[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

کثیف‌ترین وسایلی که هر روز با آنها سروکار داریم، روزنامه شیراز نوین

قسمت دوم
اسکناس: اسکناس‌ها می‌توانند با ۲۰۰هزار باکتری پوشیده شده باشند. با در نظر گرفتن این نکته که اسکناس پیش از آن که به دست شما برسد در تماس با افراد مختلفی بوده است، این مسئله چندان هم جای شگفتی ندارد. کارت اعتباری شما نیز بدون باکتری نیست!
منو رستوران: پیش از آن که به منو رستوران دست بزنید، بهتر است دوباره فکر کنید و به جای آن که انگشت خود را به دنبال غذای مورد علاقه روی منو بکشید، این کار را بدون تماس با آن انجام دهید؛ زیرا منو رستوران می‌تواند تا ۱۰۰برابر باکتری بیشتر نسبت به یک کاسه توالت داشته باشد.
کیف دستی: در کیف‌های دستی هرچیزی از گوشی هوشمند تا لوازم آرایش و البته باکتری یافت می‌شود. نتایج یک پژوهش نشان داده است به طور میانگین کیف دستی سه برابر میکروب بیشتری نسبت به یک کاسه توالت دارد و کیف‌های دستی که به طور مرتب استفاده می‌شوند، تا ۱۰برابر میکروب بیشتری دارند. بیشترین میزان میکروب‌ها در دسته کیف‌ها قرار دارند.
چرخ خرید فروشگاه: دسته چرخ خرید در مراکز خرید توسط مشتریان مختلف لمس می‌شود. با در نظر گرفتن این حقیقت که چندان به نظافت چرخ‌های خرید توجه نمی‌شود، جای شگفتی باقی نمی‌ماند که میکروب‌های بیشتری روی سطح آنها نسبت به یک کاسه توالت پیدا شود.
فرش و موکت: فرش و موکت با ۷۰۰برابر باکتری بیشتر نسبت به یک کاسه توالت یکی از بخش‌های پر باکتری خانه است. در حقیقت، ۲۰۰هزار باکتری می‌توانند در هر اینچ مربع از یک فرش خانگی معمولی یافت شوند.
فرمان ماشین: پیش از آن که وارد خودروی خود شوید، ممکن است با سطوح مختلف حاوی میکروب در تماس باشید و هنگامی که غربیلک فرمان را لمس می‌کنید تمامی آنها را منتقل می‌کنید. غربیلک فرمان می‌تواند تا ۵برابر باکتری بیشتر نسبت به یک کاسه توالت داشته باشد و این شرایط هنگامی که داخل خودرو عطسه می‌کنید، بدتر می شود.
تخته آشپزی: پژوهش صورت گرفته توسط دانشگاه آریزونا نشان داده است تخته آشپزی که برای خرد کردن مواد غذایی استفاده می‌شود، به ویژه آنهایی که برای خرد کردن گوشت خام کاربرد دارند، تقریباً ۲۰۰برابر باکتری بیشتر نسبت به یک کاسه توالت دارند. شکاف‌های ریزی که به واسط کشیدن چاقو روی تخته ایجاد می‌شوند، مکان مناسبی برای زندگی و رشد میکروب‌ها هستند.
اسفنج آشپزخانه: طی یک مطالعه، پژوهشگران در آریزونا آمریکا، یک هزار اسفنج و دستمال آشپزخانه را مورد آزمایش قرار داده و دریافتند ۱۰درصد از آنها حاوی سالمونلا بوده‌اند. همچنین، در هر اینچ مربع از اسفنج‌ها تا ۴۰۰برابر باکتری بیشتر نسبت به یک کاسه توالت مشاهده شد. این در شرایطی است که ما به سختی آنها را با یک اسفنج جدید تعویض می کنیم.
حوله: باکتری نیازمند سه عنصر ماده آلی، گرما و رطوبت برای رشد است و حوله‌ای که با آن دست و صورت خود را خشک کرده‌اید، هر سه عنصر را فراهم می‌کند. سلول‌های مرده پوست به حوله می‌چسبند، حوله پس از هر بار استفاده مرطوب می‌شود و به طور معمول حوله‌ها در شرایط گرم و مرطوب حمام و دستشویی قرار دارند. 
بر همین اساس، حوله می‌تواند به خانه‌ای ایده‌آل برای باکتری تبدیل شود. پس شست و شوی مرتب حوله‌ها، حداقل هفته‌ای یک بار را فراموش نکنید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی