[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۵
  • دوره جدید

درخت زندگی در حیوانات چند ساله است، روزنامه شیراز نوین

یکی از مهمترین حوادث در تاریخ کره زمین پیدایش حیوانات بود. وجود فسیل‌هایی از جنین حیوانات، کهن‌ترین اجداد حیوانی ما را چیزی حدود کمی بیش از نیم میلیارد سال پیش تخمین می‌زند. هرچند فسیل‌ها بسیار نادر هستند، اما به طور ثابتی فسیل‌های جدیدی مربوط به گذشته‌های دورتر کشف می‌شوند.
اما علاوه بر فسیل‌ها یک راه دیگر برای تخمین عمر درخت زندگی حیوانات استفاده از روشی به نام ساعت مولکولیست که در اوایل دهه ۶۰میلادی معرفی شد و با استفاده از نرخ تغییرات در اطلاعات ژنتیکی به تخمین عمر گونه‌های مختلف حیوانی می‌پردازد. مطالعات اولیه ساعت مولکولی با این فرض که جهش‌های ژنتیکی با نرخ ثابتی در طول نسل‌ها انباشته می‌شود، نتیجه گیری می‌کردند که کهن‌ترین اجداد حیوانات احتمالاً حدود ۱/۵میلیارد سال پیش می‌زیسته اند که این تخمین سه برابر طولانی‌تر از کهن‌ترین شواهد فسیلی به دست آمده از حیات حیوانی می‌باشد.
این نتایج منجر به منازعات علمی داغی در این زمینه شد که تنها زمانی آرام شد که نسل جدیدی از روش‌های ساعت مولکولی در دهه گذشته ابداع شد. این روش‌های نوین که «ساعت مولکولی آرام شده» نام دارند، واقع گرایانه‌تر از روش‌های پیشین بودند که فرض می‌کردند نرخ جهش‌های ژنتیکی در طول زمان ثابت است. روش‌های ساعت مولکولی آرام شده باعث نزدیک شدن تخمین‌های مولکولی و سن فسیل‌های یافت شده گشت و نشان داد که احتمالاً اجداد حیوانی ما کهن‌تر از ۸۵۰میلیون سال پیش نمی‌باشند. اما تیمی از دانشمندان آمریکایی با استفاده از یک روش اصلاح شده به نام RelTime مجدداً منشأ حیوانات را چیزی حدود ۱/۲میلیارد سال پیش تخمین زدند که باعث احیا شدن مجدد مباحثات علمی در این باره شد. محققان بریتانیایی، متحیر از نتایج تیم آمریکایی تصمیم گرفتند نگاه دقیق‌تری به روش RelTime داشته باشند و متوجه شدند این روش توانایی آرام کردن ساعت مولکولی را ندارد. نکته‌ای که باعث جلب توجه این دانشمندان به این روش شد اختلاف شدیدی بود که تخمین با استفاده از این روش با مجموعه گسترده‌ای از تحقیقات داشت که توسط گروه‌های تحقیقاتی مختلف و با استفاده ار داده‌ها و روش‌هایی متفاوت انجام شده بود و همگی متفق القول بودند که بسیار نامحتمل است که حیات حیوانی بیش از ۸۵۰میلیون سال عمر داشته باشد.
دانشمندان عموماً از روش‌های بیزی برای آرام کردن ساعت استفاده می‌کنند. روش‌های بیزی که با فرض گرفتن ابزار ریاضیاتی مربوط به اقتصاد تنوع نرخ جهش‌ها را مدلسازی می‌کند (همانطور که مدلسازی‌های اقتصادی تغییرات اتفاقی در نوسانات نرخ سهام در طول زمان را در نظر می‌گیرند.) با آرام کردن ساعت مولکولی اقدام به تخمین زمان انشقاق گونه‌ها می‌کنند. البته باید توجه داشت که RelTime یک روش بیزی نیست و در آرام کردن ساعت مولکولی شکست خورده است و در واقع از همان مشکلات روش‌های ابتدایی ساعت مولکولی رنج می‌برد.
این محققان به وضوح نشان دادند که ایده کهن‌تر بودن اجداد حیوانی ما که پیشنهاد می‌کند زندگی حیوانی دو یا سه برابر کهن‌تر از قدیمی‌ترین فسیل‌های حیوانی یافت شده هستند نادرست بوده و تنها زمانی این تخمین‌های نادرست پدیدار می‌شود که نرخ تغییرات جهش‌های ژنتیکی به طور نادرستی تخمین زده شده باشد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی