[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۳۱
  • دوره جدید

تجلیل از مجریان طرح بزرگ آموزشی فرهنگ شهروندی «شهر فرزانگان» در شیراز، روزنامه شیراز نوین

شهردار شیراز گفت: سیستم آموزش ابتدایی در شهر شیراز با اجرای طرح بزرگ آموزشی «شهر فرزانگان» متحول شده است.
مهندس علیرضا پاک‌فطرت در آئین تجلیل از مجریان طرح بزرگ آموزشی فرهنگ شهروندی «شهر فرزانگان» با اشاره به اینکه دوران ابتدایی یکی از حساس‌ترین دورانی است که شخصیت انسان‌ها در آن شکل می‌گیرد، اظهار کرد: انسان‌ها اگر دانشمند هم بشوند بنیان آن در دوران ابتدایی گذاشته می‌شود.
وی افزود: اگر آموزشی که به دانش‌آموزان در سنین کودکی و نوجوانی ارائه می‌شود به درستی صورت گیرد اعتماد به نفسی که آن دانش‌آموز پیدا می‌کند می‌تواند بنیان ترقی او باشد.
شهردار شیراز با اشاره به اینکه آموزش به کودکان باید از همان زمان تولد آغاز شود، بیان کرد: اگر آموزش‌های لازم در سال‌های ابتدایی تولد کودکان به درستی ارائه شود این آموزش‌ها در کودکان نهادینه می‌شود و بازتاب آن در سنین بزرگسالی در جامعه مشهود خواهد بود.
علیرضا پاک‌فطرت با تاکید بر اینکه دولت و شهرداری‌ها باید به آموزش به ویژه در دوران ابتدایی توجه بیشتری داشته باشند، خاطرنشان کرد: سیستم‌های آموزشی کشورهای پیشرفته بر همین اساس عمل می‌کند و آموزش‌های شهروندی و اجتماعی در کنار سایر آموزش‌ها از دوران کودکی ارائه می‌شود.
وی به بازدید از مدارس کشور ژاپن در شهر توکیو اشاره و تصریح کرد: بخشی از آموزش‌های شهروندی به کودکان در این شهر در اماکن عمومی مانند ایستگاه مترو، مراکز خرید و در خیابان‌ها ارائه و کلاس‌های درس در این اماکن برگزار می‌شود.
شهردار شیراز، تشکیل کلاس‌های درس در اماکن عمومی و آموزش به کودکان در این نقاط را در تربیت شهروندانی آگاه و دلسوز به مسائل شهری و همچنین دلسوز نسبت به دیگر شهروندان بسیار موثر دانست و بیان کرد: طرح شهر فرزانگان می‌تواند در تحقق این هدف در شیراز نقش مهمی ایفا کند.
علیرضا پاک‌فطرت عنوان کرد: ارائه مفاهیم آموزش شهروندی مانند استفاده صحیح از مترو، اتوبوس و سایر وسایل حمل و نقل عمومی، نحوه عبور صحیح از خیابان، استفاده صحیح از مسیرهای دوچرخه‌سواری و پیاده‌راه‌ها، چگونگی برخورد با توریست‌ها و گردشگران و غیره از مهمترین مباحثی است که در طرح شهر فرزانگان ارائه می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه ارائه صحیح و کاربردی کردن این آموزش‌ها سبب کاهش بسیاری از هزینه‌های نگهداری شهر می‌شود، اظهار کرد: نتایجی که از این شیوه آموزشی در کشورهای توسعه یافته حاصل شده نشان‌دهنده این مهم است که تفکر و انرژی انسان‌ها به جای هدر رفتن در مسائلی مانند جمع کردن زباله در تولیدات مورد استفاده قرار می‌گیرد.
شهردار شیراز افزود: این نوع شیوه آموزش نه تنها سبب کاهش ناهنجاری‌های جامعه می‌شود بلکه به کاهش پرونده‌های قضایی و تمرکز دستگاه قضایی بر نظارت بر اجرای صحیح قوانین نیز کمک می‌کند.
علیرضا پاک‌فطرت یکی از مهم‌ترین عوامل توجه معلمان و سیستم آموزش کشور به آموزش پایه اول تا ششم را نداشتن هیچ دغدغه‌ای برای معلمان عنوان کرد و گفت: معلم و مدیر مدرسه هیچوقت نباید نگران مشکلاتی جز آموزش کودکان باشند تا این شیوه آموزش به درستی اجرایی شود.
وی سیستم آموزشی به ویژه در دوره ابتدایی را مستلزم بازنگری دانست و تصریح کرد: طرح شهر فرزانگان که با ابتکار شهرداری شیراز و با همکاری اداره کل آموزش و پرورش فارس در شیراز کلید خورده است باید تسری و به الگویی در کشور تبدیل شود.
شهردار همچنین بر لزوم استمرار این طرح برای مقاطع کلیدی دیگر تاکید و خاطرنشان کرد: برخی مفاهیم معنوی و ملی با تقویت اعتماد به نفس دانش‌آموزان در نهایت منجر به پیشرفت کشور می‌شود.
توجه به نهاد خانواده، زیربنای توسعه پایدار جوامع اسلامی است
مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس گفت: توجه به نهاد خانواده و به ویژه آموزش ویژه این نهاد مهمترین زیربنای توسعه پایدار کشورها به ویژه جوامع اسلامی است.
حمیدرضا آذری در این مراسم افزود: کشور ما اگر می‌خواهد به توسعه پایدار برسد، باید نهاد خانواده و آموزش و پرورش که با تولد انسان به وجود آمده، مورد توجه کشور و برنامه‌ریزان قرار گیرد.
وی ضمن قدردانی از ابتکار مفید شهرداری شیراز برای اجرای طرح شهر فرزانگان، تصریح کرد: اگر این دو نهاد در کنار دیگر دستگاه‌های تاثیرگذار کارکردهای خود را به خوبی انجام دهند آن جامعه از بسیاری از آسیب‌ها مصون خواهد ماند.
مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس با تاکید بر اینکه نهاد خانواده سنگ زیربنای انسجام و پیشرفت یک جامعه است، خاطرنشان کرد: متاسفانه خانواده در دنیای امروز نهادی است همراه با چالش‌ها و مشکلات زیاد در ایران و این برای کشوری با هنجارهای مذهبی زیبنده نیست.
آذری با اشاره به اینکه آموزش انسان در کشورهای توسعه‌یافته حتی قبل از تولد فرد مورد توجه سیستم حاکم قرار می‌گیرد، تصریح کرد: در کشور ما آموزش انسان‌ها به اینگونه است که ما صبر می‌کنیم افراد بزرگ شوند و ساختار آنها شکل گیرد و بعد وارد کارهای تربیتی شویم اما این شیوه آموزش باید بازنگری شود تا کودکان از همان دوران کودکی، اجتماعی و فرهنگ‌پذیر شوند.
وی بر لزوم آموزش به انسان‌ها از دوران کودکی و همکاری دستگاه‌های مربوطه مانند آموزش و پرورش، شهرداری، رسانه‌ها و غیره تاکید و بیان کرد: باید کارهای تربیتی از همان دوران کودکی در اولویت قرار گیرد تا افراد در سنین بزرگسالی هنجارهای جامعه را رعایت کنند.
«شهر فرزانگان» با آموزش 23 هزار دانش‌آموز شهر شیراز به کار خود پایان داد
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: بیش از 23 هزار دانش‌آموز مقطع ابتدایی در شهر شیراز در سال تحصیلی گذشته تحت پوشش طرح شهر فرزانگان قرار گرفتند. 
احمد همتی نیز در این آئین با بیان اینکه این طرح برای چهارمین بار در شیراز اجرا شده است، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در سفر به فارس، شیراز را با عنوان شهر فرزانگان یاد کردند.
وی با اشاره به اینکه طرح آموزش شهر فرزانگان با همکاری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز و اداره کل آموزش و پرورش استان فارس اجرایی شده است، افزود: در نخستین سال اجرای این طرح، دانش‌آموزان پایه دوم انتخاب شدند تا آموزش‌های شهروندی و اجتماعی به آنها ارائه شود.
معاون فرهنگی شهردار شیراز همچنین به اجرای این طرح در سال‌های دوم و سوم برای دانش‌آموزان پایه سوم و چهارم نیز اشاره و تصریح کرد: در صورتی آموزش‌های شهروندی به نتایج پیش‌بینی شده دست خواهد یافت که مستمر باشد.
همتی با بیان اینکه هر سال با حضور کارشناسان شهرداری و آموزش و پرورش، طرح شهر فرزانگان آسیب‌شناسی و نقاط ضعف و قوت کتابی که تدریس می‌شود بررسی می‌شود، خاطرنشان کرد: با نتایج حاصل شده از این کارشناسی‌ها سال تحصیلی گذشته کتاب جامع‌تری تدوین و تدریس شد.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با اشاره به اینکه این کتاب در 13 فصل به مباحث آموزشی فرهنگ شهروندی و اجتماعی ویژه کودکان می‌پردازد، بیان کرد: کمیته‌ای از کارشناسان حوزه اجتماعی شهرداری شیراز و آموزش و پرورش برای سال تحصیلی جاری کتابی غنی و جامع برای پایه سوم ابتدایی تدوین کرده که تدریس آن در دستور کار قرار گرفته است. وی همچنین به حمایت‌های مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس و شهردار شیراز، از اجرای طرح آموزشی شهر فرزانگان اشاره و عنوان کرد: این برنامه مشترک فرهنگی در سال جاری در سطح گسترده 23 هزار دانش‌آموز شهر شیراز در پایه سوم ابتدایی را تحت پوشش قرار داد.
معاون فرهنگی شهردار شیراز با بیان اینکه هر جامعه‌ای که امروز بالنده و قانونمند و مردمی، با آستانه تحمل بالا و کمترین آسیب‌های اجتماعی در دنیا وجود دارد به دلیل حضور معلمان خوب بوده است، گفت: کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه به واسطه معلمان محقق می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی