[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

روزگاری که «محمدم» رمز مشترک عاشق‌ها بود، روزنامه شیراز نوین

• عصر ایران- احسان محمدی  
سال 74 تازه پشت لبمان سبیل درآمده بود. همه همسن‌ها را می‌گویم، چون دخترها هم آن زمان سبیل داشتند! رؤیایمان رفتن به دانشگاه بود. بزرگترها در مهمانی‌ها به غیر از گرانی، داستان عاشق شدن پسرها و دخترهای دانشجو را با اغراق و لب گزیدن پیش ما تعریف می‌کردند که عبرت بگیریم! غافل از آنکه مشتاق‌تر می‌شدیم برویم به این بهشت زمینی! آن زمان عشق یعنی صدای علیرضا افتخاری و یک سیب سرخ؛ شالاپ می‌افتاد وسط یک رودخانه و یارا یارا گاهی دل ما را! 
تا اینکه سریال «در پناه تو» شروع شد. ماجرای چند هم دانشکده‌ای که اسیر سلسله موی دختری شده بودند. وقتی رامين با دست و دلی که می‌لرزید به مریم (لعیا زنگنه) نزدیک می‌شد که حرفی بزند، قلب همه دختر و پسرهای آن روزگار به تپش می‌افتاد. نقشه ایران دیگر گربه شکل نبود، به یک قلب سرخ پرخون تبدیل می‌شد. از خودمان می‌پرسیدیم این ما هستیم که یک عشق زمینی می‌بینیم؟ پس عشق آسمانی کجاست؟ زنگ تفریح‌ها سه دسته می‌شدیم؛ یک گروه طرفدار کمالات محمد، یک گروه عاشق شوخ و شنگی پارسا، یک گروه شیفته رامین و البته همه هوادار مریم که آن روزها با آن شیوه چادر گرفتن و ملاحتش، نیکول کیدمن ما فقرا بود. 
 مریم شاید اولین دختر سر و زبان‌دار تلویزیون بود، محکم و باوقار. وقتی پای عشق وسط آمد مقابل خانواده‌اش ایستاد. قبل از آن دخترها پشت دیالوگ«هرچی آقاجونم بگه» قایم می‌شدند. 
سریال کار حمید لبخنده بود. برای آن روزگار که هنوز خیلی‌هایمان برای خوردن موز دنبال دفترچه راهنما می‌گشتیم، پیتزا ندیده بودیم، خبر نداشتیم ترامپ اختراع شده و لیونل مسی هشت سالش بود، یک شاهکار تمام عیار به شمار می‌رفت. 
21سال بعد همه چیز تغییر کرده. حسن جوهرچی دیروز صبح همه‌مان را غافلگیر کرد و رفت؛ رامین پرچمی لابه‌لای یک مجادله سیاسی‌اجتماعی از صحنه خارج شد و پارسا پیروزفر با آن موهای لَخت دل‌فریب 43ساله است. حالا به جای عشق، این پول است که راه همه چیز را باز می‌کند و آدم‌ها حتی اگر اندازه مریم و محمد لطیف و عاشق پیشه باشند، لزوماً مثل سریال عاقبت به خیر نمی‌شوند. آن روزها با قلب‌های نوجوان یک هفته صبر می‌کردیم تا «در پناه تو» شروع شود؛ غافل از آنکه زندگی همیشه این مجال را نمی‌دهد که «در پناه تو» باشیم. چه با عجله رفتی «محمد»ش!

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی