[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۵
  • دوره جدید

ادامه روزه آب در سلطان‌آباد، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - امین افشار  

درست در آستانه بزرگترین عید مسلمانان، مردم سلطان آباد روستایی در یک قدمی کلانشهر شیراز به دلیل نداشتن آب شرب پیش از ظهر دیروز در مقابل استانداری فارس تجمع کرده و سعی کردند گلایه خود از وضعیتی که به گفته خودشان بحرانی است را به گوش مسئولان برسانند.
سلطان آباد با بیش از ۱۵ هزار نفر جمعیت در چند قدمی شیراز با کمبود آب آشامیدنی روبرو است. مشکل کم آبی این روستا با توجه به افزایش جمعیت شدید تر شده و در این روزهای گرم تابستان مردم در شرایط کم آبی هستند و در برخی مناطق این روستا به گفته خودشان حدود ۵۰روز است که قطره ای آب نداشتند.
علی اکبر رحیمی، یکی از اهالی سلطان آباد که در تجمع دیروز مقابل استانداری فارس حضور داشت به خبرنگار شیراز نوین گفت: در طول مدت ماه مبارک رمضان قطره ای آب در لوله کشی آب منزل ما نبود و حدود سه ساعت قبل از افطار به‌همراه پسر کوچکم دبه به دست، به سمت شهرک‌های اطراف می‌رویم تا از آنجا آبی برای شرب بیاوریم.
وی ادامه داد: با این وضعیت ما در این منطقه عید نداریم و مجبوریم بعد ماه مبارک نیز در این گرما تابستان نبود آب آشامیدنی را تحمل کنیم.
رحیمی می‌گوید: تاکنون چندین سال است که مسئولین با فرا رسیدن تابستان و کمبود آب این منطقه وعده و قول حل مشکل را می‌دهند که متاسفانه هیچوقت عملی نشده است.
حدود ۷۰۰ روستا در فارس آب ندارد
معاون فنی و امور عمرانی فرمانداری شیراز در گفتگو با شیراز نوین، با اشاره به اینکه بین ۶۰۰تا ۷۰۰ روستا در فارس آب آشامیدنی ندارند و با تانکر آبرسانی می‌شوند گفت: شیراز بیش از ۴۰درصد جمعیت استان را در خود جای داده و قسمتی از این جمعیت در حاشیه این کلانشهر ساکن شده که بخشی از این حاشیه نشینی، در روستاهایی است که در حاشیه شیراز قرار دارند.
فرهاد امیدوار بر کوتاهی‌های گذشته که در زمینه ساخت و سازهای غیرمجاز انجام شده تاکید کرد و افزود: دستگاه‌های مربوطه نظیر امور اراضی که مانع تغییر کاربری‌ها نشده، مسکن و شهرسازی و همچنین شهرداری شیراز بعنوان کنترل کننده ساخت و ساز مقصر این موضوع هستند.
وی ادامه داد: به هر حال این روند که حاصل کوتاهی‌های زیادی در طول سال‌ها است شکل گرفته و مردمی که در روستای سلطان آباد زندگی می‌کنند ایرانی هستند و باید برای مشکلات آنها چاره اندیشی شود و لازمه این تدبیر نرمش است، هرچند که با زمین خواران این منطقه باید برخورد جدی صورت گیرد.
معاون عمرانی فرمانداری شیراز با تاکید بر نیاز مردم این منطقه به آب، برق و گاز و همچنین با اشاره به این نکته که قانون به دلیل ساخت و سازهای غیر مجاز اجازه خدمات رسانی را نمی دهد، خاطرنشان کرد: اهالی سلطان آباد مردمی کم توقع هستند و اکنون نیز مشکل کم آبی به آنها فشار آورده است.
وی اضافه کرد: خوشبختانه مدیرعامل آبفا روستایی استان فارس با همکاری خوبی که داشته از محل اعتبارات متمرکزی که در اختیار وی بوده در بحث آبرسانی به روستای سلطان آباد و تمام روستاهای در حریم شهر شیراز برنامه ریزی خوبی انجام داده است.
امیدوار تصریح کرد: تا بهبود شرایط آب شرب مقرر شده که آبرسانی با تانکر به مردم و اهالی این مناطق تقویت شده و افزایش یابد.
وی با اشاره به مشکل کم آبی و جدی بودن آن در سطح شهرستان و همچنین شهر شیراز و لزوم صرفه جویی مردم گفت: برای این موضوع برنامه ریزی لازم انجام شده و بر اساس توافق چاه‌های بهداشتی و سالم در اختیار آبفا شهری قرار گرفته تا این چالش حل شود.
معاون فرماندری شیراز عنوان کرد: مردم این روستاها و خصوصا سلطان‌آباد از تصمیمات شتاب زده و احساسی خودداری کنند، قطعا تمامی مردم جز خانواده دولت هستند و چاره جویی لازم برای حل این موضوع انجام خواهد شد. وی اضافه کرد: تصمیم گیری در این زمینه باید در سطح استان و بصورت سیستمی و با استفاده از پتانسیل مناطق و منابع موجود انجام شود.
وی با توجه به سیل مهاجرت به سوی کلانشهر شیراز تاکید کرد: لازم است به رونق اشتغال در سطح شهرها و روستاهای کوچک کمک شود که از مهاجرت‌های این چنینی و بی رویه و به طبع آن از بروز مشکلات عدیده جلوگیری کرد.
امیدوار با اشاره به آگهی خط انتقال آب شرب سلطان آباد خبر داد: از اول مردادماه جاری کار شروع خواهد شد و تا پایان آذرماه امسال نیز به اتمام و بهره برداری خواهد رسید و مشکل آب شرب سلطان آباد حل خواهد شد و تا آن زمان نیز تقویت آبرسانی با تانکر و ایستگاه پمپاژ در دستور کار است.
دو هزار خانوار در سلطان آباد حدود دو ماه است، قطره‌ای آب شرب ندارند
دهیار سلطان آباد در پی تجمع اهالی این روستا مقابل استانداری فارس در گفتگو با خبرنگار شیراز نوین گفت: مردم این روستا حدود ده سال است که با مشکل کمبود و نداشتن آب شرب دست و پنجه نرم می‌کنند و هر سال نیز وضعیت بدتر شده است.
فرمانی تاکید کرد‌: مسئولان همیشه برای بهبود شرایط قول مساعد داده اند و متاسفانه همیشه زیر قول خود زده تا اینکه اکنون مردم این منطقه نسبت به تحقق وعده‌ها بدبین شده اند.
وی ادامه داد: حداقل دو هزار خانوار در سلطان آباد بیش از ۵۰روز است که قطره ای آب نداشته اند و تحمل این شرایط برای آنها دیگر غیرقابل تحمل شده است.
وی به عدم انجام هیچگونه عملیات اجرایی در حال حاضر برای بهبود بی آبی سلطان آباد اشاره کرد و گفت: اواسط سال گذشته توافقی بین فرمانداری و آبفا شیراز مبنی بر حل مشکل بی آبی این روستا انجام شد و این مسئولین قول دادند که در دهه فجر و بهمن ماه سال ۹۵ سیستم آبرسانی جدید به بهره برداری و مشکل آب شرب سلطان آباد بطور کامل حل شود اما این بار نیز مانند دفعات قبلی به وعده عمل نشد و اکنون نیز دوباره وعده حل مشکل در آذرماه را می‌دهند.
دهیار سلطان آباد افزود: این وعده‌ها ۱۰ ساله است و متاسفانه مردم دیگر این وعده‌ها را باور نمی‌کنند و اعتمادی به این گونه قول‌ها ندارند.
وی نحوه آبرسانی با تانکر به مردم این روستا را جوابگوی جمعیت حدود دو هزار خانوار ندانست و گفت: هشت عدد تانکر به این امر اختصاص داده اند که هر تانکر درب هر منزل حدود ۲۰دقیقه معطل می‌شود تا مخزن آب آن خانه را پر کند و هر تانکر تقریبا برای تامین آب چهار منزل کفایت می‌کند که گماشتن تنها هشت تانکر برای آبرسانی به حدود دو هزار خانوار در حد شوخی است. فرمانی خاطرنشان کرد: وضعیت آب شرب سلطان آباد اسفبار و به حد بحران رسیده و اکنون مسئولین باید این وضعیت ویژه را درک کنند و خارج از سیستم اداری، کاغذبازی و تشریفات اداری کاری انجام دهند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی