[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۵
  • دوره جدید

حلقه مغناطیسی دور اورانوس روزانه باز و بسته می‌شود ، روزنامه شیراز نوین

تحقیقات دانشمندان براساس اطلاعات یک مأموریت فضایی در ۳۰سال قبل نشان می‌دهد «مگنتوسفر» اورانوس در عکس العمل به بادهای خورشیدی روزانه باز و بسته می‌شود.
با توجه به حوزه مغناطیسی متلاطم، هجوم بادهای خورشیدی و مگنتوسفری که مانند کلید برق عمل می‌کند، وضعیت جوی اورانوس شبیه یک کابوس است. این در حالی است که مگنتوسفر این سیاره عظیم یخی با زمین مشابه است.
«مگنتوسفر» به منطقه‌ای اطراف زمین و سیارات دیگر گفته می‌شود که حوزه مغناطیسی آن تأثیرگذار است.
اکنون مؤسسه جورجیا تک با تحلیل داده‌های جمع آوری شده از ۳۰سال قبل (به وسیله فضاپیمای Voyager۲) تحقیق جدیدی انجام داده است. محققان این مؤسسه متوجه شده اند «مگنتوسفر» این سیاره یخی بزرگ هیچ شباهتی به زمین ندارد.
 شبیه سازی‌ها نشان داده اند به جای آنکه «مگنتوسفر» اورانوس در عکس العمل نسبت به بادهای خورشیدی باز و بسته شود، به طور یکپارچه، روزانه و همزمان با گردش ۱۷.۲۴ساعته سیاره باز و بسته می‌شود.
کارول پتی مدیر این پروژه تحقیقاتی می‌گوید: حوزه مغناطیسی اورانوس خیلی سریع متلاطم می‌شود. در این تحقیق آمده است: هنگامی که بادهای خورشیدی مغناطیسی با حوزه مغناطیسی متلاطم سیاره همخوان می‌شود، «مگنتوسفر» سیاره به طور روزانه باز و بسته می‌شود. این رفتار سیاره تفاوت زیادی با زمین دارد. حوزه مغناطیسی اورانوس به سرعت متلاطم می‌شود. هنگامی که بادهای مغناطیسی خورشیدی به این حوزه وارد می‌شوند، «مگنتوسفر» اورانوس از فضایی باز به بسته تبدیل می‌شود. این روند به طور روزانه اتفاق می‌افتد. طبق مطالعات این دانشمندان برخلاف تصورات، رفتار اورانوس اختلاف زیادی با زمین دارد. «مگنتوسفر» زمین همراه مدار زدن سیاره، می‌چرخد و همیشه به سمت خورشید است. همچنین مگنتوسفر سیاره خاکی فقط در عکس العمل به تغییرات در بادهای خورشیدی باز و بسته می‌شود. اما اورانوس همزمان با مدار زدن حرکت می‌کند و به همین دلیل حوزه مغناطیسی آن با زاویه ۶۰درجه نسبت به محور آن قرار دارد. در نتیجه حوزه مغناطیسی سیاره در عکس العمل به بادهای خورشیدی به طور نامنظم متلاطم جابه جا می‌شود. این سیاره ۲میلیارد مایل با زمین فاصله دارد و به همین دلیل مشاهده آن سخت است. درک شیوه رفتار «مگنتوسفر» سیاره‌های عظیم یخی مانند اورانوس و نپتون در فرایند مطالعه حیات در سیارات تازه کشف شده اهمیت زیادی دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی