[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

هجوم کارگران غیربومی به سپیدان، روزنامه شیراز نوین

شیرازه: چند سالی است میهمانان ناخوانده در این شهر در زیر حمایت بی‌توجهی مسئولین شهرستانی آرام آرام جای خود را پیدا کرده‌اند و باعث بیکاری جوانان شهرستان شده اند.
چند سالی است شهرستان سپیدان و خصوصاً شهر اردکان با توجه به شرایط آب و هوایی از فصل بهار تا فصل پاییز با وجود ساخت و ساز در شهر و روستاهای اطراف شاهد هجوم کارگرانی است که معمولاً از استان‌های شرق و جنوب شرقی کشورمان به این شهرستان چهار فصل می آیند.
برخی از این کارگران فصل زمستان را نیز میهمان‌های ناخوانده نگین زاگرس هستند و این در حالی است که جوانان سپیدانی جویای کار می‌بایست برای خرج خود و خانواده به مناطق دیگر کوچ کنند و یا در شهر خود بیکار باشند.
استفاده از کارگران غیربومی اجحاف بزرگ در حق جوانان این شهرستان است. شهرستان سپیدان با توجه به داشتن کارخانه‌های متعدد و مناطق گردشگری و تفریحی بسیار، یکی از قطب‌های اقتصادی و گردشگری در جنوب کشور است که نباید جوانانش دغدغه بیکاری داشته باشند. اما متأسفانه چندسالی است میهمانان ناخوانده در این شهر در زیر حمایت بی‌توجهی مسئولین شهرستانی آرام آرام جای خود را پیدا کرده‌اند و باعث بیکاری جوانان شهرستان شده اند.
شاید این نکته در ذهن‌ها جاری شود که روزی هرکسی دست خداست و خدا روزی رسان است. در این نکته نباید شک کنیم و اما متأسفانه با ورود این کارگران غیربومی، استادکارها و صاحبان کار و پروژه‌های عمرانی کمتر نسبت به کارگیری جوانان سپیدانی اقبال نشان می‌دهند و این باعث فراهم شدن موج نارضایتی از سمت اشخاصی است که دیروز برای خود در این شهر به دنبال روزی حلال و لقمه نانی بودند.
معضل بیکاری اصلی‌ترین دغدغه جامعه ما به ویژه در بین جوانان این شهر و شهرستان است. دلیل ورود این کارگران در فصل‌های بهار تا زمستان بیشتر ناشی از تفاوت دستمزدهایی استه که توسط این میهمانان ناخوانده در شهر ردوبدل می شود.
با ورود این کارگران غیربومی که در خانه‌های قدیمی با وضعیتی اسف‌بار و تعداد بالا زندگی می‌کنند، متأسفانه مشکلاتی نیز با خود به شهر ما ارمغان می آورند. 
مشکل اصلی کارگران غیربومی اسکان و بهداشت کارگران است. هر ساله این کارگران به مناطق مختلف سپیدان هجوم می آورند به کار می‌پردازند، ولی مسئولین شهری از دو نکته غافل می شوند.
نکته اول اینکه حضور تعداد زیاد کاگران با وضع ظاهری عمدتاً نامناسب در سطح شهر به نوعی به زیبایی شهر لطمه وارد کند. متأسفانه برای اسکان این کارگران در شهر هیچ برنامه مدونی وجود ندارد و کارگران پس از پایان ساعات کاری روزانه در خیابان های سطح شهر و در خانه‌های قدیمی اسکان دارند که همین موضوع، به یک مسئله اجتماعی برای خود این عزیزان و البته افراد بومی و شهروندان سپیدانی تبدیل شده است.

نکته‌ای دیگر که در اول صبح در خیابان اصلی شهر و در مرکز شهرستان چشم هر بیننده ای را آزار می‌دهد، حضور و تجمع کارگران با وضعیت بهداشتی نامناسب است؛ کارگرانی که در طول روز و در اوج گرما زحمت می کشند در برخی مواقع امکان دسترسی به حمام را ندارند و با وضع بهداشتی بسیار بد و نامناسب در شهر تردد پیدا می کنند. 
معضلی دیگر که با ورود این کارگران در شهر به چشم می خورد اینکه صاحبان کار و مشاغل برای اینکه سریع‌تر پروژه خود را به اتمام برسانند از چندین نفر با قیمت بسیار پایینی استفاده می کنند و این خود یکی از دلایل اصلی برای به کار گیری کارگران غیربومی در شهر است.
خیابان‌های شهر که محل تردد شهروندان و مخصوصاً بانوان است، جولانگاه کارگران غیربومی شده است که در هر طرف به صورت نشسته و خوابیده در این مکان‌ها پراکنده اند و چهره ای نازیبا را بر این اماکن تحمیل نموده اند.
هجوم کارگران غیربومی به شهرستان سپیدان برای شهروندان سپیدانی به یک مسئله اجتماعی تبدیل شده است. 
برخی مسئولین چشمان خود را بر این مسئله می بندند و فراموش کرده‌اند که این جوانان و کارگران زحمتکش سپیدانی دارای حقوق شهروندی هستند و مسئولین شهری در قبال این عزیزان مسئول‌اند.
موضوع اشتغال جوانان سپیدانی امروزه به یکی از مهم‌ترین مسائل برخی از خانواده ها تبدیل شده است. 
حلقه بیکاری در حالی روز‌ به ‌روز برای جوانان سپیدانی تنگ ‌تر می ‌شود که وجود کارگران غیربومی در این  شهرستان، روایتی نامتعارف برای ایجاد شغل برای جوانان سپیدانی است.
متأسفانه علامت سوالی در این جا در ذهن ما به وجود می آید که با وجود سرمایه ‌های عظیم خدادادی در شهرستان چهار فصل و نگین زاگرس، چرا باید جوانان و مردان سپیدانی نظاره‌گر ورود سیل عظیم جوانان بیکار شهرهای دیگر به این شهرستان برای اشتغال باشند و خود بیکار بمانند؟

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی