[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

چگونه در برنامه‌ریزی اقتصادی مخارج خانواده موفق شویم، روزنامه شیراز نوین

تنظیم برنامه‌ریزی برای دخل و خرج و مخارج خانواده امروزه مسئله بسیار مهمی است که هر فردی باید از آن آگاه باشد، اما برنامه‌ریزی اقتصادی مخارج خانواده چگونه است؟ برای پاسخ به این سوال با ما همراه شوید:
ارسطو، اقتصاد را علم خانه‌داری می‌دانست و اصولاً کلمه اقتصاد مشتق شده واژه‌ای یونانی به معنی اقتصاد و خانواده است. اما هنر اقتصاد خانواده که به معنی برقراری تعادل میان منابع محدود درآمدی و مخارج است به چه نحوه قابل دسترسی است؟
ما در طول زندگی کالاهای متعددی مصرف می‌کنیم. برخی از آنها مثل غذا، خوراک و مسکن جزء کالاهای اساسی به حساب می‌آیند و برخی مثل سفر، تفریحات و تجملات جزء کالاهای لوکس مصرفی ماست.
اما برای بهبود وضعیت مخارج و مصارفمان چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم و آیا اصولاً اقتصاد خانواده علمی قابل فراگیری است یا امری ذاتی است که از عهده ما خارج است؟
اقتصاد خانواده یکی از شاخه‌های علم اقتصاد است که سال‌هاست در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا تدریس می‌شود و برای کسب موفقیت در اداره امور خانواده لازم است که با برخی از اصول این علم آشنا شویم. اما بخشی از فراگیری هنر اقتصاد خانواده در اجتماع و در برخورد با مردم حاصل می‌شود.
جالب است بدانید بر اساس یافته‌های متخصصین بانک مرکزی مردم استان‌های آذری زبان کشور، تعادل بیشتری بین هزینه‌ها و درآمدهایشان برقرار می‌کنند و در مقابل مردم نواحی شمال کشور که به دست و دلبازی مشهور هستند، بعضاً درآمدهای ماه‌های آینده خود را هم صرف مخارج امروزشان می‌کنند.
بنابر این، اقتصاد خانواده کلیه رفتارهای روزانه افراد را شامل می‌شود و طبعاً محیط زیست و شرایط اقلیمی زندگی فرد هم بر تصمیمات اقتصادی او تأثیرگزار خواهد بود.
اقتصاد خانواده تنها محدود به خانواده‌های مرفه و ثروتمند نیست. این علم برای اقشار کم درآمد که اتفاقاً دخل و خرجشان هم‌خوانی ندارد کاربردهای بیشتری خواهد داشت.
از نکات قابل توجه در اقتصاد خانواده این است که افزایش درآمد به معنی بهبود معاش خانواده نیست؛ بلکه افزایش درآمد افزایش هزینه‌ها را به دنبال خواهد داشت، بلکه مدیریت هزینه‌هاست که هنر گردانندگان اقتصاد خانواده را آشکار می‌کند. خانواده‌ها نمی‌توانند هنگام مواجه با کمبود بودجه‌شان یک متمم بودجه بیاورند و قال هزینه‌های اضافی را بکنند؛ بنابر این باید قادر باشند هزینه‌ها را مدیریت کنند.
مدیریت اقتصاد خانواده هم مثل تمامی شاخه‌های علم اقتصاد نیاز به اطلاعات دارد تا به بهترین نحو تصمیم‌گیری کند. پیش از تصمیم‌گیری در خصوص هر مطلبی باید از خودتان بپرسید آیا هزینه‌های این کار از عهده من برمی‌آید؟ و یا اصلاً نیازی به انجام این کار و هزینه‌هایش هست؟
آنچه اقتصاد خانواده را منحصر به فرد می‌کند وجود ارتباطات درونی بین نقش‌های شغلی و خانوادگی است. با این وجود نباید فعالیت‌های اقتصاد خانواده را شوخی و سرگرمی دانست؛ بلکه باید با جدیت و برنامه‌ریزی دقیق آنها را پیگیری کرد. این بدان معناست که تمام اعضای خانواده موظف‌اند از سیاست‌های اقتصادی خانواده در جهت پیشبرد اهداف آن تبعیت کنند. مديريت اقتصادی خانواده در شرايط عادی بايد بر اساس ميزان درآمدهای هر يك از اعضای خانواده و  هزينه‌ها تنظيم شود. همان طور كه در خانواده، والدين بايد مديريت عاطفی، روانی و اجتماعی را اعمال كنند، در بحث هزينه كردن و ايجاد تعادل بين دخل و خرج نيز نياز به مديريت است.
ادامه دارد...

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی