[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

«حدادی» و «صمد» امتیازآورترین بسکتبالیست‌های آسیا، روزنامه شیراز نوین

ایسنا: سایت فدراسیون جهانی بسکتبال در گزارشی به امتیازآورترین بازیکنان قاره کهن در یک دهه گذشته اشاره کرده که حامد حدادی و صمد نیکخواه‌بهرامی دو نفر اول هستند.
در این گزارش حامد حدادی به عنوان امتیازآورترین بازیکن آسیا از سال 2007 شناخته شده که با کسب 649امتیاز بالاتر از صمد نیکخواه بهرامی و ژیان لیان چینی قرار دارد. سایت رسمی فدراسیون جهانی در گزارش خود نوشته‌است:
بهترین بعد از یائو مینگ
اجازه دهید ابتدا با ژیان لیان شروع کنیم که بعد از یائو مینگ بهترین بازیکنی است که بسکتبال چین معرفی کرده ‌است. بازیکن 213سانتی‌متری تیم ملی این کشور بعد از اینکه یائو مینگ در المپیک 2008 از تیم ملی خداحافظی کرد، اصلی‌ترین بازیکن این کشور نام گرفته‌است. او جام ملت‌های سال 2007 را از دست داد چون چین تیم ملی دوم خود را به رقابت‌ها اعزام کرد. با این حال ژیان لیان بدون حضور در این رقابت‌ها توانسته 551امتیاز برای خودش داشته باشد. توانایی فنی این بازیکن، امتیازآوری‌اش، توانمندی در امتیازآوری در کنار سبد، هوش بالا و تجربه‌اش باعث می‌شود که این بازیکن در رقابت‌های کاپ آسیای پیش‌رو نیز ستاره چین باشد و نتوان به سادگی از نام او عبور کرد.
 کابوس مدافعان
از سال 2007 صمد نیکخواه بهرامی به کابوسی برای بازیکنان بدشانسی تبدیل شد که باید او را دفاع می‌کردند. نیکخواه بهرامی ستاره‌ای در تیم ملی ایران بود که از تمام هم‌پست‌هایش فیزیکی بزرگ‌تر دارد و البته سریع و چاپک است. حمل توپ نیکخواه فوق‌العاده است و در کنار آن مبارز بودن و جنگندگی برای برد دیگر ویژگی صمد به حساب می‌آید. به یاد دارید که او در دیدار رده بندی قهرمانی آسیا در سال 2015 موفق شد 35امتیاز کسب کند و دیدید که با ژاپن چه کار کرد؟ خیلی ناراحت کننده است که بگوییم صمد را در کاپ آسیای 2017 نداریم اما هیچ بعید نیست که به یکباره فرد جدیدی مثل او در تیم ملی ایران ظاهر شود. صمد 615امتیاز در آسیا کسب کرده و دومین امتیازآور قاره کهن به حساب می‌آید.
آقای آسیا
به همان اندازه که توانایی‌های صمد نیکخواه بهرامی در رشد بسکتبال ایران در آسیا تأثیرگذار بوده، باید به نقش پررنگ حامد حدادی سنتر بلند قامت ایران نیز اشاره کرد که در این رشد تأثیرگذار واقع شده ‌است. شاید ژیان لیان بعد از یائو مینگ توانسته رهبر خوبی برای تیم ملی چین باشد اما حدادی به خوبی جای این سنتر چینی را در قاره آسیا پر کرده ‌است. می‌توان فینال آسیا در سال 2007 را بهترین بازی حامد حدادی عنوان کرد. جایی که او اولین تورنمنت رسمی‌اش در رده بزرگسالان را تجربه می‌کرد و برابر لبنان 31امتیاز و 10ریباند داشت و نقش اصلی در قهرمانی تیمش را ایفا کرد. حدادی 218سانتی‌متر قامت دارد اما قدبلند و فیزیکش تنها عامل بهترین بودن او نیست. ریباند، بلاک شات،‌ فضاسازی، پاس دادن و توانایی امتیازآوری اش از منطقه سه امتیازی از جمله توانایی‌هایی است که حدادی دارد. این نکته هم مهم است که او به خوبی از فیزیکش برابر حریفان استفاده می‌کند. نکته اصلی که باعث شده حدادی هنوز بهترین باشد و در تیم ملی ایران نقش اصلی را ایفا کند، این است که توانایی بالایی در هماهنگ کردن خودش با شرایط دارد و خیلی سریع در تیم جا می‌افتد. حدادی با کسب 649امتیاز، امتیازآورترین بازیکن قاره کهن است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی