[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

جمالی نوبندگانی: قطر زیر بار شروط غیرمنطقی ریاض نمی‌رود ، روزنامه شیراز نوین

خانه ملت: عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه بدون شک با توجه به مواضع قطر طی چند روز گذشته، این کشور شرایط غیرمنطقی سعودی‌ها را نخواهد پذیرفت، گفت: مطمئناً در این بین آمریکا بر اساس منافع خود به این اختلافات دامن خواهد زد تا بتواند به منافع خود دست پیدا کند.
محمد جواد جمالی نوبندگانی اظهار نظر برخی مقامات کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس پیرامون اینکه اگر قطر شروط 13گانه سعودی‌ها را نپذیرد از این شورا اخراج می‌شود و تحریم‌های بیشتری در انتظار دوحه خواهد بود، اظهار داشت: بدون شک با توجه به مواضع قطر طی چند روز گذشته، این کشور شرایط غیرمنطقی و غیرعادلانه سعودی‌ها را نخواهد پذیرفت.
وی با اشاره به اینکه شورای همکاری خلیج فارس به وسیله آمریکا در زمان حمله صدام به ایران برای حمایت کشورهای منطقه از رژیم بعث علیه ایران تشکیل شده بود تا منافع آمریکا و صهیونیست‌ها را تأمین نماید، گفت: سعودی‌ها از همان ابتدا درصدد به قدرت رسیدن و در اختبار گرفتن این شورا را داشتند و داعیه بزرگی و پدرخواندگی آنها هر روز بیشتر از قبل بود.
نماینده مردم فسا با بیان اینکه البته خاندان آل سعود و بنی تمیم از قدیم با هم درگیری و اختلاف نظرهای فراوانی در خصوص مسائل منطقه‌ای و اوضاع جهان اسلام داشتند، تصریح کرد: قطری‌ها که از سیاست‌های کاملاً بی منطق، اختلاف افکنانه سعودی‌ها و خرید تسلیحات فراوان احساس خطر می‌کردند، بعد از مدتی اختلافات و نگرانی‌های خود را از مواضع و سیاست‌های ریاض اعلام کردند که این اقدام به مذاق سعودی‌ها خوش نیامد و این کشور را تحریم و تحت محاصره اقتصادی در آوردند.
وی با اشاره به وضعیت مناسب قطر در مسائل اقتصادی و ارتباط با دیگر کشورها،‌ افزود: سران این کشور نیز با توجه به موقیعت مناسب اقتصادی حاضر به پذیرش قیمومیت و سلطه سعودی‌ها در منطقه و شورای همکاری خلیج فارس و به راه اندازی پیمان خودخوانده برای مقابله با تروریستی که دست پرورده تفکر وهابیت است، نمی‌باشند.
جمالی نوبندگانی با بیان اینکه اکنون نوعی واگرایی از سوی قطر نسبت به سعودی‌ها به وجود آمده و اختلافات آنها به دلیل سیاست‌های غیرمنطقی و خودخواهانه سعودی‌ها در حال گسترش است، بیان داشت: مطمئناً در این بین آمریکا بر اساس منافع خود به این اختلافات دامن خواهد زد تا بتواند به منافع خود دست پیدا کند.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تأکید بر اینکه آمریکا سیاست دوگانه‌ای را در قبال اختلاف دوحه و ریاض در پیش گرفته تا منافع بیشتری را کسب نماید، گفت: بدون شک واشنگتن بعد از چندی به سراغ باج خواهی از قطر خواهد رفت و بعد از کسب امتیازهای به سود خود و باج خواهی،‌ روابط قطر و سعودی‌ها را بهبود می‌دهد تا از این وضعیت به نفع خود سوءاستفاده 
نماید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی