[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

رویای پایان جنگ بر پرده نقره‌ای، روزنامه شیراز نوین

چندسالی است سینمای ابرقهرمانی را کاراکترهای مردانه تصاحب کرده‌اند و سینمای گیشه‌مدار، گروهی از مخاطبان خود را به دلیل اصرار زیادی که بر حضور آنها انجام گرفته، از دست داده است. به همین منظور شرکت‌های سرمایه‌گذاری در عرصه سینمایی تصمیم گرفتند به سراغ کاراکتری که در دهه‌های اخیر به فراموشی سپرده شده بود رفته و او را از بایگانی ابرکاراکترها بیرون بکشند. «زن شگفت‌انگیز» در مجموعه آثار بتمن و سوپرمن، گوشه‌ای از توانمندی‌های پوپولیستی خود را به عرصه نمایش گذاشت. شرکت دی‌سی فیلمز پس از ارزیابی استقبال عمومی از این اثر تصمیم گرفت بودجه 150میلیون دلاری برای ساخت فیلم به آن اختصاص داده و با بهره‌برداری از پیشرفته‌ترین امکانات در زمینه جلوه‌های ویژه، آن را به اکران عمومی برساند. این فیلم با افتتاحیه امیدوارکننده 100میلیون دلاری آغاز کرد و هم‌اکنون با فروش مبلغی در حدود هفتصد میلیون دلار با قدرت کار خود را در گیشه ادامه می‌دهد. به یاد داشته باشیم که «زن شگفت‌انگیز» رقبای بزرگی نظیر «مومیایی» با شرکت تام کروز و «دزدان دریای کاراییب» و «نگهبانان کهکشان» را در کنار خود احساس می‌کند و کسب فروش هفتصد میلیون دلار موفقیتی بزرگ به حساب می‌آید.  
فیلم، داستان شاهزاده‌ای جنگجو به نام دایانا است که در اوایل قرن بیستم میلادی در جزیره‌ای سکونت دارد. اما زمانی که او یک خلبان ارتش ایالات متحده به نام استیو را ملاقات می‌کند و از وقوع جنگ جهانی اول مطلع می‌گردد و خانه و کاشانه‌اش را به مقصد لندن ترک می‌کند تا عاملی باشد برای پایان دادن به جنگ و خشونت‌های ناشی از آن. اما اوضاع همانند خواسته آنها پیش نمی‌رود و ماجراهای زیادی در انتظار قهرمان داستان است. داستان فیلم بر پایه ادبیات مستقیم و بی‌آلایش است و گذشته‌ای از وجهه تاریخی آن، نشانی از اسطوره‌های یونان هم در آن دیده می‌شود.
پس از ورود به فاز جنگ‌های جهانی، فیلم کاملاً سبک و سیاق آثار مارول در آیرون من و انتقام‌جویان را پیش گرفته است و به جز جذب گروه‌های تین‌ایجری به چیزی نمی‌اندیشد. بخش اصلی فیلم همان‌طور که انتظار می‌رود، به سکانس‌های پرفراز و نشیب رویارویی قطب‌های مثبت و منفی اختصاص یافته است. در آغازین دقایق، زن شگفت‌انگیز به لطف جلوه‌های ویژه نمایش درخشانی دارد و یکی از سرگرم کننده‌ترین آثار باکس آفیس در سال‌های اخیر است. کارگردان زن شگفت‌انگیز که فیلم «هیولا» را در کارنامه حرفه‌ای خود دارد، پس از مدت طولانی در فعالیت در سریال‌سازی تصمیم به بازگشت به سینما گرفته و کارگردانی «زن شگفت‌انگیز» را با دستمزد قابل توجه پنجاه میلیون دلار برعهده گرفته است. علاقه وی به سینمایی که بر اساس جلوه‌های ویژه شکل می‌گیرد، سبب شده است در طی آن ارجاعات زیادی به بتمن و سوپرمن داشته باشد.
انتخاب گل گادوت به عنوان بازیگر اصلی فیلم، حاشیه‌های زیادی به دنبال داشت و همین موضوع سبب شده وی تلاش فراوانی برای ارتقای کیفیت نقش‌آفرینی از خود به نمایش گذاشته و نظر مساعد منتقدان را جلب کند. او توانسته ابهت و غرور یک ابرقهرمان را به تصویر بکشد و در بیشتر لحظات فیلم نیز بازی زیرپوستی و تحسین‌آمیزی ارائه کند. مروری بر کارنامه دی سی فیلم نشان می‌دهد که «زن شگفت‌انگیز» به عنوان یکی از موفق‌ترین آثار کمپانی دی سی فیلمز در طی سال‌های اخیر است. فیلمی مفرح که با استفاده از فرمول‌های رایج مارول شکل گرفته و به طور حتم طرفداران رقیب را هم راضی خواهد کرد. اما در یک نگاه کلی، نباید از سینمای ابرقهرمانی انتظار داشت نظر مساعد منتقدان را جلب کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی