[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

آب و باز هم آب، روزنامه شیراز نوین

هفته اول تیر، همزمان با شروع فصل تابستان، هفته صرفه جویی در مصرف آب نامگذاری شده است. آب، این سرچشمه زندگی را خداوند به اندازه نیاز و کفاف موجودات زنده آفریده است، چنان که خود می‌فرماید: «ما همه چیز را به اندازه آفریدیم» و در آیه‌ای دیگر فرموده است: «چیزی وجود ندارد مگر اینکه خزاینش نزد ماست و نمی فرستیم و ایجاد نمی کنیم مگر به اندازه معیّن و حساب شده.» در این مقاله، به اهمیت صرفه جویی در مصرف این مایه حیاتی می‌پردازیم.
عامل حیات بخش
آب، اولین و حیاتی ترین ماده مورد نیاز موجودات روی زمین است که نقشی اساسی در زندگی آنان ایفا می‌کند، چنان که خداوند، آن را مهم ترین عامل حیات و زندگی می‌داند و می‌فرماید: «همه چیز را از آب زنده ساختیم» یا «خداوند هر جنبنده ای را از آب بیافرید».
دانشمندان نیز برای کشف حیات در دیگر کُره ها، پیش از هر چیز به جست وجوی آب می‌پردازند و بر این عقیده اند که هرجا آب باشد، احتمال حیات نیز ممکن
 خواهد بود. 
این ماده ارزشمند، نه تنها در ایجاد حیات و زندگی، بلکه در بقای آن نیز از هر ماده دیگر مهمتر است. به همین دلیل، چگونگی بهره برداری از این نعمت بزرگ الهی، بسیار مهم و مؤثر و پرهیز از اسراف و اتلاف آن، سرنوشت ساز و حیاتی است.
نقش اقتصادی آب
با آنکه بیش از 71 درصد از سطح کره زمین را آب پوشانده است، تنها 5/2 درصد از کل آب‌های موجود دنیا را آب شیرین تشکیل می‌دهد و از این میزان، سهم کشور ما از آب شیرین و قابل دسترس، بسیار ناچیز است. با توجه به اینکه ایران، از جمله کشورهای پهناور دنیاست و نیاز به آب شیرین در بخش‌های گوناگون، از جمله کشاورزی بسیار فراوان است، استفاده بهینه از آب، موجب بهره مندی از فعالیت‌های اقتصادی مناسب و سامان دهی اقتصاد کشور می‌شود. با مصرف درست و بهینه آب و هدایت آن به بخش کشاورزی، می‌توان بسیاری از مواد غذایی مورد نیاز کشور را تأمین کرد تا نیازمند بیگانگان نباشیم.
آب‌رسانی
آب، این زلال زندگی بخش، در پیدایش طراوت و شادابی محیط نقش مؤثری دارد. با صرفه جویی در مصرف آب می‌توان هزینه مربوط به تصفیه آن را صرف آب رسانی به مناطقی کرد که دچار کمبود آب هستند. پیامبر گرامی اسلام در مورد ارزش آب رسانی می‌فرماید: «هرکس در بیابان چاه آب حفر کند یا حوضی بسازد، فرشتگان آسمان بر او درود می‌فرستند و در برابر هر انسان و پرنده یا حیوانی که از آن آب می‌نوشد، ثواب ثبت می‌کنند.» با توجه به این حدیث شریف می‌توان دریافت ارزش و پاداش معنوی سدسازی برای محافظت از آب باران برای تأمین آب مورد نیاز مردم و کشاورزی تا چه اندازه والاست.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی