[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

شیرازنوین آگاهسازی عمومی را تداوم ببخشد، روزنامه شیراز نوین

بیست‌ودومین نشست از سلسله نشست‌های تاریخ مطبوعات فارس، به نقد و بررسی کارنامه حسین امیری پرداخت
دکترکمالی سروستانی: شیرازنوین آگاهسازی عمومی  را تداوم ببخشد
 حسین امیری: انعکاس درد دل مناطق محروم، از وظایف رسانه‌هاست

شیرازنوین- سعید رضا امیر آبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

مقارن با اولین روز فصل تابستان 1396 و در بیست و دومین نشست از سلسله نشست‌های تاریخ مطبوعات فارس با عنوان «روزنامه‌نگار در زوم»، مجموعه آثار و فعالیت‌های حسین امیری در جراید مورد تحلیل و کنکاش قرار گرفت. حسین امیری، فعالیت‌های مطبوعاتی خود را از سال 1380 با روزنامه روز ورزش آغازکرد و پس از مدت کوتاهی به عنوان خبرنگار روزنامه هدف در شیراز منصوب شد. پس از گذشت سه سال، در سال 1383 به عنوان خبرنگار سرویس ورزشی به روزنامه نیم نگاه پیوست و با گذشت مدت کوتاهی به عنوان دبیر سرویس ورزشی به فعالیت پرداخت. وی که  در سال‌های 85 تا 90 به صورت همزمان در روزنامه نیم نگاه و ایران ورزشی به نویسندگی می‌پرداخت، با گذشت پنج سال توانست به جایگاه معاون سردبیر ارتقاء یافته و در سال 1394 سردبیری دومین روزنامه شهر شیراز از لحاظ قدمت را پذیرفت. حسین امیری پس یک دوره 13 ساله فعالیت در روزنامه نیم نگاه، سرانجام در آبانماه 1395 از این جریده جدا و سردبیر هشتمین روزنامه شیراز، با عنوان شیراز نوین شد. یکی از افتخارات ارزشی امیری در مدت حضور در نیم نگاه به اخذ جایزه ملی اکوسیستم است که تنها عنوان کشوری این رسانه مکتوب می‌باشد. جدا از فعالیت‌های همه جانبه مطبوعاتی‌، حسین امیری دارای سابقه هشت ساله داوری در لیگ برتر فوتسال بوده و برای سه سال متوالی کاندیدای ورود به لیست داوران بین المللی شده است. بیست و دومین نشست اصحاب رسانه با عنوان روزنامه نگار در زوم، عصر پنجشنبه اول تیرماه 1396 در سالن اندیشگاه مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس با حضور پیشکسوتان و صاحبنظران مطبوعات فارس برگزار شد. 
رعایت انصاف‌مداری
در ابتدای این نشست غلامرضا مالک زاده در مقام یکی از صاحبنظران پیرامون نقد آثار و با اشاره به سرمقاله هایی که توسط امیری به رشته تحریر درآمده است، گفت: در یادداشت‌هایی که از سردبیر می‌خوانیم به نوعی لحن عامیانه مشاهده می‌شود که برای سرمقاله مناسب نیست و از قلم سردبیر انتظار بیشتری در امری سرمقاله نویسی می‌رود. در یادداشت نباید با لحن قاطعانه صحبت کرد و زندگی ماشینی این روزها توان قاطعانه سخن گفتن را از ما ستانده است. مالک‌زاده با تمجید از انتخاب مضامین و شیوه انتقادی که سرمقاله بر پایه آن استوار شده، گفت: در بحث انتخاب موضوع یادداشت‌ها و انتقادهای مطرح شده رویه خوبی به کار گرفته شده است، اما نگاه نویسنده باید به شیوه فنی‌تری به رشته تحریر درآید. وی با اشاره به یادداشت دیگری با عنوان «برای شوراها لیست کاری آری، سیاست کاری نه» افزود: در این یادداشت با لحن به مراتب بهتری روبرو هستیم اما نویسنده در آخر یادداشت به سراغ ادبیات شعاری رفته است و ساختار قسمت‌های آغاز، میانی و پایانی آن را به خوبی رعایت نکرده است. وی در انتها افزود: پیشنهاد می‌کنم فهرستی از نیازمندی‌ها تهیه شود و در قالب سرمقاله بدان‌ها پرداخته شود. هر چند که روزنامه شیراز نوین در بحث تهیه گزارش‌ها در حوزه‌های مختلف با نگاهی حرفه‌ای و به روز به فعالیت پرداخته و این نکته از محاسن ارزنده این نشریه است. 
اخلاق و انضباط
در ادامه‌، امین عطایی روزنامه‌نگار پیشکسوت شیرازی گفت: باید به امیری و تیمش بابت داشتن گزارش‌های جامع در زمینه‌های گوناگون، تیترهای کوتاه و اثرگذار، اینفوگرافیک‌های خلاقانه و کاریکاتورهای جالب توجه و فرم مناسب صفحات تبریک گفت. 
داوری خوشنام
در ادامه این مراسم، سید محی‌الدین حسینی ارسنجانی به عنوان یکی از فعالان پرسابقه رسانه‌ای درباره عملکرد حرفه‌ای امیری گفت: امیری در مدت زمان یک دهه ورزشی نویسی توانست قلم و نگاه تیزبینانه خود را به مقوله ورزش کشور بویژه در عرصه‌های فوتبال، فوتسال و ... تهیه نقد و خبر و تحلیل از اوضاع ورزش کشور و استان نشان دهد. او جانب انصاف را در نقدهای ورزشی نگاه داشته و اگر بگوییم یکی از ورزشی نویسان منصف در سال‌های دهه 80 و اوایل دهه نود بوده سخنی به گزافه نگفته‌ایم. 
حسینی ارسنجانی با اشاره به شیوه نگارش سردبیر روزنامه شیرازنوین گفت: او در نگارش متن و تحلیل ورزشی زیاده نویسی نمی‌کند و همین گونه که سعی می‌کند کمتر حرف بزند و بیشتر فکر کند در نگارش متون ورزشی هم یا نمی‌نویسد و یا کمتر می‌نویسد و اگر چه کم می‌نویسد خوب و بجا و به اندازه می‌نویسد. او در عرصه دیگر ورزشی یعنی داوری فوتسال نیز سالیانی است که به عنوان داور خوشنام این عرصه شناخته شده و در لیگ‌های بسیاری سوت داوری نواخته و درکارش جدی است. یعنی از آن دسته داورانی است که علیرغم قیافه جدی و غلط‌اندازش جانب انصاف و حق را در داوری‌ها داشته و با کسی رودربایستی و تعارفی ندارد. وی افزود: در عرصه دیگر، امیری کار سردبیری نشریات استانی از جمله نیم نگاه و شیراز نوین را در کارنامه رسانه ای خودش دارد. از ورزشی‌نویسان و خبرنگاران ورزشی نشریاتش مطالبی نو و تازه را می‌خواهد که شاید از نظر آنان توقعی فراتر از حد انتظار باشد. حسینی ارسنجانی با اشاره به فعالیت وی در جایگاه سردبیری گفت: امیری این روزها برای ورزش استان دست به قلم نمی شود چون فرصت کافی برای نقد و تحلیل ورزش فارس و کشور را ندارد اما اگر جانب انصاف را درباره او رعایت کنیم در زمینه ورزش نشریات نیم نگاه و شیرازنوین در دوران حضور او در زمینه ورزشی هم از نظر تعداد صفحات و انبوهی اخبار و هم از نظر محتوا و ارزش خبری صفحات ورزشی، روزنامه‌های یادشده نمره قابل قبولی دارند. 
وی افزود: جنبه دیگر کار حسین امیری در سه چهار ساله اخیر مدیریت او در عرصه مالی نشریات و سردبیری است. حسینی در انتها گفت: به نظر بنده او باید در این وضعیت دستی بر قلم برده در روزنامه ای که خود سرپرستی آن را دارد نقد و تحلیل‌های منطقی و جدی ورزش و رویدادهای ورزشی فارس را از سر بگیرد و بار دیگر به احیای قلم خود در عرصه نقد ورزشی بپردازد تا شاید بتوان گفت حسین امیری هم ورزشی نویس خوبی است هم سردبیر موفقی است.  
نقش ورزشی‌نویسان فارس
در ادامه این نشست محمد شفیعی، رئیس کانون مربیان فوتبال استان فارس درباره عملکرد رسانه‌ها در حوزه ورزش گفت: در مرگ فوتبال فارس هشتاد درصد گناه برگردن جراید است و 20 درصد آن برگردن مدیران کار نابلد. 
در ادامه محمود شبان سروستان‌، از فعالان رسانه‌ای با انتقاد از غیبت ورزشی‌نویسان رسانه‌ای در این جلسه گفت: مشکل در اینجاست که در بسیاری از روزنامه‌ها از افراد غیرکارشناس در حوزه ورزش استفاده می‌شود و برنامه‌ای برای این صفحه وجود ندارد. 
حامیان قرض‌الحسنه 
در ادامه این مراسم، مدیرعامل بانک رسالت با تمجید از اخلاق، رفتار و گفتار نیک سردبیر روزنامه شیرازنوین گفت: بانک رسالت نگاه تجاری مابانه به مساله بانکداری ندارد و اسلوب فعالیت خود را بر پایه امور عام المنفعه قرض الحسنه گذاشته است. ظریف شاهی افزود: اگر چه ما استطاعت مالی کافی برای حمایت‌های مالی را دارا نیستیم؛ اما روزنامه شیرازنوین با درکی که از فعالیت‌های قرض الحسنه بانک رسالت داشته، در عرصه‌های مختلف از این مجموعه حمایت کرده است. 
ساختار شکن رسانه‌ای
در ادامه جلسه رسانه در زوم، محمد شبیری یکی از عکاسان و خبرنگاران جوان و باسابقه فارس با تقدیر از برگزاری چنین جلساتی از سوی دکتر کوروش کمالی سروستانی گفت: عملکرد حرفه‌ای سردبیر روزنامه شیرازنوین نشان می‌دهد که او فردی نوگرا و ساختارشکن است و امروزه جامعه مطبوعاتی‌ها نیازمند چنین نگاه‌هایی است و در صورت بروز چنین اتفاقی می‌توان شاهد پیشرفت مطبوعات و در نهایت محیط پیرامون باشیم. 
انسجام در پیشرفت 
امید صدیق در ادامه این جلسه با اشاره به محتوای کیفی روزنامه شیرازنوین با سردبیری حسین امیری گفت: روزنامه شیرازنوین در زمره جراید پیشرو فارس قرار می‌گیرد‌. اتاق فکر این مجموعه با دانش و تلاشگر است و ثمره عملکرد آنها باعث بروز نشانه‌های خوبی از لحاظ کیفی در روزنامه شده است. 
صراحت گفتار و قلم 
زهرا مطهری یکی از روزنامه نگاران فارس نیز گفت: کاراکتر متفاوت، صراحت گفتار و اخلاق حرفه‌ای از بارزترین خصوصیات سردبیر اسبق روزنامه نیم نگاه و فعلی شیرازنوین است. 
تیم حرفه‌ای، عامل موفقیت
رضا عسکری از فعالان رسانه ای با ارزیابی عملکرد امیری در شیراز نوین گفت: در ابتدای امر وقتی که روزنامه شیرازنوین شروع به کار کرد تصور نمی رفت که بتواند به موفقیت دست یابد؛ اما با گذشت زمان نشانه هایی از موفقیت و متفاوت بودن نسبت به بقیه جراید را در این روزنامه مشاهده کردم. عسکری افزود: این موفقیت به نگاه حرفه‌ای و مطالبه جویانه سردبیر و تیم خلاق و قوی‌ای باز می‌گردد که در شیراز نوین گرد هم آمده‌اند. 
داور یا مربی
وحید پارسایی‌، ورزشی نویس در ادامه این نشست گفت: امیری راه سی ساله را برای سردبیری در ده سال پیمود. پارسایی افزود: پذیرفتن مسئولیت در یک روزنامه نو پا نظیر شیرازنوین نشان از شجاعت امیری دارد و به طور حتم او دلیلی جز رشد فرهنگ در استان نداشته است. 
قلم ورزشی نویسی
حسین امیری در پایان جلسه و پس از سمع نظرات و نقدهای اهالی مطبوعات فارس درباره عملکرد وی در جایگاه سردبیری روزنامه شیراز نوین و دبیر اسبق سرویس ورزشی نیم نگاه گفت: ورزشی نویسی همواره در خون و رگ من جاری است. وی با اشاره به پیمودن روند ترقی در عرصه روزنامه نگاری گفت: خوشبختانه این افتخار را داشته ام که به صورت پله پله مدارج رشد و کسب تجربه را در محضر اساتیدی همچون امین عطایی را بپیمایم. وی با اشاره به تلاش‌های عطایی در راستای بهبود دانش مطبوعاتی خود گفت: در دهه هشتاد بزرگانی نظیر کمال عندلیب، سید کمال پاک فطرت و افرادی از این دست در روزنامه نیم نگاه حضور داشتند و من به عنوان جوانی بیست ساله با حمایت و کسب دانش از محضر سردبیر وقت توانستم رشد کنم. امیری در قسمت دوم سخنان خود با اشاره به بحث جایگاه سردبیری گفت: همواره بر این عقیده بوده‌ام که باید به نحو احسن مسئولیت خود را در هر جایگاهی که باشم به انجام برسانم و مرز تغییرات در دوره بود و نبود من آشکار باشد. در مورد روزنامه شیرازنوین هم اوضاع بر همین منوال است و در روز اول به کلیه همکاران عرض کردم که ما هشتمین روزنامه شهر هستیم و چنانچه قرار باشد ما مسیر دیگر روزنامه‌ها را ادامه دهیم، بطور حتم نیامدن ما بهتر از بودنمان هست. 
جهش در رتبه‌بندی ارشاد 
امیری با اشاره به رتبه بندی وزارت ارشاد افزود: ما در کمتر از سه ماه بعد از شروع چاپ این روزنامه، توانسته ایم در رتبه بندی وزارت ارشاد دو پله صعود داشته باشیم و از تعدادی از روزنامه‌های شیراز‌، با وجود نوظهور بودن و از دست دادن امتیاز قدمت، بالاتر قرار گرفته‌ایم. وی افزود: متاسفانه این موجب تاسف است که در روزنامه‌های شیراز به جای آنکه رقابت برای ارتقا سطح کیفی وجود داشته باشد، رقابت برای تخریب یکدیگر ایجاد شده است تا بدین وسیله شاید بتوانند یک آگهی بیشتر کسب کنند. وی گفت‌: جراید و رسانه‌ها به جای بزرگ کردن عکس مدیر کل‌ها باید به مناطق و محله‌های محروم بروند و درد مردم را بازگویی کنند تا چاره ای برای حل مشکل آنها پیدا شود. وی در پایان ضمن تشکر از دکتر کورورش کمالی سروستانی بابت تشکیل نشست‌های صمیمانه رسانه در زوم برای اهالی مطبوعات فارس گفت: تمامی نظرات پیشکسوتان و همکاران گرانقدر در پیشرفت عملکرد حرفه ای بنده مؤثر و مثمر ثمر خواهد بود و از بذل توجه همگی آنها کمال سپاس و امتنان را دارم. 
ورزشی‌نویسی لایق
در ادامه این نشست سید کمال پاک فطرت، عضو شورای شهر شیراز، درباره کارنامه سردبیر روزنامه شیرازنوین گفت: امیری سال‌ها برای ورزش فارس در عرصه‌های مختلف زحمت کشیده است و با طی کردن مدارج مختلف به خوبی به حوزه‌های مختلف آن اشراف تخصصی دارد. 
 وی با اشاره به سابقه امیری در کسوت داوری افزود: امیدواریم در کنار امور اجرایی و سردبیری، او به ورزشی نویسی که یکی از تخصص‌های اصلی وی به شمار می‌رود همت گمارده و در بهبود وضعیت استان و شیراز در این زمینه موثر عمل کند.  
در ادامه دکتر کمالی سروستانی ضمن آرزوی سلامت برای سیروس رومی گفت: امیری روزنامه‌نگار پرشوری است و آسیب‌ها و نقاط قوت را به خوبی شناسایی می‌کند. او از 18 سالگی فعالیت مطبوعاتی خود را آغاز کرده و حاصل این تجارب سبب شده است تا در 34 سالگی جایگاه سردبیری را تجربه کند. وی افزود: هم اکنون در جامعه ما با رشد سایت‌ها و هشتک‌ها باید روزنامه نگاری سنتی را پشت سر گذاشت و کوچ بزرگی را از حوزه خبر به تحلیل رقم بزنیم‌. وی از فعالین این عرصه در روزنامه شیراز نوین خواست آگاهسازی عمومی را تداوم ببخشند‌. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی