[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۴
  • دوره جدید

هشدارقرمز؛ بحران بی‌آبی ، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس مردم را به رعایت الگوی بهینه مصرف و صرفه جویی بیشتر آب توصیه کرد و اظهار داشت‌: سدهای فارس 2 میلیارد و 921 میلیون متر مکعب گنجایش ذخیره آب دارند اکنون یک میلیارد و 434 میلیون مترمکعب آب در این سدها جمع شده که این مقدار آب کمتر از 50درصد از ظرفیت سدهای استان است.
به گزارش روابط عمومی آب منطقه‌ای فارس ، حمیدرضا دهقانی همزمان با هفته صرفه جویی در مصرف آب (یکم تا هفتم تیرماه) اضافه کرد: درسال جاری آبی تا امروز میانگین بارندگی استان حدود389میلی متر بوده است و متاسفانه پراکندگی این بارش ها مناسب نیست طوری که در نقاطی از استان نزدیک به 700میلیمتر بارش داشته ایم و در نقاط دیگر حدود60میلیمتر بارش اتفاق افتاده است. 
دهقانی افزود: از یک میلیارد و 434 میلیون متر مکعب آب موجود در سدهای استان، 486 میلیون متر مکعب آن حجم مرده آب است و فقط 948 میلیون متر مکعب قابل استفاده است.
به گفته وی در سد درودزن با گنجایش 993 میلیون متر مکعب تنها 389 میلیون متر مکعب آب جمع شده که از این میزان 330 میلیون متر مکعب آن حجم مرده آب است و فقط 59 میلیون مترمکعب از آب موجود در این سد قابلیت استفاده دارد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای فارس اضافه کرد: در سد ملاصدرا با گنجایش ذخیره سازی 440 میلیون متر مکعب آب، 70 میلیون متر مکعب آب ذخیره شده که 60 میلیون متر مکعب آن حجم آب مرده است.
دهقانی ادامه داد: در سد سلمان فارسی با 970 میلیون مترمکعب گنجایش ذخیره آب، 826 میلیون مترمکعب آب موجود است و در سد تنگاب فیروزآباد نیز با گنجایش 130 میلیون متر مکعب آب، 65 میلیون مترمکعب آب ذخیره‌سازی شده است.
به گفته وی، حجم آب مرده در سد سلمان فارسی 70میلیون مترمکعب و در سد تنگاب فیروزآباد 4 میلیون مترمکعب است.
این مسئول افزود: در سد رودبال نیز با 82 میلیون متر مکعب گنجایش ذخیره آب 80 میلیون متر مکعب آب در آن موجود است که 10 میلیون متر مکعب آن حجم مرده است. همچنان در سد چشمه عاشق نیز با 69 میلیون متر مکعب گنجایش ذخیره آب 42 میلیون متر مکعب آب در آن موجود است.
رئیس هیات مدیره آب منطقه‌ای فارس درخصوص وضعیت اعتبارات نیز گفت: درسال مالی 95که تا آخرتیرماه جاری ادامه دارد این شرکت ازمنابع مختلف مثل اوراق مشارکت‌، اسنادخزانه حدود 2700میلیارد ریال اعتبار جذب و در طرح‌های آب استان هزینه کرده است.
وی درخصوص تامین و انتقال آب شرب مردم استان فارس نیز گفت‌: درحال حاضر اولویت وزارت نیرو و این شرکت تامین آب شرب مردم است و آب منطقه‌ای فارس دراین راستا تعداد هفت طرح آبرسانی به شهرها و روستا‌های مسیر این طرح ها در دست ساخت دارد.
وی از مردم استان خواست همچنان صرفه جویی در مصرف آب را در زندگی خود سرلوحه قرار دهند و آن را به عنوان یک فرهنگ به فرزندان خود منتقل کنند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی