا مرکب‌ از دادستان‌ و تعداد مورد نیاز دادیار به‌ تشخیص‌ شورای‌ عالی‌ انتظامی با رأی‌ اعضای هیئت‌ مدیره‌ و حکم‌ ریاست‌ سازمان‌ انتخاب‌ می‌شوند.

 

ويدا نعمتي
۱۳۹۸/۰۳/۲۰

علت عدم شكايت از پزشكان به دليل عدم رسيدگي به شكايات توسط مراجع مي باشد اگر هم بررسي شود بدليل همكار بودن خيلي راحت سرپوش گذاشته شده و حق به پزشك داده ميشود

ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی